Skolēniem nākamnedēļ sāksies vasaras brīvlaiks
Skolēniem, izņemot 9. un 12.klases jauniešus, nākamnedēļ sāksies vasaras brīvlaiks.
Saskaņā ar apstiprināto grafiku 1.–8.klases un 10.–11.klases skolēniem mācību gads beigsies 31.maijā.
Savukārt 9.klases skolēni 2011./2012.mācību gadu pabeigs 15.jūnijā, bet vidusskolu beidzēji – 22.jūnijā.
Nākamajā mācību gadā vispārējās izglītības iestāžu bērni uz skolu dosies 3.septembrī, kas ir pirmdiena.
Sākoties ilgi gaidītajām vasaras brīvdienām, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina visiem būt piesardzīgiem, rūpēties par savu drošību un izmantot šo laiku, lai labi atpūstos un uzkrātu spēkus nākamajam mācību gadam.
"Vasara ir pilna ar vilinājumiem, piedzīvojumiem un trakām izdarībām, tomēr arī pilna iespēju notikt nelaimes gadījumiem, gūt veselībai un dzīvībai bīstamus ievainojumus. Droša atpūta pie ūdens, laukos vai pilsētā – tas nav garlaicīgi. Atpūsties var arī jautri, bet ievērojot dažus vienkāršus noteikumus," norādīja VUGD pārstāve Inga Vetere.
VUGD aicina pareizi izvēlēties peldvietu, uzsverot, ka visdrošāk ir peldēties īpaši šim mērķim paredzētās vietās.
"Ja tādas nav, atceries, ka peldvietas krastam jābūt lēzenam, vēlams, ar cietu pamatu. Upēs jāizvēlas vieta, kur ir vismazākā straume, tuvumā nav atvaru vai citu bīstamu vietu. Nepeldi nepazīstamās vietās!" aicina glābēji.
Tāpat jaunieši aicināti, ejot peldēties, ņemt līdzi draugu, lai nepieciešamības gadījumā būtu kāds, kas var palīdzēt. Glābēji aicina nepārvērtēt savus spēkus un nelēkt uzreiz ūdenī, ja vieta ir nepazīstama.
"Slīkstoša drauga glābšana var apdraudēt tevi pašu, tādēļ pirms glābšanas uz ūdens novērtē situāciju un savas iespējas. Visdrošākā ir glābšana no krasta, nelaimē nonākušajam pametot virvē iesietu glābšanas riņķi. Noderēs arī bumba vai kādi citi peldoši priekšmeti, kuri slīkstošajam palīdzētu noturēties virs ūdens," māca VUGD.
Tāpat glābēji izstrādājuši ieteikumus, kā rīkoties zibens un pērkona negaisa laikā.
"Ja vasaras brīvlaiku pavadi pilsētā, par savu atpūtas un pastaigu vietu neizvēlies pamestas jaunceltnes un ēkas. Tas ir aizliegts un var būt ļoti bīstami, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi gūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību," brīdina VUGD.
Glābēji arī mudina vecākus pārrunāt ar bērnu dienas plānus, jo to pārzināšana ļaus savlaicīgi informēt bērnu par iespējamajiem apdraudējumiem un ieteikt, kas jādara, lai izvairītos no nelaimes.
"Pieaugušo uzdevums ir izglītot bērnus, kā rīkoties dažādās sarežģītās sadzīves situācijās, izskaidrot, ka par ikvienu nelaimi jāziņo nekavējoties, jo tad ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumu. Kategoriski aizliegumi un draudi sodīt neradīs izpratni par drošību. Kritiskā brīdī bērns domās nevis par to, kā paglābties pašam, paglābt līdzcilvēkus, bet gan kā izvairīties no gaidāmā soda, kā noslēpt savu vai draugu pārkāpumu," paskaidro VUGD.
BNS