Rīgas Austrumu slimnīcas uzņemšanas nodaļā trūkst ārstu, bet intereses nav
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā katru dienu nonāk vidēji 200 pacientu, un ārsti ir pārstrādājušies, tomēr jaunus kolēģus atrast nav viegli.
Mediķus nevilina lielā darba slodze un tai neatbilstoši zemais atalgojums.
Pēc Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītāja Pētera Tomiņa teiktā, slimnīca ir izsludinājusi konkursu uz vakantajām ārstu vietām, bet diemžēl atsaucības nav bijis.
Klīnikas vadītājs norādīja, ka būtu nepieciešami vēl divi neatliekamās palīdzības ārsti. Tā kā pacientu skaits klīnikā ir liels un trūkst personāla, ārstiem slodze ir liela, un viņi nereti pārstrādājas, atzina Tomiņš. Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas personālu patlaban veido 46 speciālisti, viņu vidū 11 ārsti.
Rīgas Austrumu slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Kārkliņa pastāstīja, ka slimnīcas uzņemšanas nodaļā vidēji dienā nonāk apmēram 200 pacientu. Piemēram, maijā Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā palīdzība tika sniegta 5922 pacientiem, kas ir vidēji 197 pacienti dienā. Tostarp 3951 pacients slimnīcā tika nogādāts ar ātro palīdzību.
Vidēji tiek stacionēti aptuveni 50% pacientu, piemēram, maijā tika stacionēti 46% no visiem pacientiem.
Klīnikas vadītājs paudis viedokli, ka, līdzīgi kā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, arī Rīgas Austrumu slimnīcas uzņemšanas nodaļā būtu ļoti nepieciešams sociālais darbinieks, lai pacientiem palīdzētu risināt sociālos jautājumus un sniegtu informāciju par sociālajiem pakalpojumiem, jo bieži vien slimnīcā nonākušajiem pacientiem vienkārši nav kur iet.
"Šis darbinieks būtu arī lielisks palīgs mūsu mediķiem, jo ir situācijas, kad jārisina jautājumi par pacientu ievietošanu sociālās aprūpes iestādēs, nogādāšanu uz patversmēm un citur," norādīja Kārkliņa.
Jaunajās klīnikas telpās, kas tika atklātas 2010.gada nogalē, pašlaik ir piecas observācijas jeb novērošanas gultas, lai gan sākotnējā plānā pēc starptautiskiem standartiem bija paredzētas 20 observācijas gultas. Tomēr, pēc klīnikas vadītāja sacītā, daudz vairāk gultu nekā pašlaik nodaļā nemaz nevajadzētu, jo atšķirībā no Rietumvalstīm Latvijā pacienti slimnīcā bieži vien nonāk smagākā stāvoklī un viņiem uzreiz nepieciešama stacionēšana, nevis novērošana.
Tomēr papildu nauda Rīgas Austrumu slimnīcas uzņemšanas nodaļai būtu nepieciešama neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai ikdienā, tostarp izmeklējumiem, atzina Kārkliņa. Veselības ministrija iepriekš nākusi klajā ar piedāvājumu slimnīcām piešķirt papildu naudu tieši observācijas gultu izveidei.
Jau vēstīts, ka diskusijas par pārslodzi slimnīcu uzņemšanas nodaļās aktualizējās pēc gadījuma, kad Stradiņa slimnīcas teritorijā tika atrasts vairāk nekā mēnesi nogulējis miris vīrietis ‒ viņš iepriekš bija vērsies slimnīcas uzņemšanas nodaļā ar galvas traumu, bet vēlu vakarā palaists mājās.
Stradiņa slimnīcā ik dienu nonāk 150–160 pacientu, kuriem dienas laikā palīdzību sniedz pieci, naktī – trīs neatliekamās palīdzības ārsti, ķirurgs un neirologs.
Uz kritisko situāciju uzņemšanas nodaļās lielās pacientu plūsmas dēļ norādījušas vēl vairākas slimnīcas.
Lai situāciju risinātu, Veselības ministrija (VM) šā gada otrajā pusē neatliekamās palīdzības slimnīcām plāno atvēlēt papildus vairāk nekā miljonu latu. Naudu plānots piešķirt, pārdalot līdzekļus no Zāļu valsts aģentūras ieņēmumiem par maksas pakalpojumiem pagājušajā gadā. Finansējums tiktu piešķirts papildu observācijas jeb novērošanas gultu izveidei un nodrošinājumam.