Lama vāc parakstus Tibetai
Tibetas Parlamenta pārstāvis mūks Thubtens Vangčens Šerpa pateicas par silto sagaidīšanu Rīgā.
Sabiedrība

Lama vāc parakstus Tibetai

Jauns.lv

Divas dienas Rīgā notiek parakstu vākšanas akcija Tibetas atbalstam, jo šajās dienās savas „Patiesības Liesmas” Eiropas stafetes laikā ieradies Tibetas Parlamenta pārstāvis mūks Thubtens Vangčens Šerpa.

Lama vāc parakstus Tibetai...

„Tibeta ir augstu kalnos, Rīga ir otrā kontinenta pusē jūras krastā. Lai arī te ir auksts un līst lietus, es sajutu īstu sirds siltumu no Tibetas brīvības atbalstītājiem,” teica mūks. „Nav svarīgi, kādai reliģijai jūs piederat, bet galvenais – esiet labi cilvēki ar atvērtām sirdīm dienu no dienas, biežāk smaidiet un priecājaties par to, kas jums ir dots ,” Latvijas tautai novēlēja Vančengs un saviem sagaidītājiem dāvināja simbolisku baltu šalli, kas nozīmē vienotību sirds skaidrībā un absolūtajā garīgajā tīrībā.

No 28 Eiropas pilsētām Rīga ir septiņpadsmitā, kurā ar simbolisko lāpu sarkandzeltenā mūka tērpā ierodas Thuntens. Kā atgādinājums par patiesību un brīvību, kura tik ļoti nepieciešama tibetiešiem.

Nu jau 60 gadus Tibetu okupējusi Ķīna, taču kopš 2008. gada represijas pret pamattautu ir īpaši nežēlīgas. „Pekina nekad nav mainījusi savu nežēlīgo politiku Tibetā. Tās rezultāts ir ne vien Tibetas bagātīgo dabas resursu izmantošana, bet arī Tibetas cilvēku slepkavošana, mocīšana un turēšana ieslodzījumā. Par spīti tam, mēs esam saglabājuši mūsu kultūru, garīgās tradīcijas un identitāti cīņā par taisnību,” pauž Tibetas trimdas valdība.

„Situācija kļūst sliktāka ik dienu, liekot daudziem tibetiešiem doties nāvē sadedzinoties, lai pievērstu ANO un starptautiskās sabiedrības uzmanību Tibetas cilvēku centieniem un sāpēm viņu sirdīs. Tibetieši prasa miermīlīgi atrisināt Tibetas jautājumu un ļaut Viņa Svētībai Dalailamam atgriezties Tibetā. Tibeta šodien ir elle zemes virsū,” pauž Tibetas pārstāvji.

Brīvība ir svarīga vērtība, ko trimdā dzīvojošie tibetieši var baudīt, taču viņiem ir svarīgi, lai tautieši savu brīvību varētu realizēt arī dzimtenē. Šajā cīņā tibetieši cer uzvarēt ar nevardarbīgās cīņas metodēm. Stafetes „Patiesības liesma” organizatori Apvienoto nāciju organizācijai izvirza trīs prasības 1.Apvienotajām Nācijām ir jāapspriež Tibetas jautājums, balstoties uz rezolūcijām, kas tika pieņemtas 1959., 1961. un 1965. gadā, nepārtraucot pūliņus, lai īstenotu šo rezolūciju būtību.

2.Nekavējoties jānosūta neatkarīga starptautiska delegācija, lai izmeklētu Tibetā valdošo krīzi.

3.ANO jāuzņemas īpaša atbildība, lai tibetiešu pamata tiesības Tibetā tiktu nodrošinātas.

Dažādu valstu vadītāji nelabprāt atklāti nosoda Ķīnas politiku Tibetā, jo ekonomisku izdevīgumu dēļ ērtāk ir neredzēt cilvēktiesību pārkāpumus valstī, no kuras nāk daudz lētu preču. Ir izdevīgāk neredzēt šo preču lētuma īsto cenu – paverdzinātus cilvēkus, ekoloģijas ignorēšanu un skandalozus cilvēktiesību pārkāpumus. Tomēr pasaulē ir gana daudz cilvēku, kas gan ētisku, gan pragmatisku apsvērumu dēļ ir gatavi aizstāvēt gan Tibetas brīvības ideju, gan cilvēktiesību ievērošanu Ķīnā un no Apvienoto Nāciju organizācijas prasa ētiskus lēmumus.

Jau ir savākti simtiem tūkstošu parakstu dažādās pasaules malās. Vēsturiskā stafete, kura aizsākās 6. jūlijā, noslēgsies 10.decembrī, iesniedzot vēstules un parakstus vienlaikus ANO galvenajā mītnē Ņujorkā, ANO Cilvēktiesību Komitejā Ženēvā un ANO Informācijas Centrā Ņūdeli.

Lama vāc parakstus Tibetai


Anda Leiškalne/Foto: Rita Loze