Saeimas komisija atbalsta pensijas vecuma pakāpenisku paaugstināšanu
Sabiedrība

Saeimas komisija atbalsta pensijas vecuma pakāpenisku paaugstināšanu

Jauns.lv

Saeimas Sociālo lietu komisija otrdien, izskatot priekšlikumus grozījumiem likumā par valsts pensijām, nolēma atbalstīt pakāpeniskāku pensionēšanas vecuma paaugstināšanu, sākot to no 2014.gada un ik gadu to paaugstinot par trim mēnešiem.

Saeimas komisija atbalsta pensijas vecuma pakāpeni...
Patlaban pensionēšanās vecums ir 62 gadi, tomēr tas, visticamāk, tiks palielināts līdz 65 gadu vecumam.
Patlaban pensionēšanās vecums ir 62 gadi, tomēr tas, visticamāk, tiks palielināts līdz 65 gadu vecumam.

Tādējādi pensionēšanas vecums tiks paaugstināts lēnāk, nekā to iepriekš vēlējās Labklājības ministrija, un pensionēšanās vecums 65 gadi tiks sasniegts 2025.gadā.

Saeimas deputāti gan otrdien, visticamāk, neizskatīs visus iesniegtos 57 priekšlikumus likumprojektam un turpinās tos skatīt trešdien, kad arī deputāti varētu balsot par likumprojektu kopumā un tā virzīšanu uz Saeimas sēdi otrajam lasījumam.

Šādu priekšlikumu pensiju likuma grozījumiem iesniedza Saeimas deputāti no Reformu partijas un opozīcijā esošās partiju apvienības "Saskaņas centrs" (SC).

SC deputāts Andrejs Klementjevs klātesošajiem norādīja, ka pensionēšanās vecuma paaugstināšana ir neizbēgama, taču tā paaugstināšana ik gadu pa trim mēnešiem sabiedrībai nebūs tik sāpīga.

Arī labklājības ministre Ilze Viņķele piekrita, ka pensionēšanās vecums ir jāceļ un pakāpeniskāks kāpums būs sabiedrībai mazāk sāpīgs.

Saeimas komisija arī atbalstīja Reformu partijas (RP) iesniegto priekšlikumu noteikt, ka no 2014. līdz 2024.gadam vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais apdrošināšanas stāžs ir 15 gadu. Patlaban likumā noteiktais nepieciešamais apdrošināšanas stāžs ir 10 gadu.

Savukārt RP priekšlikumu noteikt, ka tiesības uz vecuma pensiju ir sievietēm un vīriešiem, kuri sasnieguši 65 gadu vecumu un kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks kā 25 gadi, deputāti noraidīja.

Viņķele norādīja, ka minimālo apdrošināšanas stāžu nevajag palielināt līdz 25 gadiem, jo pirmaja lasījumā nobalsotajā redakcijā noteiktais, ka tiesības uz vecuma pensiju ir sievietēm un vīriešiem, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 20 gadiem, ir pietiekams.

Viņa sacīja, ka, iespējams, atsevišķi cilvēki iepriekš varētu būt strādājuši ārzemēs un šo darba stāžu nākotnē nevarēs uzrādīt. "Iespējams, ka cilvēki, kuri strādājuši Īrijā šampinjonu fermā to nevarēs uzrādīt," minēja Viņķele.

Valdības virzītie pensijas likuma grozījumi par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu paredzēja 65 gadus sasniegt 2020.gadā, kas nozīmētu 2014.gada un 2015.gada 1.janvārī paaugstināt pensijas vecumu par trim mēnešiem, bet no 2016.gada ‒ par pusgadu.

Patlaban pensionēšanās vecums ir 62 gadi.

Pensionēšanās vecuma paaugstināšana ir viens no strīdīgākajiem jautājumiem grozījumos likumā par valsts pensijām. Iepriekš LM priekšlikums palielināt pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem 2020.gadā izraisīja plašu sabiedrības neapmierinātību.

BNS/Foto: Edijs Pālens/LETA