Valodnieki gaida ieteikumus, ar ko aizstāt vienkāršrunas vārdu "forši"
Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa gaida ieteikumus, kā aizstāt vienkāršrunas vārdu "forši".
Sabiedrība

Valodnieki gaida ieteikumus, ar ko aizstāt vienkāršrunas vārdu "forši"

Jauns.lv

Ikgadējās gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena akcijas rīkotāji no iedzīvotājiem gaida arī ierosinājumus, ar ko aizstāt sabiedrībā plaši izplatīto vienkāršrunas vārdu "forši", pastāstīja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka.

Valodnieki gaida ieteikumus, ar ko aizstāt vienkār...

Jau desmito reizi Latvijā tiks noteikts gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens, ko var pieteikt līdz 15.janvārim. Šā gada jauninājums ir nominācija ‒ jaunvārdu kalve.

Sinka arī norādīja, ka desmitajā gadskārtā valodnieki centīsies izvērtēt to, kas kopumā notiek ar latviešu valodu.

"Mēģināsim arī meklēt atbildes uz jautājumu, vai tas uz palikšanu, šoreiz par sen radušos, bet nesen atdzīvojušos un plaši saviesušos vienkāršrunas vārdu "forši" ‒ gaidām trāpīgus ieteikumus tā aizstāšanai," aicināja Sinka.

Par gada vārdu var izvirzīt spilgtāko un trāpīgāko no tiem pēc latviešu valodas likumībām veidotajiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā izskanējuši pirmo reizi, iemantojuši vai atguvuši popularitāti vai arī lietoti ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi.

Savukārt gada nevārds būs spilgtākais no nejēdzīgi darinātiem vai nevajadzīgi aizgūtiem vārdiem, kas attiecīgajā gadā parādījušies vai manāmi izplatījušies, vai arī jau pazīstamiem vārdiem, kas šajā gadā plaši lietoti neiederīgā vai nevajadzīgi sagrozītā nozīmē.

Bet gada spārnotais teiciens būs spilgtākais vai dīvainākais no dažādajiem teicieniem, kas attiecīgajā gadā bieži lietoti vai sabiedrībā sevišķi pamanīti.

Akcijas desmitajā gadskārtā ieviests arī jauninājums ‒ jaunvārdu kalve, kuras mērķis ir rast ikdienas dzīvei derīgus un viegli saprotamus jaunvārdus.

2012.gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens tiks paziņoti īpašā preses konferencē 2013.gada 21.janvārī. Tad arī akcijas rīkotāji ziņos par jaunvārdu kalves krājumu.

Līdzšinējie gada vārdi bijuši zīmols (2003), mēstule (angliskā "spams" vietā; 2004), smacenis (angliskā "smogs" vietā savulaik darinājis rakstnieks Anšlavs Eglītis; 2005), draugoties (2006), ēnstrādnieks (2007), talkot (2008), glābējsilīte (2009), zibakcija (2010), staidzināt (2011).

Gada nevārda godā bijis eiro (nelokāmības dēļ; 2003), māsterplāns (ieteikts aizstāt ar "virsplāns"; 2004), centrs (domāta tirgotava, kopētava; 2005), hendlings (2006), siera produkts (izstrādājums, kas nav īsts siers, ‒ un tāpat ir ar krējuma vai sviesta produktu; 2007), šis te… šo te… (2008), saīsināt (darbiniekus; 2009), pa lielam (2010), konsolidēt (2011).

Līdzšinējie gada spārnotie teicieni bijuši "zelta rokas" (ar ironiju; 2003), "valsts deg zilās ugunīs" (2004), "vanags noknāba cālīti" (no īpašvārdiem atvasināta vārdu spēle; 2005), "paņēma un uzmeta" (2006), "bojāts horizontālais taimkods" (patiesības slēpšana aiz nesaprotama aizguvuma; 2007), "pārāk liela cilvēcība sabiedrībai nav saprotama" (2008), "un ko jūs saprotat ar politisku atbildību?" (ministres jautājums žurnālistam; 2009), "krāniem un buldozeriem jāstrādā lidostā" (2010), "Rīkojums Nr.2" (2011).

Šādas akcijas mērķis ir veicināt vērīgāku attieksmi pret savu valodu un tās formu tīrību.

BNS/Foto: Shutterstock