Kenedija aizstāvji vāca parakstus pret seriālu “Kenediji”
Kultūra

Kenedija aizstāvji vāca parakstus pret seriālu “Kenediji”

Jauns.lv

LTV 1 otrdienu vakaros skatāmais, tikai pagājušajā gadā tapušais un pretrunīgi vērtētais miniseriāls „Kenediji” par ASV ietekmīgākās politiskās ģimenes aizkulisēm Džonu Ficdžeraldu Kenediju parāda tik cilvēcīgu kā vēl nekad.

Kenedija aizstāvji vāca parakstus pret seriālu “Ke...
Kenediju dzimtas varoņi seriālā ir apbrīnojami līdzīgi cilvēkiem reālajā dzīvē.
Kenediju dzimtas varoņi seriālā ir apbrīnojami līdzīgi cilvēkiem reālajā dzīvē.

Džona Kenedija dzīve

Atminies Kamelotu

Kopš Džona Ficdžeralda Kenedija īsā, bet vētrainā prezidentūras laika pagājis pusgadsimts, taču visu laiku jaunākais ASV prezidents joprojām ir politiskā ikona. Viņa dzīve ir leģendu, bet nāve – konspirācijas teoriju apvīta. Kenedijs nosargāja pasauli no atomkara un iedvesmoja amerikāņus spert cilvēces lielo soli uz Mēness. Viņa sieva Džekija bija elegances, stila un sievišķības paraugs. Kenediju dzimta ar tās patriarhu – baņķieri un politiķi Džozefu Kenediju –  priekšgalā iemiesoja amerikāņu ideālus – bagāti, veiksmīgi, ietekmīgi, ģimeniski, vienkārši, sportiski. Taču aiz perfektajiem, žilbinoši baltajiem Kenediju smaidiem slēpās sāpes, laulības pārkāpšana, manipulācijas ar varu un vēlme gūt panākumus par katru cenu. Kino vēsturnieks Leonards Maltins atminas, ka Kenedija prezidentūras laikā „pastāvēja tāda kā džentlmeņu vienošanās, par ko reportieri ziņoja un par ko – ne”. Ne velti Kenedija prezidentūras laiks ASV tiek dēvēts par Kamelotu kā mītiskā karaļa Artūra galms – amerikāņi tik ļoti vēlējās savu „karalisko ģimeni”, ka bija ar mieru neredzēt tās vājības.

Beidziet nomelnot Kenediju!

Daļa amerikāņu vēl aizvien nav gatavi atzīt, ka Kenediji bija dzimta, kurai piemita daudz tikumu, bet vismaz tikpat daudz netikumu. Drīz pēc tam, kad „History Channel” paziņoja par nodomu  uzņemt miniseriālu par Kenedijiem, projekts sastapās ar skarbu kritiku no vēsturnieku un Džona F. Kenedija bijušo kolēģu puses, un kanāls ātri atteicās no idejas īstenošanas. Seriāla producents Džoels Surnovs (pie mums zināms kā viens no seriāla „24 stundas” autoriem) uzskatīja, ka šajā lietā iesaistīti pat Kenediju ģimenes locekļi, kuri joprojām gatavi darīt visu, lai noslēptu nepatīkamus faktus par dzimtas pagātni. Galu galā seriālu uzņemšanu finansēt noriskēja neliels TV kanāls „ReelzChannel”, par spīti tam, ka seriāla pretinieki pat izveidoja mājaslapu „Stop Kennedy Smears” jeb „Apturiet Kenediju nomelnošanu” un savāca 50 000 parakstu pret tā tapšanu.

Nezināmais zināmajā

Kas tad šķita tik nepieņemams seriāla autoru – producenta Surnova, scenārija autora Stīvena Kroniša un pieredzējušā TV režisora Džona Kasāra (uzņēmis seriālus „24 stundas”, „Nikita”, „Terra Nova” un citus) – iecerētajā vēstures interpretācijā? Kas gan vēl nav zināms par Kenedijiem? Izrādās, pietiekami daudz. „Tas, kas jums jāsaprot, ko vajadzēja aptvert man – cik lielās fiziskās sāpēs viņš dzīvoja visu mūžu. Viņš saņēma pēdējo svaidīšanu trīs reizes. Ir tādi video materiāli, kur skaidri redzams, ka viņu moka sāpes,” stāsta Džona Kenedija lomas atveidotājs Gregs Kinīrs. Kenedijs, kuru mocīja reta endokrīnā saslimšana Adisona slimība, kas radīja pastāvīgu nogurumu un hroniskas muguras sāpes, lietoja 19 dažādus medikamentus. Kādā laika posmā viņš vērsās pat pie slavenību aprindās iecienītā bēdīgi slavenā ārsta Maksa Jakobsona, kurš pacientiem kā brīnumlīdzekli injicēja amfetamīna, vitamīnu un pretsāpju līdzekļu kokteili.

Kenedija ārlaulības dēkas gan nevienam vairs nav noslēpums, un arī tām ir sava, bet ne centrāla, vieta seriālā. Jaunums varbūt būs tas, cik rūpīgi brāļa afēras slēpa priekšzīmīgais vīrs un tēvs Bobijs Kenedijs, kuru Džons pēc sava tēva Džozefa Kenedija prasības iecēla par savas valdības tieslietu ministru un ģenerālprokuroru. Tas, cik lielā mērā Kenediju dēli Džons un Roberts jeb Bobijs bija tēva politisko ambīciju īstenotāji, arī ir vēl neredzēts Kenediju attiecību aspekts.

Aktieri trāpa desmitniekā

Vēl neviens no ASV pirmajiem pāriem nebija baudījis tādu publikas uzmanību kā Džons un Džekija. Kameras sekoja viņiem vai ik uz soļa. Tas seriāla veidotājus nodrošināja ar bagātīgu izpētes materiālu. „Es devos uz YouTube universitāti un stundām ilgi pētīju runas un visus citus pieejamos materiālus par Džonu Kenediju,” atklāj Gregs Kinīrs, kura tēlojumā Kenedijs sākumā šķiet manierīgs tukšprātis, bet seriāla gaitā iekaro skatītāju sirdis, tāpat kā sieviešu sirdis savulaik iekaroja prezidents. Mums pazīstamākā Kinīra loma ir neirotiskais tētuks filmā „Mis Saulstariņš”. Bobija Kenedija lomā izcils ir kanādiešu aktieris Berijs Pepers, raksturlomu atveidotājs filmās „Zaļā jūdze”, „Glābjot ierindnieku Raienu” un „Īstenā drošsirdība”. Par lomu „Kenedijos” Pepers saņēma „Emmy” balvu. Džozefu Kenediju tēlo divreiz „Oskaram” nominētais aktieris Toms Vilkinsons. Viņš seriāla gaitā pārvēršas no barga patriarha pusparalizētā večukā ar trīcošām rokām, kurš pārdzīvojis četru bērnu nāvi. Džekijas Kenedijas lomā iejutusies Toma Krūza sieva Keitija Holmsa, kuras ārējā līdzība ASV pirmajai lēdijai ir pārsteidzoša, taču aktrisei, salīdzinājumā ar vīriešu kārtas kolēģiem, pietrūkst harizmas.

Kritiķi slavē un peļ

Tieši aktieri izpelnījušies visvairāk kritiķu slavas vārdu. Tie, kuri seriālu „Kenediji” vērtē pozitīvi, uzsvēruši arī tā brutālo godīgumu un apbrīnojuši autoru spēju 40 gadus raiti savīt 8 sēriju miniseriālā, kamēr kritizētāji uzskata, ka seriāls vietām ir pārlieku sentimentāls, un brīnās par to, kur pazudis trešais izdzīvojušais Kenediju brālis Tedijs. Vienaldzīgo nav – kritiķi par „Kenedijiem” vai nu jūsmo, vai nopeļ, un tas tikai liecina, ka seriāls spēj aizraut, lai arī kāds būs jūsu galavērtējums.

Baumo, ka Kenediju ģimenes attiecības savulaik iedvesmojušas leģendāro mafijas sāgu „Krusttēvs”, un kritiķis Toms Kārsons žurnālā „GQ” pauž domu, ka līdz ar seriālu aplis ir noslēdzies: „Prestižs ir tas, kas abiem klaniem nāk kopā ar varu, kāpjot augšup. „Mēs tur nonāksim, tēt. Mēs nonāksim.” varētu būt citāts kā no Kopolas sāgas, tā no „Kenedijiem”.”

Šekspīriska traģēdija 20. gadsimtā

Lai nu kādas būtu kritiķu domas, Kenedija prezidentūras laiks paliek kā moderna pasaka mūslaiku vēsturē, kuras pāragrais gals, kā uzskata ne viens vien vēsturnieks, bija „nevainības laikmeta” beigas Amerikā. Kenediju klana liktenī slēpjas kaut kas no sengrieķu vai Šekspīra traģēdijām. To centušies attēlot arī „Kenediju” veidotāji. Scenārija autors Stīvens Kronišs: „Es domāju, ka mēs bijām taisnīgi. Mēs parādījām viņu kļūdas un arī izaugsmi. Mēs centāmies parādīt viņus tādus, kādi viņi bija – patiešām cilvēcīgi cilvēki, kas centās aptvert, kā rīkoties ļoti sarežģītos apstākļos.”  „Vēl nekad viņi nav tikuši parādīti šādi,” tā savukārt Džoels Surnovs. „Tas ir patiess prieks – noskaidrot un atklāt publikai, kas bija šī nezūdošā, ikoniskā ģimene un kādēļ viņi palikuši mūsu atmiņā.” Šķiet, atslēgas vārds ir ģimeniskums. Kenediji bija gatavi piedot nepiedodamo, stāvēt un krist viens par otru par spīti visām vājībām un kļūdām un nest tālāk ambīciju lāpu.

Interesanti fakti

•    Aktieri Toms Vilkinsons un Diāna Hārdkastla, kas spēlē Džozefu Sr. un Rozu Kenedijus, ir vīrs un sieva. Tomēr šī ir pirmā reize, kad viņi spēlē laulātu pāri uz ekrāna.

•    Bobija Kenedija lomas tēlotāja Berija Pepera grimā ietilpa mākslīgais deguns un zobi, bet Džona Kenedija atveidotāja Grega Kinīra diena sākās ar uzacu izraustīšanu, jo Kenedijam bijušas ļoti īsas uzacis.

•    Katram no galvenajiem varoņiem bija nepieciešami 45 – 50 kostīmi, bet visiem statistiem kopā – 3000.

•    Visas vēsturiskās fotogrāfijas, kas redzamas seriālā, tika pārfotografētas ar aktieriem.

•    Kenediju mājas ārskatiem izbūvēja tikai nelielu mājas terases dekorāciju, bet ēkas pārējā daļu radīja ar maketu un specefektu palīdzību.

•    Lai gan slavenā Merilinas Monro uzstāšanās Kenedija dzimšanas dienas svinībās tika nofilmēta, seriālā šī epizode nav iekļauta.

•    Seriāls saņēmis četras «Emmy» balvas.

“Rīgas Viļņi”,  Sanita Grīna/ Foto: publicitātes, „John H. Kennedy Library”