Ogres muzejs aicina paviesoties Akmens laikmetā un apstrādāt kramu
Novadu ziņas

Ogres muzejs aicina paviesoties Akmens laikmetā un apstrādāt kramu

Jauns.lv

Ogres Vēstures un mākslas muzejs sestdien, 24. martā, visus aicina iejusties akmens laikmeta Latvijas iedzīvotāja – ziemeļbriežu mednieka – ādā un pareizi rīkoties ar kramu.

Ogres muzejs aicina paviesoties Akmens laikmetā un...
Akmens laikmetā krams bija sadzīvē visvairāk izplatītais materiāls. Par to sestdien stāstīs Ogres muzejā.
Akmens laikmetā krams bija sadzīvē visvairāk izplatītais materiāls. Par to sestdien stāstīs Ogres muzejā.

Ogres muzejā nule atklāta izstāde par pirmajiem iedzīvotājiem Latvijas teritorijā agrīnajā akmens laikmetā „Senie ziemeļbriežu mednieki Daugavas krastos”. Tiek uzskatīts, ka pirmie iemītnieki Latvijas teritorijā savas apmetnes cēla tieši tagadējās Ogres apkārtnē. 24. martā pulksten 12.00 šīs izstādes ietvaros notiks tematisks pasākums par krama apstrādi.

Tā laikā tiks demonstrētas dažādas krama apstrādes un iespējamā pielietojuma metodes, kas rekonstruētas, izmantojot eksperimentālās arheoloģijas pieredzi. Krams ir viens no galvenajiem ikdienā izmantotajiem materiāliem akmens laikmetā un agrīnajā bronzas laikmetā, kas ieņēmis būtisku vietu šī perioda cilvēku ikdienā – galvenokārt darbarīku un ieroču izgatavošanā. Kaut arī akmens laikmets ir visilgākais no aizvēstures periodiem, par to mūsdienās saglabājies vismazāk informācijas.

Pasākums turpina Ogres Vēstures un mākslas muzeja aizsākto ikmēneša radošo darbnīcu tradīciju, tāpēc ikvienam interesentam pasākumā būs iespēja arī pašam izmēģināt un praktiski apgūt krama apstrādes pamattehnikas. Ar akmens laikmeta ikdienišķo nodarbi, gatavojot ieročus un darba rīkus, interesentus iepazīstinās vēsturnieks Artūrs Tomsons.

Līdz pat 21. aprīlim muzejā ir skatāma izstāde „Senie ziemeļbriežu mednieki Daugavas krastos”. Tajā par agrīno akmens laikmetu, periodu, kad Latvijas teritorijā un Daugavas krastos parādījās pirmie cilvēki – ziemeļbriežu mednieki, vēsta daudzveidīgs arheoloģiskais materiāls - krama darba rīki un ieroči, kā arī ziemeļbriežu ragi. Izstādē apskatāma rekonstruēta ziemeļbriežu mednieku mītne – jurta, kā arī 40 000 – 10 000 g. pirms Kristus sens mamuta zobs un ilkņa fragments.