Pelde aukstā ūdenī nav drošākais atsvaidzināšanās veids karstajā laikā
Ledus auksts ūdens nav labākais veids, kā atvēsināties karstajā laikā, jo auksta ūdens ietekmē aizveras ādas poras un sakarsušais ķermenis vairs nespēj tik viegli atbrīvoties no siltuma, informēja klīnikas "Premium Medical" pārstāve Dace Cibule.
Karstajā laikā klīnikas mediķi iesaka neatsvaidzināties pārāk aukstā dušā, bet gan siltā ūdenī. "Ja karstums ir nomācošs, gluži vai katrs sapņo par peldi baseinā, kas būtu pilna ar ledus gabaliņiem," saka Cibule. Tomēr viņa iesaka atveldzēties siltā dušā, noslēdzot to ar vēsu dušu, kas arī palīdzēs vakarā aizmigt, ja karstuma dēļ māc bezmiegs.
Lai atvēsinātos un uzlabotu asinsriti, mediķi iesaka uz atsevišķiem ķermeņa punktiem izmantot ledus gabaliņus - uz roku locītavu iekšpuses, uz kakla, spranda un citur.
Labs veids, kā atvēsināties un stabilizēt asinsriti darba pārtraukumos, ir roku peldes. Mediķi aicina ik pa laikam piepildīt izlietni ar vēsu ūdeni, ielikt tajā rokas līdz elkoņiem un paturēt apmēram divas minūtes.
Savukārt uzmanīties vajadzētu no kondicionieriem - temperatūras atšķirība starp iekštelpām un ārtelpām nedrīkst būt pārāk liela, jo, ja pārkarsis cilvēks ienāk aukstās telpās, viegli var iedzīvoties vasaras gripā.
Mediķi atgādina, ka, mazāk dzerot, mazāk nesvīdīs. Ja ķermenis zaudē vairāk šķidruma, nekā uzņem, sabiezinās asinis, un tādējādi var tikt traucēta asinsrite dažādos orgānos un pazemināties asinsspiediens, par ko var liecināt nogurums, koncentrēšanās spēju mazināšanās, vai reiboņi. Tāpat, asiņu sabiezēšana paaugstina arī risku iedzīvoties trombozē.
Vienlaikus karstā laikā ieteicams dzert ūdeni un dzērienus ar nelielu kaloriju daudzumu. Piemēram, ja dzer augļu sulas, ieteicams tās atšķaidīt ar ūdeni. Labs dzēriens karstā laikā ir paniņas vai kefīrs ar ūdeni, tāpat atsvaidzinoša ir atdzesēta piparmētru tēja, jo piparmētras iedarbojas atvēsinoši. Nevajadzētu dzert enerģijas dzērienus, limonādes, jo tās satur pārāk daudz cukura. No divām kafijas tasītēm dienā nav jāatsakās, taču vēlams, izdzerot kafiju, izdzert arī glāzi ūdens.
Tāpat organisms priecāsies par vieglu uzturu, jo grūti sagremojama pārtika rada lieku slodzi gremošanas sistēmai, tādējādi asinis pastiprināti pieplūst kuņģa - zarnu traktā, radot lieku slodzi asinsritei, norāda mediķi.
Mediķi brīdina, ka fiziska slodze karstā laikā nozīmē lielu slodzi asinsritei, tādējādi sliktāk tiek apgādātas nieres, aknas un muskulatūra, kas sliktākajos gadījumos var radīt nopietnas veselības problēmas. Sportojot ieteicams ievērot principu - labāk vieglāk un ilgāk, nekā īsāku laiku, bet intensīvāk.
Nepieciešamība karstajā laikā ir galvassega, īpaši, ja zināms, ka uzturēšanās saulē būs ilgāka par 20 minūtēm. Maziem bērniem galvassega ir obligāta, norāda Cibule.
Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, palīdzību var saņemt, konsultējoties ar savu ģimenes ārstu. Ārpus ģimenes ārstu darba laika var zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa numuru 66016001. Darba dienās ārsti palīdzēs no plkst.17 līdz 8 no rīta, bet brīvdienās visu diennakti. Ja parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji, samaņas zudums mediķi aicina nekavējoties zvanīt uz 113 ātrajai palīdzībai.
Mediķi atgādina, ka dienas viskarstākais periods ir no plkst.11 līdz 15.