Māris Sirmais: Latvijā par reliģiju kļuvis sports, kultūra zaudē aktualitāti
Diriģents Māris Sirmais uzskata, ka dažādos lielkoncertos pēdējā laikā dominē pārāk daudz privātā finansējuma un interešu, bet dziesmu svētku gadījumā to nedrīkstētu pieļaut.
Kultūra

Māris Sirmais: Latvijā par reliģiju kļuvis sports, kultūra zaudē aktualitāti

Jauns.lv

Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, pēdējā laikā par reliģiju ir kļuvis sports, bet saturīga kultūra diemžēl zaudē aktualitāti, otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Labrīt, Latvija!" sarunā par nākamā gada Vispārējiem latviešu Dziesmu un deju svētkiem sacīja diriģents un Dziesmu un deju svētku mākslinieciskās padomes priekšsēdētājs Māris Sirmais.

Māris Sirmais: Latvijā par reliģiju kļuvis sports,...

"Latvijas situācija tomēr ir ļoti mainījusies. Vēl pirms kādiem 20 gadiem kultūras joma tomēr bija ļoti cienījama no Latvijas pilsoņu puses. Tagad, manuprāt, reliģija ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē, ir sports. Un kultūra kļūst arvien mazāk aktuāla, īpaši ja runājam par vērtīgu, piepildītu un saturīgu kultūru," viņš atzina, atbildot uz jautājumu, vai nākamajai dienai pēc dziesmu svētkiem vajadzētu būt brīvdienai. Sirmais pieļāva, ka pret to būs liela pretestība no uzņēmējiem.

Runājot par dziesmu svētku procesu kopumā, diriģents atzina, ka krīzes gados samazinātais valsts finansējums amatierkolektīvu vadītāju ikdienas darbam to smagi ir iedragājis.

"Visbīstamākais, ko visbiežāk nesaprot, - ka dziesmu svētki nav pasākums vienreiz piecos gados. Dziesmu svētki ir process, kas rit dienu dienā, vakaru vakarā, katras brīvdienas - kolektīvu vadītājiem tas ir ikdienas darbs. Tas gan ir deformēts un valsts attieksmes ziņā atkarībā no finansiālās situācijas un dažādiem apstākļiem ļoti ietekmēts," atzina Sirmais.

Viņš arī atzīmēja, ka dažādos lielkoncertos pēdējā laikā dominē pārāk daudz privātā finansējuma un interešu, bet dziesmu svētku gadījumā to nedrīkstētu pieļaut.

"Runājot īpaši par Rīgas pilsētas dažādām aktivitātēm un svētkiem, manuprāt, dažkārt velk pārāk daudz uz privāto. Dziesmu svētki tomēr ir ļoti jūtīgs organisms, jārēķinās ar visu, kas notiek Latvijā. Tu nevari to privatizēt un visu pakļaut tikai naudas plūsmai un naudas attiecībām," uzsvēra diriģents.

XXV Vispārējie latviešu dziesmu un XV deju svētki notiks no 2013.gada 30.jūnija līdz 7.jūlijam. Dziesmu un deju svētku mākslinieciskā padome atbalstījusi ideju noteikt 2013.gada 8.jūliju par brīvdienu, pārceļot darba dienu uz nākamo sestdienu, 13.jūliju. Šo jautājumu plānots tālāk virzīt apstiprināšanai Ministru kabinetā.

BNS/Foto: Evija Trifanova