Sabiedrība

Zemnieki draud pieprasīt zemkopības ministres demisiju

Jauns.lv

Pēc tam, kad Lauku atbalsta dienests (LAD) negaidīti kādā atbalsta programmā mainījis tās saņemšanas kritērijus, vairāki zemnieki neizslēdz iespēju prasīt zemkopības ministres Laimdotas Straujumas demisiju, svētdien vēsta LTV raidījums "De facto".

Zemnieki draud pieprasīt zemkopības ministres demi...

Lauku atbalsta dienests 7.maijā bija iecerējis atvērt pēdējo kārtu programmā "Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai". Kopējais pieejamais finansējuma apmērs – 20 miljoni latu, turklāt vienā projektā granta apmērs var sasniegt 70%. Rezultātā pie naudas, saskaņā ar LAD ziņām, vēlas tikt gana daudz uzņēmēju. Tas radīja bažas, ka pie LAD iestādēm varētu veidoties rindas kā savulaik pie Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), kā rezultātā jau vairāki potenciālie atbalsta pieprasītāji jau laikus plānojuši dalību dzīvajā rindā.

"Mēs jau tāpat domājām variantus, kurā vietā stāvēsim, kad mēs sāksim ieņemt rindas. To, ka būtu LIAA variants, tas būtu 100%, to es esmu pārliecināts," raidījumam atzina Latvijas slieku audzētāju asociācijas vadītājs Rihards Pulturs.

Bažas par to, ka varētu veidoties milzu rindas, saistītas ar noteikumiem, kā projektus pieņemt un izvērtēt. Sākotnēji bija plānots, ka pirmie 80% līdzekļu tiek sadalīti rindas kārtībā, savukārt pārējos 20% piešķirtu, vērtējot atbalsta piešķiršanas kritērijus.

Lai no šādas situācijas izvairītos, LAD šīs nedēļas beigās nolēma mainīt projektu iesniegšanas sākuma laiku – no 7.maija to pārcēla uz 28.maiju. Turklāt visus projektus tagad vērtēs pēc vienādiem kritērijiem – priekšroka būs ražotājiem nevis pakalpojumu sniedzējiem, un vairāk punktu vērtēšanā iegūs arī tie projekti, kurus īstenos teritorijās ar zemāku attīstības indeksu. Kritēriju maiņas atbalstītāji raidījumam norādīja, ka pēkšņā noteikumu maiņa ļaus izvairīties no gadījumiem, kad atbalsta naudu izmantos nevis ražošanas attīstībai, bet gan kārtējo reizi dārgas tehnikas iegādei.

Jaunpils zemnieks Uldis Nikolajevs ir viens no tiem, kurš šo atbalsta programmu bija iecerējis izmantot ekskavatora iegādei. Tas nepieciešams meliorācijas sistēmas uzlabošanai savos un arī citos apkārtējā pagasta laukos. Šis zemnieks par straujo noteikumu maiņu savukārt ir sašutis, jo viņam tas, visticamākais, atbalstu saņemt liegs.

"Bija vienreiz jāizbeidz tā nevienlīdzīgā vides sadala, ar ko Latgales zemnieki labāki vai sliktāki par Kurzemes zemniekiem. Tie, kas grib strādāt Latgalē, tie arī strādā un dēļ viņiem tagad pīkstēt un pateikt, ka nelabvēlīga vide, tā nav taisnība," sašutis bija zemnieks.

Naudas dalītāji tikmēr gan argumentē, ka bijis redzams, ka tiks iesniegti ļoti daudzi pakalpojumu sniegšanas projekti, gan būvniecībā, gan meliorācijā un kurināmā ražošanā, piemēram, šķeldošanā. Un tie neesot prioritāti atbalstāmie pasākumi.

"Interese ir šajā virzienā galvenokārt, ja nenotiek rindošana, tad šie projekti var faktiski izstumt ārā to potenciālo klientu, uz kuru ir vērsts šis pasākums," "De facto" sacīja LAD direktore Anna Vītola-Helviga.

20 miljonu sadalīšanas noteikumu maiņas dēļ zemnieki pauž aizdomas par iespējamu shēmošanu, tiešu pierādījumu tam gan nav. Taču netiek izslēgta arī zemkopības ministres Laimdotas Straujumas demisijas prasīšana, vēsta raidījums.

"Ja tie noteiktumi netiks nolikti tieši tādi paši atpakaļ, tad mēs prasīsim zemkopības ministres demisiju," sacīja Nikolajevs.

Skaidrs gan ir viens - no skandāla varētu arī izvairīties, ja laikus būtu aplēsts, cik daudz varētu būt naudas kārotāju un jau pašā sākumā būtu paredzēts, ka projektus vērtēs nevis iesniegšanas kārtībā, bet gan visus pēc vieniem kritērijiem. LAD gan noliedz, ka būtu atbildīgi, ka nav laikus noprognozējuši lielo interesentu skaitu.

"Redzot to, ka kārtā ir tik liels finansējuma atlikums, mēs patiešām neprognozējām, ka tā interese būs tik liela, gan ministrija, gan mēs braucām pa semināriem laukos un, redzot to, ko mēs redzējām, nu nevarēja prognozēt," apgalvoja Helviga-Vītola. LAD sašutušos tagad mierina, ka gan jau ka tik daudz ražotāju laukos pēkšņi nemaz neradīsies, un ar 20 miljoniem būšot gana, lai atbalstītu pēc iespējas daudzu projektu iesniedzēju vēlmes.

LETA