Radzevičs: labas pārvaldības konference deva jaunu impulsu darbam
„Noslēdzoties Rīgas pašvaldības rīkotajai konferencei „Laba pārvaldība. Vīzija un realitāte”, esam ieguvuši jaunu redzējumu par mūsu turpmāk veicamajiem darbiem”, uzskata Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs.
„Juristi, sociologi un politologi, kas uzstājās konferencē, ir viedokļu līderi labas pārvaldības organizēšanas jomā, un mums bija iespēja gan padziļināti iepazīties ar jaunākajām teorētiskajām atziņām un Eiropas Savienības valstu un pašvaldību pieredzi, gan pārliecināties, ka Rīgas domes izvēlētā stratēģija nes konkrētus pozitīvus rezultātus”, sacīja J.Radzevičs.
Kā Kasjauns.lv informēja Gan konferencē nolasītajos referātos un ziņojumos, gan diskusijā vairākkārt izskanēja doma, ka Latvijas tiesiskā, normatīvā bāze ir pietiekama labas pārvaldības principu turpmākai praktiskai attīstībai, taču nesaskaņotā valsts reformu īstenošana būtiski vājina administratīvo rīcībspēju – īpaši pašvaldību līmenī, kas ir pretrunā ar ES principiālajām nostādnēm. Uz pārlieku lielo normatīvismu norādīja gan Latvijas Republikas tiesībsargs Juris Jansons, gan Latvijas Universitātes asociētā profesore Dr.sc.pol. Iveta Reinholde, gan Latvijas Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs. Latvijas Universitātes pasniedzējs Mg.iur. Artis Stucka uzsvēra arī, ka valsts attiecībās ar pašvaldību pārkāpj subsidiaritātes (kompetenču un pilnvaru sadales) principu.
Latvijas Universitātes lektore Mg.iur. Anita Kovaļevska vērsa uzmanību, ka laba pārvaldība ir valsts pārvaldes pamatvērtība, kura ir arī valsts pārvaldes atbildības mērs – ja valsts pārvalde rīkojas pretēji labai pārvaldībai, tā ir juridiski atbildīga par pieņemto lēmumu vai veiktās rīcības (arī bezdarbības) pareizību. Taču likumdevēja politisko darbību un lēmumus nevar pārbaudīt tiesā, jo tā vai cita izvēlētā politika (labāka vai sliktāka) nepakļaujas tiesību (tostarp labas pārvaldības tiesību principa) kritērijiem.
Sabiedriskās politikas centra „Providus” pētniece Mg.iur. Iveta Kažoka atzīmēja, ka pārvaldes darbinieki ne vienmēr apzinās, ka viņu pienākumi sniedzas tālāk par likumā noteikto. Praktiski visi runātāji uzsvēra – kalpošana sabiedrībai, pretimnākšanas izrādīšana privātpersonai, atsaucība ir labas pārvaldes stūrakmeņi, uz kuriem balstās arī pārējie principi – līdzdalība, atbildīgums, resursu izmantošanas efektivitāte un sadarbība.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Mg.iur. Jaroslavs Streļčenoks ziņojumā „Konstatētie pārkāpumi un korupcijas novēršanas pasākumi pašvaldībā” informēja, ka kopš 2003. gada KNAB ir veicis 1497 pārbaudes valsts un pašvaldību institūcijās, pieņemts 1301 lēmums administratīvo pārkāpumu lietās un administratīvi sodītas 711 personas, no kurām 64% ir bijušas pašvaldību amatpersonas. 91% no visiem šāda veida pārkāpumiem ir bijusi atrašanās interešu konflikta situācijā vai rīcība ar valsts vai pašvaldības mantu. Situācija pēdējā pusgada laikā ir ievērojami uzlabojusies, taču visām institūcijām, ieskaitot uzraugošās un tiesībsargājošās, nepieciešama cieša sadarbība.
Rīgas domes Birokrātijas apkarošanas centra priekšnieks Mg.iur. Sergejs Novikovs ar ziņojumu „Laba pārvaldība Rīgas pašvaldībā” un Birokrātijas apkarošanas centra vecākais eksperts Mg.iur. Aigars Edvardsons ar ziņojumu „Pretkorupcijas pasākumu sistēma pašvaldībā”, kā arī paneļdiskusijas dalībnieki Datu valsts inspekcijas direktore Signe Plūmiņa, Labklājības departamenta direktore Inese Švekle un Rīgas pilsētas Būvvaldes sekretariāta vadītāja Liena Bundule iepazīstināja ar virkni jaunu risinājumu labas pārvaldības jomā, konkrēti – gan pozitīvi, gan negatīvi piemēri izskanēja arī citu konferences dalībnieku runās. „Rīgas pašvaldības iestāžu vadītāji ieguva vērtīgu pieredzi un daudz jaunu ideju”, konferences noslēgumā atzīmēja Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Vladimirs Frolovs. „Taču iepriecina tas, ka mēs spējam pielietot savas zināšanas praksē – novembra vidū Latvijas Darba devēju konfederācija, Valsts kanceleja un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pasniedza Rīgas Pašvaldības policijai atzinības rakstu par labas pārvaldības principu ieviešanu pašvaldības institūcijā, pielietojot jaunas tehnoloģijas, ieguldot cilvēkresursu attīstībā, tādējādi uzlabojot iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu kvalitāti.”
Karlīna Timofejeva/Foto: Ieva Čīka/LETA
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību