Uzņēmējs Gailis vēlas, lai Žaņa Lipkes memoriāls kļūtu tikpat slavens kā Annas Frankas muzejs
Ebreju glābēja Žaņa Lipkes vārds pasaulē ir pārāk maz zināms, un viņa piemiņas memoriāls Ķīpsalā būtu pelnījis kļūt tikpat slavens kā holokaustā nogalinātās ebreju meitenes Annas Frankas muzejs Nīderlandē, teica uzņēmējs un viens no memoriāla autoriem Māris Gailis.
Lai gan neizdevās muzeja atklāšanā iesaistīt ASV valsts sekretāri Hilariju Klintoni, kura jūnija beigās bija ieradusies īsā vizītē Latvijā, memoriāla autori ir pārliecināti, ka izdosies atrast kādu citu starptautisku slavenību un muzeju atklāt rudenī.
"Mēs gribam to kā starptautisku notikumu, jo Lipke to ir pelnījis. Man šķiet, ka viņš ir tik neordināra personība, un par viņu būtu jāuzzina pasaulē. To vislabāk var izdarīt ar šāda atklāšanas pasākuma palīdzību, lai šis muzejs kļūtu varbūt tikpat slavens kā Annas Frankas muzejs [Amsterdamā]," sacīja Gailis.
Muzeja autori sākuši apzināt iespējamās slavenības, kas varētu piedalīties muzeja atklāšanā un liktu Lipkes vārdam izskanēt pasaulē, tomēr Gailis pagaidām nevēlējās atklāt, ar ko sāktas sarunas. Runa esot vai nu par augstām ārvalstu amatpersonām, vai arī kādām kultūras nozares slavenībām.
"Viens jau zināms variants ir Izraēlas prezidents, bet viņš savu vizīti uz Latviju pagaidām nav ieplānojis. Varbūt tā būs kāda kultūras persona, piemēram, kāds no kino pasaules, tā kā mēs abi ar Augustu Sukutu esam arī šīs lietas iesācēji un stiprinātāji," minēja Gailis.
Pašlaik muzejs darbojas nosacītā testa režīmā – ja kāds interesents piesakās, viņš var muzeju apskatīt bez maksas. Pēc muzeja oficiālās atklāšanas gan zināma ieejas maksa būšot, bet neliela – kā citos mazajos muzejos.
"Man vēl ir jāatrod finansējums, lai muzejam būtu pastāvīga finanšu bāze un nebūtu jāstaigā pie donoriem. (..) Muzejs paliks privāts – tas pieder sabiedriskai organizācijai. Tas ir uzbūvēts uz zemes, kas pieder Lipkes ģimenei, un par to arī viņiem jāsaņem kāda nomas maksa, jo ģimene nav no pārtikušākajām. Bet tā vietā, lai pārdotu zemi Ķīpsalā par milzu naudu, viņi izvēlējās iet šādu ceļu," paskaidroja Gailis.
Iecere izveidot Lipkem veltītu memoriālu radās 2000.gadā, kad biedrība "Žaņa Lipkes memoriāls", kuru veido Māris Gailis, Augusts Sukuts un Ārija Lipke, pie Lipkes mājas Ķīpsalā atklāja ebreju glābējam veltītu piemiņas plāksni. Otrā pasaules kara laikā rīdzinieki Žanis un Johanna Lipkes izglāba vairāk nekā 50 cilvēku. Tieši tajā pašā vietā, kur Žanis, īstajā vārdā Jānis, bija pielāgojis šķūni, lai varētu tajā slēpt izglābtos ebrejus, tagad uzbūvēts memoriāls.