Uz Latviju brauc Zinātnes teātris. FOTO
Pirmo reizi Latvijā unikāla ceļojoša izstāde no Igaunijas „AHHAA – zinātne uz riteņiem”. Tikai septiņas dienas septiņās pilsētās bez maksas būs iespēja vērot zinātnes teātri, piedalīties atraktīvos eksperimentos un izbaudīt – zinātne, tas ir interesanti un aizraujoši.
Uz Latviju brauc Zinātnes teātris.
Iejusties kriminālista ādā un kā seriālā CSI izdalīt pašam savu DNS no siekalām, izglābt jēlu olu, lai tā nesaplīstu metot no 10 metru augstuma uz betona grīdas, piedalīties spridzināšanas eksperimentos, izliet savu šokolādes medaļu, izmēģināt, kā redz daltoniķi un noskatīties aizraujošus zinātnes teātrus – „Ķīmija – zinātne vai maģija”, „Mūžīgā sasaluma valstībā”, „Aizraujošā fizika”. 15 interaktīvie eksperimenti, piecas darbnīcas, tostarp „Šokolādes darbnīca”, kurā katrs varēs izliet sev šokolādes medaļu. Tā ir vien daļa no interesantajām aktivitātēm, ko AHHAA zinātnes centrs atvedis uz Latviju. Dažus īpaši interesantas lietas AHHAA pārstāve Jūlija Barsukova lūdza paturēt noslēpumā. Bet no neparastajiem pārsteigumiem aizrausies elpa!
AHHAA centrs savu tūri sāks 10. maijā Alūksnē, 11. maijā Valmierā, 12. maijā Cēsīs, 13. maijā Rīgā, 14. maijā Salacgrīvā, 15. maijā Rūjienā un 16. maijā noslēgsies Valkā.
Šo projektu finansē Eiropas Savienība pārrobežu sadarbības programmas ietvaros, tāpēc igauņi viesojas Vidzemē un, ārpus projekta „pieķer” klāt Rīgu.
Trīs profesoru radīts
AHHAA centrs atrodas Tartu un kļuvis par iemīļotu ekskursiju objektu ne vien Igaunijas, bet arī kaimiņu valsts skolēniem un daudziem citiem interesentiem. To apmeklējuši jau apmēram pusotrs miljons skatītāju. Zinātnes teātris, eksperimenti, interaktīvi eksponāti liek sajūsmā iemirdzēties acīm pat tiem, kam fizika, ķīmija vai bioloģija šķitusi garlaicīga. Un ne velti – zinātnes centra veidotāji uzskata, ka vislabāk saprast un iemīlēt zinātni var pamēģinot pašiem, ja iespējams pataustot, izjūtot. Tie interesantākie eksperimenti, kas dažādu iemeslu dēļ nav īstenojami skolā, AHHAA ir gan skatāmi, gan pašiem pildāmi.
Ideja radīt šādu aizraujošās zinātnes centru radās trīs igauņu profesoriem, trīs Jākiem – akadēmiķim Jākam Āvikso, Jākam Kikasam un Jākam Jānistem.
Jāks Āvikso ir fiziķis, kurs specializējies optikā un spektroskopijā, Igaunijas Zinātņu akadēmijas loceklis, šobrīd Igaunijas Izglītības un zinātnes ministrs. Savukārt profesors Jāks Kikass ir fiziķis, materiālzinātņu speciālists, bet profesors Jāks Jāniste – astronoms. Pirms 14 gadiem, kad radās šis centrs kā Tartu universitātes projekts, tas bija pavisam mazs un apmeklētājiem par interesanto zinātnē stāstīja viens cilvēks - bioloģe, molekulārbioloģijas speciāliste Tīu Silda. Tieši viņas aizrautība ļāva centram attīstīties līdz pasaulē atzīstamam līmenim un kļūt par lielāko Baltijā. Diemžēl pērn Tīu Silda ir mirusi.
Gadu ar jaunām iespējām
Tomēr 2011. gads centram AHHAA nesa arī labas pārmaiņas – ar Eiropas Savienības atbalstu ir izbūvētas jaunas plašākas telpas, kur 3000 kvadrātmetru platībā iespējams uzzināt un izmēģināt daudz jauna un aizraujoša.
Unikāls, pasaulē vienīgais sfēriskais planetārijs ir vieta, kurā ieejot aizraujas elpa. Milzu lodē apmeklētāji ieiet pa stikla balkonu un sajūtas kā kosmosā – tumšajās debesīs zvaigznes virs galvas un zvaigznes zem kājām. Ja ar neapbruņotu aci un labu redzi cilvēks pie debesīm spēj saskatīt ap trīs līdz četriem tūkstošiem zvaigžņu, tad sadarbībā ar Japānas inženieriem radīts unikāls projektors Megastar, kurš spēj parādīt 5 miljonus zvaigžņu. Viesizrādēs Latvijā gan AHHAA ņems līdzi krietni vienkāršāku – pārvadājamo un uzpūšamo planetāriju, kurā var gūt pirmos priekšstatus par zvaigznēm un planetāriju.
Izaicinoša spēle
Sākotnēji AHHAA centrs rīkoja tematiskās izstādes un aizņēmās eksponātus. Tagad, jaunajās telpās trijās zālēs pašiem ir iespēja izvietot unikālu ekspozīciju, bet ceturtajā turpināt tradīciju rīkot tematiskās izstādes. Piemēram, šajās Lieldienās bija interaktīvā ekspozīcija „Ola” no kuras viena spēle ceļos uz Latviju. Tām komandām, kam izdosies, izmantojot dotos materiālus, jēlu olu nesaplēstu nomest no desmit metru augstuma uz betona grīdas, paredzētas balvas.
Ieeja izstādē ir bezmaksas, taču izstādē būs arī zinātnes veikaliņš, kurā varēs iegādāties dažādas ar zinātni un loģisko domāšanu saistītas rotaļlietas, piemēram, hologrāfisko puzli, mājas planetāriju, kukaiņu izmēru robotiņus. Dārzkopjiem būs iespēja iegādāties neparastu komplektu – ziloņu mēslus kopā ar puķu sēklām.
Izstādē gidi stāstīs trīs valodās – latviski, krieviski un angliski. Precīzāka programma būs zināma pēc 7. maija.
AHHA viesosies Latvijā
10. maijā plkst. 14-18 – Alūksne, Alūksnes muzejs (Pils iela 74)
11. maijā plkst. 14-18 – Valmiera, Valmieras kultūras centrs (Rīgas iela 10)
12. maijā plkst. 13-17 – Cēsis, Bērnu Zinātnes centrs Z(in)OO (Poruka iela 8)
13. maijā plkst. 12-18 – Rīga, Tirdzniecības centrs ”Galleria Riga” (Dzirnavu iela 67)
14. maijā plkst. 14-18 – Salacgrīva, Salacgrīvas kultūras nams (Ostas iela 67)
15. maijā plkst. 14-18 – Rūjiena, Rūjienas kultūras nams (Ostas iela 3)
16. maijā plkst. 14-18 – Valka, Valkas pilsētas kultūras nams (E. Dārziņa 8)
Anda Leiškalne/ Publicitātes foto