Novadu ziņas

Naudas trūkuma dēļ nav zināms, kad atvērs glābējsilīti Valmierā

Jauns.lv

Trūkstošo līdzekļu dēļ joprojām nav zināms, kad Valmierā, Vidzemes slimnīcā, izdosies atvērt glābējsilīti. Projektam vēl nepieciešami 3000 lati.

Naudas trūkuma dēļ nav zināms, kad atvērs glābējsi...

Projekta vadītāja Laura Zvirbule atklāj, ka gadījumā, ja izdosies savākt trūkstošos finanšu līdzekļus, glābējsilīti Valmierā atklās šī gada beigās vai arī nākamā gada sākumā. "Visā Latvijā iedzīvotāji saziedojuši 4500 latu glābējsilītes izveidei Vidzemes reģionālajā slimnīcā, vēl 1000 latu ziedos farmācijas kompānijas "Gedeon Richter" pārstāvniecība Latvijā, kas bija arī pirmās glābējsilītes Latvijā finansiālais atbalstītājs. Mūsu aicinājumam ziedot atsaukušies arī divi uzņēmēji - Valmieras uzņēmums SIA "TBM Maiga", kas sola izgatavot logu telpai, kurā paredzēts ievietot glābējsilīti, savukārt ar otru uzņēmumu, kas atrodas Rīgā, šobrīd norit sarunas par kosmētiskā remonta veikšanu glābējsilītes telpā. Iespējams, ka Vidzemes reģiona slimnīcas glābējsilīte būs pirmā, kur sienu krāsojumam tiks izmantotas jaunākās paaudzes krāsas, kas ir ne tikai ugunsdrošas, bet arī pretalerģiskas."

Iedzīvotāji tiek aicināti ziedot gan naudu, gan arī atbalstīt projektu, piemēram, ar remontdarbos nepieciešamajiem būvniecības materiāliem vai darbaspēku. Joprojām nepieciešams izveidot 3,5 kvadrātmetrus lielu bruģa celiņu, kā arī pakāpienus, lai būtu droša piekļuve pie glābējsilītes atveramā lodziņa. Nepieciešams izgatavot arī norādes zīmes un gaismas kasti, kas norādītu uz glābējsilītes atrašanās vietu.

Glābējsilītei ir īpaši izveidotas, triecienizturīgas durtiņas, kuras atverot, bērnu var ielikt zīdaiņu gultiņā ar augstām organiskā stikla malām. Kad pēc bērna ielikšanas tiek aizvērtas glābējsilītes durtiņas, nodaļas māsu postenī atskan audiālais (skaņas) un vizuālais (sarkanā trauksmes lampa) signāls. Ja durtiņas nav kārtīgi aizvērtas no ārpuses, hidraulikas sistēma tās aizver līdz galam automātiski.

Aizverot glābējsilītes durtiņas, no ārpuses tās vairs nevar atvērt līdz brīdim, kad iekšpusē, māsu postenī, tiek noņemta bloķēšana. Pēc trauksmes signāla atskanēšanas apmēram vienas līdz divu minūšu laikā pie gultiņas ierodas medicīnas personāls. Bērnam tiek sniegta nepieciešamā medicīniskā aprūpe un par gadījumu tiek ziņots bāriņtiesai un policijai.

Lai mudinātu sievieti pārdomāt bērna atstāšanas lēmumu un meklēt citus situācijas risinājumus, pie glābējsilītes ir izvietota informācija mātei par to, kur visu diennakti iespējams zvanīt, lai saņemtu psiholoģisku un praktisku palīdzību. Grūtniecības krīzes centra darbinieki palīdzēs atrast tūlītēju risinājumu, sniedzot gan praktisku, gan morālu atbalstu.

Ja persona, kura ievietojusi bērnu glābējsilītē, pārdomā un vēlas bērnu paņemt atpakaļ, viņai ir jāvēršas bāriņtiesā, neatkarīgi no tā, cik ilgs laiks (dažas minūtes vai dažas nedēļas) ir pagājis kopš bērna ievietošanas glābējsilītē.

2007.gadā visā Latvijā aizsākās projekts "Baby box - vieta bērna dzīvībai", un jau 2009.gadā Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā tika uzstādīta pirmā glābējsilīte, kas sniedz iespēju vecākiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nevēlas paturēt savu bērniņu, to nodot drošās rokās, iespējams, tādējādi glābjot mazuļa dzīvību.

Visā Latvijā atklātas jau sešas glābējsilītes - Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, Ventspilī, Rēzeknē un Madonā.

LETA