Kultūra

Kultūras darbinieki mudina budžetā atvēlēt līdzekļus algu palielināšanai

Jauns.lv

Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrību federācija (LKDAF) iesniegusi vēstuli Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājai Inai Druvietei (V), kurā rosina kultūrai 2012.gada budžeta grozījumos 1 389 370 latus atvēlēt darba samaksas palielināšanai.

Kultūras darbinieki mudina budžetā atvēlēt līdzekļ...

Kā aģentūru LETA informēja LKDAF priekšsēdētājs Aldis Misēvičs, 1 389 370 lati budžeta grozījumos kultūrai nepieciešama, lai kultūras institūcijas varētu atgriezties pie normālā nedēļas darba laika un lai nozare nepazaudētu sava aroda meistarus, kuriem tuvākajos gados būs jāīsteno Eiropas nozīmes svarīgi kultūras pasākumi Latvijā.

Tāpat papildu nauda nepieciešama, lai pierādītu, ka pēdējā laikā bieži pieminētie labie budžeta ieņēmumu rezultāti tiek novirzīti arī kultūras nozarē strādājošo nodarbinātības apstākļu uzlabošanai, pauda Misēvičs.

Kultūras ministrijas budžetā 2012.gadā atlīdzības izdevumiem ir paredzēti 17 312 968 lati. Pieņemot, ka pedagogu darba samaksai tiešām tiks piešķirti 4 651 146 lati, tad prasība ir atlikušo atlīdzības izdevumu daļu palielināt par 10% jeb 1 266 182 latiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Neredzīgo bibliotēkas, muzeju, arhīvu, koncertorganizāciju, profesionālās izglītības iestāžu tehniskā personāla, kā arī kultūrizglītības iestāžu darbinieku darba samaksai, vēsta LKDAF priekšsēdētājs.

Arī teātru un Latvijas Nacionālās operas darbinieku darba samaksas dotāciju LKDAF rosina palielināt par 10% jeb 123 188 latiem.

2012.gada Kultūras ministrijas budžeta grozījumos jau ir veikta finansējuma palielināšana, tomēr vairākumā gadījumu tas paredzēts lielu kultūras pasākumu īstenošanai, nevis darbiniekiem, kuri šos pasākumus īstenos, akcentēja Misēvičs.

Viņš min, ka, atvēlot tikai nepilnus 1,4 miljonus latu kultūras darbinieku darba samaksas palielinājumam, būtiski samazināsies sociālā spriedze nozares strādājošo vidū.

Jau ziņots, ka Saeima šonedēļ ārkārtas sēdē ar 87 balsīm "par" un vienu "pret" pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja šā gada budžeta grozījumus, kas paredz prioritārajiem pasākumiem sadalīt papildu 70 miljonus latu.

Kultūras ministrijai papildus piešķirs līdzekļus 5,1 miljona latu apmērā, tai skaitā nodrošinot finansējumu pašvaldībām dziesmu un deju svētku procesa nodrošināšanai, Latvijas Nacionālās operas saimnieciskās darbības stabilizācijai un skatuves rekonstrukcijai, kā arī mūzikas instrumentu, skaņu un gaismas tehnikas un koncerttērpu iegādei teātriem, orķestriem un koriem.

Par budžeta grozījumiem otrajā un galīgajā lasījumā Saeima plāno lemt 13.septembrī.

LETA

Tēmas