Šonedēļ jāsvin Ziloņa diena un Baltā zefīra svētki
Sabiedrība

Šonedēļ jāsvin Ziloņa diena un Baltā zefīra svētki

Jauns.lv

Šajā nedēļā sievietēm jādāvina zefīrs, jāsvin viens no daudzajiem Jaunajiem gadiem, kā arī jādomā par miegu un maģisko pī skaitli. Kasjauns.lv apkopoja interesantākos svētkus, kurus svinēt no 12. līdz 18. martam.

Šonedēļ jāsvin Ziloņa diena un Baltā zefīra svētki...
17. martā Īrijā tiks atzīmēta Svētā Patrika diena. To svinēs arī tūkstošiem mūsu tautiešu.
17. martā Īrijā tiks atzīmēta Svētā Patrika diena. To svinēs arī tūkstošiem mūsu tautiešu.

Šajā nedēļā līdzās svētkiem, ko mēs vairāk vai mazāk pazīstam, piemēram, Parīzes Komūnas dienai, kuru atzīmēsim 18. martā, un mūsu kaimiņvalstī svinētajam 14. martam jeb Igauņu valodas dienai, ir arī visai nepazīstamas svētku dienas, kas vēl nav iesakņojušās Latvijā. Vieni svešzemju svētki gan ir kļuvuši arī gluži vai par Latvijas nacionālajiem jeb tūkstošiem Zaļās salas latviešu svētkiem - Svētā Patrika diena Īrijā, kuru svinēsim 17. martā.

Gribat dzīvi padarīt jautrāku un krāsaināku izvēlaties, ko svinēt:

Nacionālā ziloņu diena (otrdiena, 13. marts)

Katru gadu 13. martā Taizemē atzīmē Nacionālo Ziloņa dienu. Šiem svētkiem par godu ir pat izbūvēts liels svētku laukums apmēram 80 kilometru no valsts galvaspilsētas Bangkokas, kurā 13. martā var sastapt visa vecuma un lieluma ziloņus, kuri Taizemē tiek uzskatīti par svētajiem dzīvniekiem. Šajā dienā ziloņiem tiek sagatavoti milzīgi cienasti un viņi tiek vesti uz svētku mielastu.

Jāteic, ka arī pats Taizemes karalis ir liels ziloņu cienītājs – viņam ir vairāki „mājdzīvnieki” – ziloņi. Par īpaši svētu tiek uzskatīts baltais zilonis (albīns). Ja tāds tiek atrasts Taizemes džungļos, tad viņš uzreiz kļūst par monarhu ģimenes īpašumu.

Latvija ar ziloņiem nav bagāta un šajā dienā tik varam padomāt, kā cienastu pasniegt Rīgas Zooloģiskajam dārzam, lai tajā beidzot parādītos jaunā Ziloņu māja, kuru bija iecerēts atklāt šoruden – uz Zooloģiskā dārza 100 gadu jubileju. Tomēr projekts ir atlikts finanšu trūkuma dēļ.

Ugunskuri par godu raganām un burvjiem (otrdien, 13. marts)

Luksemburgā katra gada trešā mēneša 13 datumu tiek uzskatīta par visveiksmīgāko raganu un burvju dienu un 13. martā tur tiek svinēti nacionālie pagānu svētki – uguns svētki (Burgsonndeg). Šai dienā ar lieliem ugunskuriem tiek sagaidīts pavasaris un jaunas Saules dzimšana. Īpaši veiksmīgi šie svētki esot tajā gadā, kad 13. marts iekrīt piektdienā.

Varam 13. martā kurināt ugunskurus tāpat kā Līgo svētkos, tikai kūlas dedzinātājiem nevajadzētu aizbildināties ar to, ka viņi nevis svilina pērno zāli, bet gan svin Luksemburgas nacionālos svētkus, pielabinot burvjus un raganas.

Maģiskā skaitļa pī diena (trešdiena, 14. marts)

Kopš 1988. gada katru gadu 14. martā tiek atzīmēti vieni no neparastākajiem svētkiem pasaulē – Starptautiskā pī skaitļa diena. Maģiskais skaitlis 3,141592… ir bezgalīgs un zinātnieki par to ļoti tīk runāt, vēl jo vairāk tādēļ, ka sena leģenda vēsta, ka pī skaitlis tika izskaitļots tajos senajos laikos, kad tika būvēts Bābeles tornis.

Šodien zinātnieki – matemātiķi neceļ vis Bābeles torņus, bet gan cep milzīgas tortes, kuras garnē ar pī skaitļa ornamentiem un aicina ar to mieloties visus interesentus. Protams, svētku tortes ēdājiem ir jāizrāda interese ne tikai par kūku, bet arī maģisko skaitli, jo nāksies uzklausīt nevis saviesīgas runas pie svētku galda, bet gan zinātniskas lekcijas par matemātikas jautājumiem.

Pagaidām gan nav dzirdēts, ka fizmati tik vērienīgi svinētu 3,14 svētkus. Bet mūsu fizmati jau ir apķērīgi un jautri cilvēki, tā kā viņiem ir ierosme jaunai tradīcijai.

Atkal klāt Jaunais gads (trešdiena, 14. marts)

Senie slāvi Jaunā gada sākumu atzīmēja pavasara pirmajā dienā – 1. martā, kas pēc jaunā, pašreizējā stila iekrīt 14. martā. Tagad jau šie svētki ir aizmirsušies, jo 325. gadā tika pieņemts lēmums Jaungada pirmo dienu pārcelt no 1. marta uz 1. septembri, bet 1699. gadā Krievijas cars Pēteris Pirmais izdomāja, ka Jaunais gads jāsvin 1. janvārī.

Latvijā dzīvo pietiekami daudz slāvu izcelsmes cilvēku, kuriem varam ierosināt svinēt vēl vienu veco Jauno gadu.

Baltā zefīra diena (trešdiena, 14. marts)

Savukārt Japānā, Korejā un Taivanā 14. martā ir pieņemts svinēt Balto dienu, kurā vīriešiem jāpasniedz sievietēm dāvanas pateicība par to, ka viņas vīriešus apsveica pirms mēneša – Svētā Valentīna dienās. Šo dienu 1965. gadā ieviesa Japānas zefīra ražotājkompānija „Marshmallow company”, tā izdomājot, kāpēc jāpērk zefīrs un ar to jācienā citai. Tā nu reklāmas kampaņa pārvērtās par savdabīgiem svētkiem. Tāpēc, ka zefīrs ir balts, 14. martu arī sauc par Balto dienu.

Ja jums šodien nav pieejams Japānā ražots zefīrs, šajā dienā nebūtu par skādi panašķoties arī ar „Laimas” zefīru.

Negribi svinēt – guli uz nebēdu (piektdiena, 16. marts)

Ja ir slinkums svinēt svētkus, tad var mierīgi pagulēt jo pēc Pasaules Veselības organizācijas ierosinājuma 16. matā visā pasaulē atzīme Starptautisko miega dienu. Varam atprasīties no darba un piektdien mierīgi atlaisties dīvānā un padomāt par miega lietderību cilvēka dzīvē.

Zaļās Īrijas svētki (sestdiena, 17. marts)

17. marts varam uzskatīt gluži vai par Latvijas nacionālajiem svētkiem, jo to atzīmēs desmitiem tūkstošu latviešu, kuri pajumti ir atraduši Īrijā, jo 17. marts ir Īrijas aizbildņa - svētā Patrika diena. Pēc leģendas, svētais Patriks atveda uz pagānu salu kristietību un padzina visas čūskas. Par godu svētajam Patrikam tiek rīkotas parādes ar dziesmām un dejām, un īru alus līst straumēm.

Ar svētā Patrika vārdu saistās liels daudzums leģendu. Viena no tām ir tāda, ka svētais Patriks ar ābolīša palīdzību paskaidroja Svēto trīsvienību. Tā nu zaļais trīslapu ābolītis un zaļā krāsa kļuva par svētā Patrika un arī Īrijas simboliem.

Ja neatrodaties Īrijā, tad noteikti apsveiciet, tur dzīvojošos radus un draugus!

Taizemes Nacionālā Ziloņa dienā notiek arī glezniecības sesijas

Elmārs Barkāns/ Foto: Shutterstock