Rīgas Mākslas Telpā būs apskatāmi vainagi no visām Baltijas valstīm
Runā Rīga

Rīgas Mākslas Telpā būs apskatāmi vainagi no visām Baltijas valstīm

Jauns.lv

No 2012. gada 21. jūnija līdz 5. augustam Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas Mākslas Telpa”, Kungu ielā 3 būs apskatāma starptautiska tautas lietišķās mākslas izstāde „Vainags”, kurā varēs redzēt un salīdzināt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vainagus – kroņus, kas tiek valkāti pie tautas tērpiem.

Rīgas Mākslas Telpā būs apskatāmi vainagi no visām...
No 2012. gada 21. jūnija līdz 5. augustam Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas Mākslas Telpa”, Kungu ielā 3 būs apskatāma starptautiska tautas lietišķās mākslas izstāde „Vainags”
No 2012. gada 21. jūnija līdz 5. augustam Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas Mākslas Telpa”, Kungu ielā 3 būs apskatāma starptautiska tautas lietišķās mākslas izstāde „Vainags”

Kā Kasjauns.lv informēja KNMC komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika, Izstādē tiks eksponēti 15 vainagi - visi darināti mūsdienās. Ekspozīciju papildinās Andras Gulbes gaismas objekts – „XXL” – liela lampa Nīcas vainaga formā, kas šajā pavasarī bija apskatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā izstādē „Gaismas avots. Lampas no 20. gadsimta līdz mūsdienām”.

Vainags/ kronis visās trijās Baltijas valstīs ir neprecētu meitu galvas rota, ko parasti liek galvā kāzu dienā. Svētku reizēs, to valkājot ar attiecīgo tautas tērpu, ir iespēja demonstrēt savu sociālu statusu. Vainagam/ kronim ir liela simboliska nozīme arī mūsdienās – daudzas līgavas joprojām savā kāzu dienā kā galvas rotu izmanto dažādu formu un dizaina vainagus.

„Latvijas vainagu rotāšanā vairāk izmanto dažādu formu un krāsu pērlītes, Lietuvai raksturīgas austas brokāta lentas, savukārt igauņu vainagiem - dažādi fliteri un krāsainas pērlītes,” stāsta izstādes kuratore, Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra tradicionālās kultūras eksperte lietišķajā mākslā Linda Rubena.

Simboliski vainags iezīmē un parāda īpašo stāvokli sievietes mūžā – dzīves ceļā. Cilvēka dzīves ceļš filozofiski sasaucas arī ar šī gada Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2012” tēmu.

Festivāla „Baltica” laikā rīkot kaimiņu valstu – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas meistaru darbu izstādi aizsākās 2006. gadā ar izstādi Rīgā, kur plaši bija pārstāvēti dažādi tautas lietišķās mākslas žanri. Nākamajos festivālos izstādes tika veltītas kādam noteiktam žanram vai tēmai. 2011. gada vasarā Viļņā bija skatāmas Baltijas valstu sievu galvassegas, kas tiek valkātas pie tautas tērpa. Starptautiskais folkloras festivāls „Baltica 2012” šovasar notiks no 5. līdz 9. jūlijam Rīgā un Vidzemē.

Izstādes kuratore Linda Rubena, izstādes mākslinieks - Mārtiņš Heimrāts.

Atklāšana 20. jūnijā plkst. 17.00 Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas Mākslas Telpa”.

Starptautisko tautas lietišķās mākslas izstādi „Vainags” rīko Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs sadarbībā ar Rīgas pilsētas izstāžu zāli „Rīgas Mākslas Telpa”.

Izstāde notiek ar lieldrauga „Latvijas Dzelzceļa”, kā arī „Statoil Fuel & Retail Latvia” un „Sixt” atbalstu.

Kasjauns.lv

Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību


Tēmas