Latvijas medicīnas māsas ārzemēs krāpj un padzen no darba
Mūsu medicīnas māsas, kuras dodas strādāt uz ārzemēm, bieži vien nonāk neapskaužamā situācijā. Viņām lēti nav jāpaļaujas uz vervētājfirmu dāsnajiem piedāvājumiem, jo var izrādīties, ka galamērķī viņas nesagaidīs ne solītais darbs, ne alga, ne dzīvesvieta.
Jau labu laiku Latvijā uzdarbojas firmas, kuras strādāt ārzemēs aicina mūsu mediķus un medicīnas māsas. Izrādās, ka aiz dāsnajiem solījumiem slēpjas draudi latviešu māsiņām – viņas, aizvestas uz svešu valsti, var neiegūt kāroto darbu, bet gan iedzīvoties pamatīgos parādos.
Darba piedāvājumi un līgumi rūpīgi jāizvērtē
Gūtā mācība ir skarba un reizēm pat kaunpilna, taču dažas māsas piekrita ar laikrakstu „Diena” dalīties savos piedzīvojumos. Izrādās, skarbi darba līgumi ar sankcijām māsas var ilgi turēt kā spīlēs. Var arī gadīties, ka ārvalstī pēc divu dienu testēšanas māsu atlaiž it kā kompetences trūkuma dēļ. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) policiju jau informējusi par kādu populāru firmu, kas strādā bez licences.
Iepriekš par darbu ārzemēs lielākoties izskanējuši labie stāsti, taču pēdējā laikā Latvijas Māsu asociācijas birojs informēts par negatīvu pieredzi. Asociācijas vadītāja Jolanta Zālīte sacīja: „Savām kolēģēm, kuras apsver iespēju strādāt māsas profesijā ārpus Latvijas robežām, ieteiktu rūpīgi izvērtēt darba piedāvājumus un līgumu nosacījumus.” Piemēram, noteikti būtu jāinteresējas, vai firma, kas piedāvā darbu ārzemēs, legāli darbojas Latvijā. Jānoskaidro arī, vai tiek piedāvāts slēgt līgumu ar vervētājfirmu vai arī ar darba devēju ārzemēs un kurā valstī tiks maksāti nodokļi. Tāpat jāizvērtē savas iespējas apgūt citas valsts valodu. „Dienas” rīcībā ir ziņas, ka atsevišķas vervētājfirmas darba līgumos paredz - ja darbinieks uzsaka darbu, piemēram, pusotra gada laikā, viņam īsā periodā jāatmaksā vairāki tūkstoši eiro par valodas mācībām.
Atlaiž pēc pāris dienu darba
Viena no darbā iekārtošanas firmām, par kuru māsas sūdzas, ir PMK - Vācijas uzņēmums, kuram Latvijā izveidota filiāle. Tas aktīvi darbojas kopš šā gada jūlija. Uz tā vilinošajiem solījumiem uzķērās pirmā PMK noformētā četru cilvēku grupa no Latvijas darbam Vācijā, raksta „Diena”.
Oktobrī četrotne devās uz Vāciju, un pēc dažām darbadienām visus atlaida. Viena no četrotnes ir Aija (vārds mainīts). Viņa saka: „Vācija man jau sen bija sapņu zeme, jau biju mācījusies vācu valodu - domāju, kāpēc nepamēģināt.” Viņa pieteikusies, pabeigusi arī firmas rīkotos vācu valodas kursus. Visi četri nokārtojuši kursā eksāmenus - arī medmāsa Kristīne (vārds mainīts), kura vācu valodu iepriekš vispār nav zinājusi, un devās uz Vāciju.
Vācijā četrotne uzzināja - solītās pastāvīgās darbavietas nebūs. „Izrādījās - tā ir līzinga kompānija, kas iznomā darbiniekus dažādām ārstniecības iestādēm, kad savējais saslimis vai atvaļinājumā,” saka Aija. Katru dienu bija jābūt citā darbavietā, un atklājās - uz to jābrauc pat pusotru stundu. Nenotika arī solītā apmācība, turklāt par istabiņu jāmaksā nevis 100 eiro mēnesī, kā sākumā mutiski solīts, bet gan 300 - 350 eiro. Aija saka - mums solīja 40 stundu darba nedēļu, taču reāli darbs bija divas dienas nedēļā.
Pēc dažu dienu dīkstāves Aija devās uz savu pirmo darba vietu - mājas aprūpē pie pacienta. Vēl viņa vienu dienu pastrādāja veco ļaužu aprūpes centrā un vienu slimnīcā. Pēc tam Aiju atlaida. PMK Vācijas puses pārstāvis teicis - jums trūkst prasmju un vācu valodas zināšanu. Aija saka - neviens no mums nebija gatavs šādam darbam bez kādas apmācības. Kristīne Vācijā pastrādāja tikai divas dienas vienā darba vietā. Tad viņu atlaida nepietiekamo vācu valodas prasmes dēļ. Aija un Kristīne uzreiz atgriezās Latvijā. Nu viņas ir bez darba, jo kādreizējās darba vietas jau aizņemtas. Pārējiem diviem četrotnes biedriem nebija naudas mājupceļam, un viņi pašu spēkiem atraduši citu darbu Vācijā.