Inde pļavā, mežā un tavā dārzā
Gards un smaržīgs „savvaļas pētersīlis” vai ekoloģiski augušas odziņas — drosminiekiem, kuri gatavi nogaršot nepazīstamus augus, labākajā gadījumā draud vēdergraizes, bet bieži vien mokoša nāve. Žurnāls „Degpunktā” iepazīstina, no kādiem augiem vasarā uzmanīties.
Dārza ballītē kāds puisis meiteņu uzmanību izpelnījās, ēdot pieneņu ziedus. Arī manās acīs viņa vērtība cēlās — viņš šķita tik gudrs un botāniku pārzinošs. Līdz mirklim, kad grasījās mutē bāzt indīgu augu. Šoreiz viss beidzās labi, taču ne vienam vien šāda pieredzes gūšana beidzas ar smagu saindēšanos vai pat nāvi. Pasaulē ir vairāk nekā 10 000 indīgu augu sugu, Latvijā ap simtu. Tāpēc neizaiciniet likteni — inde var būt tuvāk, nekā varat iedomāties.
Piemēram, dzeloņainais velnābols jeb eņģeļtaure ir dārzos iecienīts krāšņumaugs ar skaistiem, lieliem piltuvēm līdzīgiem ziediem un dekoratīviem dzeloņainiem augļiem. Sastopams arī kompostkaudzēs, nezālienēs, sētmalēs. Šis ir ļoti bīstams augs, pat no velnāboliem savākts medus var būt indīgs. Bērnam var būt nāvējoši pat četri līdz pieci grami sēklu vai lapu.
Velnābola inde paralizē signālu nodošanu no vienas nervu šūnas citai. Paaugstinās ķermeņa temperatūra, āda kļūst sausa un pietvīkusi, kalst mute, paplašinās acu zīlītes, parādās delīrijs, halucinācijas, sirds skrien, zarnu darbība apstājas, kā rezultātā sāk uzpūsties un stipri sāpēt vēders, zūd spēja pačurāt. Divu līdz sešu stundu laikā seko koma, krampji un nāve.
Vai arī rudens vēlziede jeb kolhikums – violetie, krokusiem līdzīgie ziedi uzplaukst rudenī, bieži audzē dārzos, ir ziedu pušķu iecienīta sastāvdaļa. Tomēr ieteicams jebkuras darbības ar šo augu veikt cimdos un sargāt no tā bērnus. Kolhidas pussalā Gruzijā, kur vēlziedes sastopamas brīvā dabā ganībās, cilvēki ir nopietni saindējušies pat no piena, ja govs ir šos augus saēdusies. Otra iedarbība ir lēnāka — vēlziežu inde kolhicīns ietekmē gēnus un var izraisīt vēzi. Pērn pavasarī trīs cilvēki no Lapmežciema nokļuva slimnīcā – viņi salātus papildināja ar vēlziedi. Par laimi, mediķi indes upurus izglāba.
Un šīs nav vienīgās briesmas, kas apdraud nezinātāju. Visu Latvijas indes augu TOP13 lasiet jaunajā žurnālā „Degpunktā”.