Līgatnē izbēgusī lācene Made joprojām nav notverta
Sabiedrība

Līgatnē izbēgusī lācene Made joprojām nav notverta

Jauns.lv

Līgatnes dabas taku zvērkopji pirmdien līdz ar pirmo gaismu atsākuši izbēgušās lācenes Mades meklējumus, bet dabas takas joprojām apsargā policija un neviens ziņkārīgais tajās netiek ielaists, pastāstīja Līgatnes dabas taku vadītājs Jānis Andrušaitis.

Līgatnē izbēgusī lācene Made joprojām nav notverta...
Lācene Made pērn jau reizi devās brīvsolī, naktī uz 18.augustu izrokot sev ceļu zem iežogojuma.
Lācene Made pērn jau reizi devās brīvsolī, naktī uz 18.augustu izrokot sev ceļu zem iežogojuma.

­ ­ (ziņa papildināta ar jaunāko informāciju 23.04.2012. pl. 09:32)

Zvērkopji kopš pieciem rītā apseko teritoriju, kur dzīvnieks tika manīts svētdien vakarā. Pagaidām gan nav ziņu par lācenes pašreizējo atrašanās vietu.

Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins pastāstīja, ka pirms deviņiem rītā bijis dabas takās un runājis ar zvērkopjiem, bet pagaidām lācis nekādu ziņu par sevi nav devis - visticamāk, dzīvnieks devies kādā krūmājā nosnausties. Svētdienas vakarā izlikto barību lācis nav aizticis.

"Zvērkopji spriež, ka viņš droši vien šobrīd vienkārši guļ, viņam ēšanas laiks ir ap desmitiem, vienpadsmitiem," paskaidroja Šteins.

Šoreiz lāceni ar mednieku palīdzību atrast nemēģinās. "Ar klusumu un mieru lācis pats kādā brīdī parādīsies, un tad jau tas ir tehnikas jautājums, kā viņu iedabūt atpakaļ iežogojumā," viņš teica.

"Vakar mēs visu laiku zinājām, kur lācene ir, bet viņa bija paēdusi un ik pa brīdim parādījās un pazuda. Nevaram gan pateikt, vai pa nakti viņa nav aizklīdusi citur," skaidroja Andrušaitis. Svētdienas vakarā Made uzturējusies apmēram 100 metru rādiusā ap iežogojumu, no kura izbēga.

Mades pievilināšanai izlikta pārtika, un pa nakti sagādātas arī miegazāles un aprīkojums lāča iemidzināšanai, ja tas būs nepieciešams. Andrušaitis norādīja, ka zvērkopji rīkosies pēc situācijas - iespējams, izdosies dzīvnieku ievilināt atpakaļ voljērā ar kārumu palīdzību, kā tas notika pagājušajā reizē.

Lācenes meklējumos pašlaik devušies trīs zvērkopji. "Tas ir jādara ļoti mierīgi, klusu, nesatraucot lāci," paskaidroja Līgatnes dabas taku vadītājs, norādot, ka lielāks skaits meklētāju varētu nemaz nenākt par labu.

Tuvējo māju iedzīvotāji par notikušo ir apzināti un reaģējot mierīgi. "Līgatnes iedzīvotāji ir ar dabu un dzīvniekiem saraduši un īpašu emociju nav," teica Šteins. Atšķirībā no pagājušā gada, kad lācene izmuka sēņu laikā un varēja apdraudēt daudzos sēņotājus, pašlaik vienīgie, kam lāča izmukšana varētu traucēt, ir makšķernieki, kas Gaujā ķer vimbas, jo slēgto ceļu dēļ viņi nevar piekļūt upei.

"Tomēr es vēlreiz gribu lūgt iedzīvotājus un ziņkārīgos - šis nav tas laiks, kad braukt uz Līgatnes dabas takām. Kā jau iepriekšējo reizi pierādījās - vissvarīgākais ir miers un klusums, un tad jau viss atrisināsies," norādīja Līgatnes novada domes priekšsēdētājs.

Viņš piebilda, ka katru dienu tiek veikta voljēru apsekošana un vēl svētdien pēcpusdienā nekas nav liecinājis, ka lācis varētu izrakties pa iežogojuma apakšu un nokļūt brīvībā.

Jau vēstīts, ka Līgatnes dabas taku lācene Made svētdien vakarā jau otro reizi gada laikā izkļuva no iežogojuma, izrokoties tam pa apakšu. Dzīvnieka pievilināšanai atkal izlikti kārumi.

Tieši ar pārtiku lācene tika atvilināta atpakaļ arī pērnā gada augustā. Made izmuka 17.augustā. Lācenes pēdas izdevās sadzīt nākamās dienas vakarā, kad viņa tika pamanīta pie kādas privātmājas, kur mielojās ar āboliem. Lācenei tika iešauta miegazāļu deva, bet tas nelīdzēja un dzīvnieks neaizmiga. Lāci atpakaļ uz voljeru izdevās atvilināt zvērkopei Velgai Vītolai, liekot lietā kārumus.

Līgatnes dabas takās ir divi voljeri, kuros dzīvo lāči - Mikus, Puika un Made, bet atsevišķā voljerā mitinās Ilzīte.

Iedzīvotāji tika aicināti ziedot naudu Ilzītes voljera iekārtošanai, jo tas savu laiku ir nokalpojis un vairs nav drošs. Marta beigās nepieciešamos līdzekļus - vairāk nekā 26 tūkstošus latu - izdevās savākt, un tika prognozēts, ka jau gada nogalē visi Līgatnes lāči varētu pārvākties uz jaunām mītnēm.

Līgatnes dabas takas izveidotas 1975.gadā. Takas izveidotas vairāk nekā kā piecu kilometru garumā, kur var novērot Latvijas faunai raksturīgos savvaļas dzīvniekus un putnus. Meža dzīvnieki atvesti no dažādām Latvijas vietām, tie ir bijuši ievainoti vai arī pieradināti dzīvnieku mazuļi, kas nav spējīgi patstāvīgi atrast barību un izdzīvot bez cilvēku gādības.


BNS / Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva