Apsūdzētais Štrams: no manis nekas nav palicis pāri
Apsūdzētais bijušais Pilsētas attīstības departamenta direktors Vilnis Štrams savā pēdējā vārdā lūdza tiesu par viņu pieņemt saprātīgu lēmumu.
112

Apsūdzētais Štrams: no manis nekas nav palicis pāri

Jauns.lv

Augstākajā tiesā (AT) trešdien korupcijā apsūdzētās un apcietinājumā joprojām esošās bijušās Rīgas domes (RD) Pilsētas attīstības departamenta amatpersonas pēdējā vārdā bija emocionālas.

Apsūdzētais Štrams: no manis nekas nav palicis pār...

Kā pirmais pēdējo vārdu teica bijušais Pilsētas attīstības departamenta direktors Vilnis Štrams, kurš paziņoja, ka pēc visa notikušā no viņa nekas būtisks nav palicis pāri.

Viņš, iekrampējies apcietinātajiem paredzētā nodalījuma restēs, teica, ka uzņemas atbildību un ir gatavs izciest tiesas lemto sodu.

Savu rīcību Štrams nožēlojot katru dienu, kuru pavada, pamostoties cietumā. "Kas no Viļņa Štrama pašlaik ir palicis pāri?" retoriski vaicāja apsūdzētais un pats tūlīt arī sniedza atbildi, proti, cilvēks, atrodoties cietumā, zaudē reputāciju, mantu un īpašumus.

"Kad nav reputācijas un īpašuma, sāk izvairīties paziņas un draugi un pašās beigās atsakās tuvinieki," uzsvēra Štrams, kura sieva tagad sākusi kopdzīvi ar savu ārstu un pieprasījusi šķirt laulību.

"No Viļņa Štrama nekas nav palicis pāri," skumji atzina Štrams. Pāri vien esot palicis raženais augums, izglītība, dzīvība un pabojātā veselība.

Štrams arī savā runā pieminēja kādu radio dzirdētu prāvu, kur apsūdzētajam bijušas atbalsta vēstules no kompānijas "Microsoft" līdzdibinātāja Bila Geitsa un bijušā ANO ģenerālsekretāra Kofi Annana. Štramam atbalsta vēstules no šiem kungiem nav, taču viņam ir raksturojums no cietuma, tāpēc viņš lūdza tiesu piespriest saprātīgu sodu.

Pēc Štrama uzstājās 67 gadus vecais bijušais RD Pilsētas attīstības departamenta administrācijas vadītājs Raimonds Janita, kurš sadarbojās ar izmeklēšanu un palīdzēja atklāt noziegumu.

Viņš, aizlūstot balsij, teica, ka, tāpat kā Štrams, notikušo atceroties katru dienu un pavadītie mēneši cietumā ir bijuši grūtību pilni, jo viņu kā otrās grupas invalīdu regulāri nomokot dažādas slimības.

Atrodoties cietumā, Janita sagaidījis ziņas vispirms par mātes nāvi un pēdējās dienās mūžībā aizgājis arī tēvs. "Ja varat, mīkstiniet šo sodu, lai [varu] pēdējo reizi redzēt tēvu un godpilni viņu pavadīt," piebilda Janita.

Viņš arī nostalģiski atcerējās senākus laikus, kad sācis strādāt attīstības departamentā un kopā ar savu priekšnieku Štramu centies panākt, lai departamentu attīstītu un tam piešķirtu starptautisku sertifikātu.

Apsūdzētais uzrunā arī vairākkārt vērsās pie apsūdzētās Ināras Vilkastes advokātiem un paziņoja, ka neesot profesionāls nodevējs. "Nemēģiniet no manis taisīt profesionāli un menedžeri kukuļdošanā," viņš uzsvēra.

Janita nekad "nav bāzis degunu" svešās kabatās un konvertos, un pat ja vēlreiz vajadzētu atgriezties pie 2008.gada notikumiem, viņš sniegtu vaļsirdīgas liecības nozieguma atklāšanā, sacīja apsūdzētais.

Štrama bijušā vietnieka Pētera Stranča pēdējais vārds bija visgarākais, taču emocionāli vārdi viņa uzrunā izskanēja reti. Strancis vairāk analizēja katru no inkriminētajām epizodēm, taču apsūdzību viņš noraidīja. "Apsūdzība balstās uz pierādījumiem, kas nav reāli fakti," paziņoja Strancis.

Viņš tiesai atgādināja, ka viņam ir divi mazgadīgi bērni, kuriem arī tēva apsūdzību dēļ iznāk ciest, tāpēc viņš lūdza tiesai būt iejūtīgai un žēlsirdīgai.

Uzņēmēja Ināra Vilkaste savā pēdējā vārdā lūdza sevi attaisnot.

Augstākā tiesa spriedumu pasludinās ceturtdienas rītā.

Prokurors Māris Leja lūdzis apsūdzētajiem piespriest tādus pašus sodus, kādus pieprasīja pirmās instances tiesā.

Jau vēstīts, ka 2011.gada pavasarī Rīgas apgabaltiesā prokurors Leja bijušajam Pilsētas attīstības departamenta direktoram Štramam lūdza piespriest deviņus gadus cietumā, bet viņa vietniekam Strancim – astoņus gadus cietumā. Abiem lūgts piemērot arī daļēju mantas konfiskāciju.

Savukārt bijušajam RD Pilsētas attīstības departamenta administrācijas vadītājam Janitam prokurors prasīja vienu gadu cietumā bez mantas konfiskācijas, bet uzņēmējai Vilkastei – triju gadu cietumsodu ar daļēju mantas konfiskāciju.

Pirmās instances tiesa Štramam piesprieda astoņus, Strancim – sešus, bet Janitam, kurš sadarbojās ar izmeklēšanu, – trīs gadus ieslodzījumā. Visus trīs, kuri apsūdzēti par kukuļņemšanu, apcietināja tiesas zālē. Štramam un Strancim tiesa nolēma konfiscēt mantu.

Tiesa bijušajam Rīgas un Jūrmalas mēram Andrejam Inkulim piesprieda 24 000 latu naudas sodu, igauņu uzņēmējam Prītam Tomingam – arī tikpat lielu naudas sodu, savukārt Vilkastei – 40 000 latu naudassodu. Uzņēmēji apsūdzēti par kukuļdošanu.

Attiecībā uz Janitam un Vilkastei piespriestajiem sodiem prokurors iesniedza protestu, bet amatpersonas un Vilkaste iesniedza apelācijas sūdzības. Lai arī par Inkuli un Tomingu protests un apelācijas sūdzības netika iesniegtas, viņiem pirmās instances piespriestie sodi stāsies spēkā tikai pēc galīgā sprieduma pārējiem apsūdzētajiem.

Lietas materiāli liecina, ka 2005. un 2007.gadā amatpersonas no uzņēmumiem kukuļos pieprasīja vairāk nekā miljonu eiro, lai nodrošinātu labvēlīgus lēmumus būvprojektos.

Lietu izmeklēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kurš gan izbeidza no šīs lietas izdalīto kriminālprocesu, kur tika izmeklēta politiķu iespējamā līdzdalība korupcijā.

BNS/Foto: Lita Krone/LETA