Abonē 2025. gadam ar atlaidēm līdz 57% un saņem garantētas dāvanas 55€ vērtībā!

Abonēt žurnālu
Arī prezidents Andris Bērziņš grib braukt uz Austrāliju
Valsts prezidents Andris Bērziņš pēc kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes komandējuma Austrālijā nu arī izteicis vēlmi doties pie Austrālijas latviešiem.
Politika

Arī prezidents Andris Bērziņš grib braukt uz Austrāliju

Jauns.lv

Pēc kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes skandalozā komandējuma uz Austrāliju, kuru bija paspējis nokritizēt arī Valsts prezidents Andris Bērziņš, tagad vēlēšanos apmeklēt zaļo kontinentu un ķenguru zemi izteicis arī pats mūsu Valsts prezidents.

Arī prezidents Andris Bērziņš grib braukt uz Austr...

Bērziņam izteikt vēlmi doties uz Austrāliju neliedza tas, ka viņš jau iepriekš skarbiem vārdiem bija nokritizējis Jaunzemes-Grendes braucienu pie tautiešiem uz Austrālijas Latviešu kultūras dienām un ģimeņu saietu Ziemassvētku brīvdienu laikā. Kultūras ministrei tika pārmesta lieka valsts naudas šķērdēšana, dodoties komandējumā uz Austrāliju. Prezidents Bērziņš teica, ka viņš kultūras ministres vietā uz Austrāliju nebūtu devies, piebilstot, ka viņa sarunāties un vienoties ar Austrālijas tautiešiem varēja šovasar, kad Latvijā viesojās liela grupa latviešu no zaļā kontinenta.

Prezidents Bērziņš vēlas tikties ar Austrālijas latviešiem Austrālijā

Tagad Bērziņš vairs nav tik negatīvi noskaņots pret došanos uz Austrāliju un izteicies, ka pats labprāt dotos uz pasaules viņu malu.

Valsts prezidenta Andra Bērziņa preses padomniece Līga Krapāne Austrālijas latviešu laikrakstu „Latvietis” šīs nedēļas sākumā informēja: „Valsts prezidents Andris Bērziņš apliecina savu gatavību un vēlēšanos tikties ar Austrālijas latviešiem, ja viņa prezidentūras laikā būs iespēja ieplānot un realizēt vizīti uz Austrāliju vai kontinentam līdzās esošo reģionu.“

Jāteic, ka pirms nedēļas Andris Bērziņš preses konferencē teica, ka viņš labprātāk ar Austrālijas latviešiem izmantotu citus komunikācijas veidus, nekā lidotu pāri okeānam uz Sidneju vai Adelaidi. „Es personīgi attiecībā par sadarbību ar Austrāliju izmantoju šajā vasarā iespēju, kad liela grupa Austrālijas aktīvāko latviešu bija šeit goda konsulu saietā, ar viņiem tikos, izrunājos un uzskatu, ka tur bija iespēja dabūt pietiekami informāciju, ka tādēļ nebija vajadzība uz turieni braukt. Es personīgi to vismaz nedarītu, to es varu droši pateikt,“ teica Bērziņš.

Tagad atbildē laikrakstam „Latvietis” Bērziņš vairs nav tik kategorisks. Prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne skaidro: „Valsts prezidents nevienā no atbildēm žurnālistiem neizteica kategorisku noraidījumu iespējai braukt uz Austrāliju un tikties ar tautiešiem, bet gan uzsvēra, ka, izvērtējot vizītes norises laiku un nepietiekamo informāciju par tās mērķiem un gaitu, pats personīgi šādi nebūtu rīkojies.“

Bērziņš: Jaunzemei-Grendei noteikti vajadzēja pieņemt uzaicinājumu viesoties Austrālijā

Tāpat Bērziņš arī sniedzis interviju „Latvieša” galvenajam redaktoram Gunāram Nāgelam. Lūk, šīs intervijas teksts:

- Skaidrības labad, vai Jūs varat apstiprināt, ka, jūsuprāt, LR kultūras ministrei nevajadzēja pieņemt Austrālijas latviešu aicinājumu piedalīties Austrālijas Latviešu 54. Kultūras dienās?

- Ministrei noteikti vajadzēja pieņemt uzaicinājumu, bet vienlaikus arī izvērtēt šādas vizītes lietderību svētku laikā, pavadot Austrālijā divas nedēļas par Latvijas valsts nodokļu maksātāju naudu. Nodokļu maksātājiem ir tiesības iegūt detalizētu un operatīvu informāciju par amatpersonu ārvalstu vizīšu norisi un izmaksām, savukārt, amatpersonām ir pienākums to sniegt.

- Vai Jūs uzskatāt, ka nevienam LR ministram nevajadzētu nekad veikt vizīti pie Austrālijas latviešiem?

- Nekad neko tādu neesmu teicis un tā neuzskatu.

- Ja tā nebūtu, tad kādos apstākļos varētu kāds LR ministrs veikt vizīti pie Austrālijas latviešiem?

- Uz šo jautājumu atbilde jau sniegta iepriekš uzdotajā jautājumā.

- Cik bieži, jūsuprāt, varētu Austrālijas latvieši sagaidīt kāda LR ministra vizīti?

- Nedomāju, ka vizīšu intensitāte ir noteicošais faktors sadarbībai ar diasporu Austrālijā. Mūsdienu komunikāciju iespējas ļauj apmainīties ar informāciju neierobežoti, protams, nenoliedzu to, ka tiešiem kontaktiem starp cilvēkiem ir ļoti liela nozīme. Ar tautiešiem jātiekas un jābrauc, bet jautājums ir par laiku, izmaksām un atdevi.

- Vai preses konferencē Jūsu minētā „liela grupa Austrālijas aktīvāko latviešu“, kuri „bija šeit godu konsulu saietā“ ir pieci Latvijas goda konsuli Austrālijā?

- Šādas tikšanās un sarunas nevajadzētu noniecināt, jo goda konsuli ir Austrālijas latviešu kopienas daļa. Tāpat es vienmēr labprāt izmantoju iespēju tikties ar PBLA (Pasaules brīvo latviešu apvienības) vadību un pārstāvjiem, kad viņi apmeklē Latviju, kā arī piedalos PBLA ikgadējo valdes sēžu darbā. Vienmēr esmu gatavs tikties ar tautiešiem un atrast tam laiku. Jo īpaši priecīgi ir mirkļi, kad apmeklējat dzimteni, vai vēl labāk – pārceļaties uz dzīvi Latvijā.

- Cik ilgu laiku Jūs pavadījāt ar viņiem pārrunās par Austrālijas latviešu problēmām?

- Saruna notika brīvā gaisotnē, bez laika ierobežojuma. Tādēļ precīzu tās ilgumu nevarēšu pateikt.

Kasjauns.lv/ Foto: Ieva Čīka/LETA