Jaunā miljonāru saraksta līderi - Fiļs, Bernis un Zaharjins
Latvijas bagātākā ģimene, kā jau pēdējos gados ierasts – Lembergu ģimene. Attēlā Aivars Lembergs ar kundzi Ināru.
Sabiedrība
2012. gada 20. novembris, 12:14

Jaunā miljonāru saraksta līderi - Fiļs, Bernis un Zaharjins

Jauns.lv

Jaunā Latvijas 100 bagātāko cilvēku saraksta pirmajās vietās ierindoti AS "ABLV Bank" īpašnieki Oļegs Fiļs un Ernests Bernis, bet trešajā - AS "Liepājas Metalurgs" akcionārs Sergejs Zaharjins, liecina "Baltic Screen" veidotais pētījums.

Saraksts tapis, balstoties uz "Lursoft" un Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas datiem un korporatīvo finanšu kompānijas "Laika stars" veikto uzņēmumu vērtējumu.

Pirms gada Fiļa un Berņa īpašumu kopvērtība katram bija pa 42 miljoniem latu, kas abus miljonāru sarakstā ierindoja dalītajā sestajā un septītajā vietā.

Jaunākajā miljonāru sarakstā Fiļa īpašumu vērtība lēsta 108 miljonu latu vērtībā, Berņa īpašumu vērtība - 105 miljoni latu, bet Zaharjina - 79 miljoni latu.

Saraksta ceturtajā vietā ierindojies AS "Rietumu Banka" akcionārs Leonīds Esterkins, kura īpašumu vērtība lēsta 68 miljonu latu vērtībā, piektajā vietā ierindojies bezvadu interneta risinājumu kompānijas "Mikrotīkls" līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš (51 miljons latu), sesto, septīto un astoto vietu dala AS "Repharm" akcionāri Vadims Telica un Josifs Apts, kā arī Kirovs Lipmans - visiem pa 43 miljoniem latu.

Devītajā vietā ar īpašumu vērtību 42 miljoni latu ierindots ASV advokāts un Bergu dzimtas īpašumu mantinieks Justs Nikolajs Karlsons, savukārt desmito vietu ar īpašumu vērtību 39 miljoni latu ieņem farmācijas kompānijas AS "Olainfarm" akcionārs Valērijs Maligins.

Latvijas 10 bagātāko cilvēku īpašumu kopvērtība gada laikā pieaugusi par 50 miljoniem latu - pērn 10 bagātāko cilvēku īpašumu vērtība bija 571 miljons latu, bet šogad tā augusi līdz 621 miljonam latu.

Savukārt Latvijas 100 bagātāko cilvēku īpašumu kopvērtība pirms četriem gadiem bija 3,17 miljardi latu, taču patlaban tā ir 1,7 miljardi latu.

Pērn Latvijas 100 bagātāko cilvēku sarakstā pirmajā vietā tika ierindota Lembergu ģimene - Aivars, Anrijs un Līga Lembergi ar īpašumu kopvērtējumu 130 miljoni latu. Lembergu ģimene bija arī iepriekšējā simtnieka pirmajā vietā.

Topa otrajā vietā bija "Rietumu bankas" padomes priekšsēdētājs Leonīds Esterkins ar īpašumu kopvērtējumu 65 miljoni latu, bet trešajā vietā - Šķēļu ģimene - Andris Šķēle, Kristiāna Lībane-Šķēle, Madara Dobrāja un Anete Šķēle-Pētersone - ar īpašumu kopvērtējumu 54 miljoni latu.

Ceturtajā vietā ierindojās Lipmanu ģimene - Kirovs Lipmans un Anna Lipmane - ar īpašumu kopvērtējumu 52 miljoni latu. Iepriekšējā sarakstā viņi ieņēma otro vietu.

Piektajā vietā topā iekļuva "Liepājas metalurga" lielākais akcionārs Sergejs Zaharjins ar īpašuma kopvērtējumu 45 miljoni latu, sesto un septīto vietu dalīja AS "ABLV Bank" īpašnieki Ernests Bernis un Oļegs Fiļs, kuru īpašumu vērtība lēsta 42 miljonu latu apmērā.

Astotajā vietā ierindojās bezvadu interneta maršrutēšanas iekārtu un programmatūras izstrādātājs SIA "Mikrotīkls" līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš ar īpašuma kopvērtību 41 miljons latu.

Devīto un desmito topa vietu dalīja farmācijas biznesā strādājošie Vadims Telica un Josifs Apts, kuru īpašumu vērtību saraksta veidotāji lēsa 36 miljonu latu apmērā.

Latvijas bagātākā ģimene šogad ir Lembergu ģimene - Aivars, Anrijs un Līga Lembergi, kuru īpašumu kopvērtība gada laikā augusi par desmit miljoniem latu, sasniedzot 140 miljonus latu, secināts "Baltic Screen" pētījumā.

Saraksta veidotāji norāda, ka Ventspils mēra ģimenei joprojām ir divi būtiski atšķirīgi īpašumu saraksti - viens, kas atrodams Aivara Lemberga amatpersonas deklarācijā un publisko reģistru datos par viņu pašu un bērniem Līgu un Anriju, - tajā redzams, ka ģimenes īpašumu kopvērtība nekādi nepārsniedz 10-12 miljonus latu (pašam ģimenes galvam oficiāli pieder seši nekustamie īpašumi Rīgā un Ventspils novadā, uz dēla vārda reģistrētas kapitāldaļas SIA "Baltimar VT", AS "VB Holdings" un SIA "LSF Holdings", kā arī 48 nekustamie īpašumi Rīgā, Ventspilī, Ventspils un Krimuldas novadā, bet uz meitas vārda ir 25 nekustamie īpašumi Rīgā, Ventspilī, Ventspils un Kuldīgas novadā).

Taču ir otrs - īpašumi, kurus par Aivara Lemberga slēpto mantu uzskata Latvijas prokuratūra vai Anglijas tiesa, un, pat ņemot vērā ilglaicīgo Ventspils tranzītbiznesa karu (kuri gan pamazām it kā sāk norimt) negatīvo ietekmi uz šo īpašumu vērtību, tā vēl joprojām ir vismaz 140 miljoni latu. Tiesa, abiem sarakstiem ir arī kas kopējs - pēc būtības nav iespējams pilnīgi precīzi pateikt, kas tad ir kura ģimenes locekļa personiskais īpašums.

Otra bagātākā ģimene ir kādreizējā "Dobeles dzirnavnieka" īpašnieka Vitauta Paškauska ģimene, kurai tagad pieder "Agrolats Holding". Vitauta, Jāņa, Jona un Andra Paškausku īpašumu kopējā vērtība ir 60 miljoni latu.

Saraksta veidotāji atzīst, ka Paškausku ģimenei pieder ļoti liels klāsts nekustamo īpašumu. Vitautam Paškauskam pieder 30 īpašumi, pārsvarā Dobeles pusē, Jānim Paškauskam - 34 īpašumi Dobeles, Jelgavas un Tukuma novadā un citviet, bet Andrim Paškauskam pieder četri īpašumi Dobeles un Tērvetes novadā. Tāpat Andris Paškausks ir Paškauska zemnieku saimniecības "Liepas" vienīgais īpašnieks un 100% kapitāldaļu īpašnieks SIA "Agro Investment". Savukārt Vitauts Paškausks ir saistīts ar Tērvetes alus darītavu un "Agrofirmu Tērvete".

Gada laikā Pašakausku ģimene kļuvusi par 33 miljoniem latu bagātāka.

Trešā bagātākā ģimene ar īpašumu kopvērtību 45 miljoni latu ir Šķēļu ģimene - Andris, Kristiāna Lībane-Šķēle, Madara Dobrāja un Anete Šķēle-Pētersone. Kopumā Šķēļu ģimenes īpašumu kopvērtība samazinājusies par deviņiem miljoniem latu.

Saraksta veidotāji norāda, ja tic oficiālajiem reģistriem, pats Andris Šķēle ir vidēja turīguma uzņēmējs - viņam pieder 40% kapitāldaļu SIA "Uzņēmumu vadība un konsultācijas", kā arī pilnībā SIA "TA sabiedrība" (un tai savukārt vēl divi uzņēmumi - "TA projekts" un "Hotel Tango", kas saistīti ar kādreizējo advokāta Jāņa Lozes trekno gadu nekustamā īpašuma projektu Tērbatas ielā). Cita lieta - uzņēmēja otrā sieva Kristiāna Lībane-Šķēle un abas meitas, kuras visas trīs izrādījušās "īstas uzņēmējdarbības haizivis", zem SIA "Sabiedrība privātajiem ieguldījumiem" esošos uzņēmumus izkārtojušas diezgan klasiskā holdinga struktūrā, kas darbojas gan nekustamo īpašumu un pārtikas rūpniecības, gan enerģētikas un atkritumu saimniecības jomās.

"Šīs pietiekami apjomīgās ģimenes impērijiņas kopvērtība pēdējā gada laikā samazinājusies, jo daži uzņēmumi pārdoti, bet iegūtā nauda acīmredzot vēl nekur nav investēta," secina "Baltic Screen".

LETA/Foto: Izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīvs/ Baiba Aprāne/LETA, Dāvis Gūtmanis/LETA