Obama pa kluso skatās seriālu „Svešais starp savējiem”
Atzinību izpelnījies ne tikai seriāls, bet arī aktieru Klēras Deinsas un Demiana Lūisa tēlojums.
Kultūra

Obama pa kluso skatās seriālu „Svešais starp savējiem”

Jauns.lv

Aktieris Artūrs Skrastiņš, rakstniece Elita Veidemane un daudzi citi TV skatītāji Latvijā nav vienīgie, kas ar aizrautību seko līdzi pasaulslavenajam amerikāņu seriālam „Homeland”, kurš Latvijā guvis nosaukumu „Svešais starp savējiem”. To pašu, turklāt pa kluso, dara arī ASV prezidents Baraks Obama.

Obama pa kluso skatās seriālu „Svešais starp savēj...

Seriālā „Svešais starp savējiem” savijusies kaisle, vardarbība, atriebība, necenzēta leksika, terorisms, sekss un lielā politika. Seriāns kopš 7. janvāra pirmdienās pulksten 21.20 skatāms kanālā TV3.

Gūsteknis un CIP aģente

Seržants Nikolass Broudijs dzimtenē atgriežas kā varonis – kaut arī viņš tika uzskatīts par mirušu, astoņus gadus jūras kājnieks pavadīja gūstā. Nu viņš no jauna mēģina iekļauties sabiedrībā un paša ģimenē, kaut arī tas rada milzu pūles un pārdzīvojumus. Jo īpaši jau pēc cīņubiedra Toma Volkera nāves, ko izraisīja paša Broudija spēcīgās dūres, bet izvēles nebija – vienam no viņiem, pēc gūstā turētāju domām, bija jāmirst. Un Broudijs izvēlējās dzīvot ar drauga slepkavību uz savas sirdsapziņas.

Kerija Metisone pirms desmit gadiem pieļāva kļūdu – CIP uzdevumā strādājot Irākā, viņai no kāda cietumnieka izdevās uzzināt, ka kāds amerikāņu karavīrs kļuvis par Al-Qaeda savervēto un nu nolēmis izpildīt teroristisku misiju ASV. Taču ziņotāju nogalināja. Viņai ir aizdomas, ka nodevējs varētu būt Broudijs, taču, kaut arī uz šādu iespējamību norāda ne viens vien pierādījums, viennozīmīgas atbildes, viņš ir vai nav ienaidnieks, nav. Un tad sākas notikumi, kas atgādina peles un kaķa medības, ko pavada Broudija atmiņas par Irākā pavadītajiem gadiem, Kerijas cīņa ar depresiju un kurā iejaucas cilvēcīgas kaislības.

Kolorītā kompānija

Džesika par to, ka vīrs ir dzīvs, uzzina viņa labākā drauga skavās – ilgi dzīvojusi vientulībā, viņa beidzot ļāvusies Maika uzmanības pierādījumiem. Turklāt abi jau nolēmuši par savām attiecībām izstāstīt Broudiju bērniem, bet viens liktenīgs zvans maina visu. Kriss īsti nezina, kā izturēties pret tēvu – kad viņš devās misijā, puika bija pavisam mazs. Savādāk ir ar sešpadsmitgadīgo Deinu, jo viņas acīm garām nav paslīdējis nedz mātes romāniņš, nedz citas lietas, turklāt, nespēdama izturēt apkārtējo spiedienu, no jaukas meitenes viņa jau sen pārvērtusies par spurainu tīni, kura ar draugiem gan aliņu iemalko, gan uzpīpē kādu kāsīti.

Kerijas priekšnieks Deivids Esteits milzīgās darba slodzes dēļ ir zaudējis ģimeni – sieva ar bērniem pārvākusies uz citu pilsētu, un viņš savas dusmas izgāž uz darbiniekiem. Jo īpaši jau uz Keriju, kura nespēj turēt muti un vēl joprojām sevi šausta par kļūdu Irākā. Bet Sols, kurš kopš pirmajiem soļiem CIP ir bijis Kerijas aizbildnis un skolotājs, arvien biežāk sāk apšaubīt savas jaunās kolēģes sazvērnieciskos pieņēmumus Taču arī noliegt tos nav iespējams, jo viņas asajam prātam nepaslīd garām teju nekas. Komiska loma ir Virdžilam, kurš pārzina tehnoloģijas un pēc Kerijas lūguma Broudiju mājā ir ierīkojis novērošanas ierīces. Bet pats viņš uz notiekošo skatās kā uz izklaidējošu filmu un, Kerijai reiz mājās pārnākot, pavaicā, vai viņa paķērusi līdzi popkornu. Abu Nazirs savukārt ir galvenais ļaundaris – viņš reiz uzņēmās šefību pār Broudiju, lai iepazīstinātu ar savas valsts kultūru un pamazām pārvērstu par vīru, kurš gan rītos, gan vakaros skaita lūgšanas Allāham...

Būs arī krievu versija

„Svešais starp savējiem” nav amerikāņu oriģinālprojekts – tas veidots pēc Izraēlas TV seriāla „Kara gūstekņi” (2010) motīviem. Izpelnījies gan skatītāju atsaucību, gan saņēmis balvas, gan gūstā turēto karavīru ģimeņu nosodījumu, tas iemantoja kompānijas „Fox 21” interesi un tika pārpirkts, lai scenāriju adaptētu Amerikas skatītājam vēl interesantā formā. Interesanti, ka pagājušā gada septembrī tiesības ekranizēt „Kara gūstekņus” iegādājās arī kāda Krievijas kompānija, kas nolēmusi veidot savu versiju.

2011. gadā uzsāka filmēšanu. Ziemeļkarolīna tika izvēlēta par notikumu vietu pavisam vienkāršu iemeslu dēļ – tās ainava atgādina Vašingtonas apkārtni, bet nodokļi ir krietni mazāki. Viens no seriāla izpildproducentiem un arī vairāku sēriju režisors Maikls Kuesta atklāja, ka Mūrsvila, kas arī it kā „tēlo” ASV galvaspilsētu, lieliski iemieso provinciālu pilsētiņu, kuru šķērso viena vienīga iela ar vienu vienīgu luksoforu. Tās malās viena pēc otras sarindojušās ģimenes mājas ar glīti pļautiem mauriņiem un svaigi krāsotām fasādēm, kas aiz sevis slēpj ne vienu vien drāmu.

Afleka kompromiss

„Svešais starp savējiem” pirmo sēriju demonstrēja 2011. gada 2. oktobrī, un „Metacritic” no 100 iespējamajiem punktiem piešķīra 91, turklāt seriālu augsti bija novērtējuši visi aptaujātie kinokritiķi. Izdevums „TV Guide” seriālu nodēvēja par labāko 2011. gadā, jo īpaši uzteicot Klēras Deinsas un Demiana Lūisa sniegumu, un ar komplimentiem nav skopojies arī ASV prezidents Baraks Obama. Bens Afleks, kura drāma „Argo” tika atzīta par vienu no 2012. gada labākajām, nu var tikai kost pirkstos, jo viņam tika piedāvāts režisora krēsls arī „Svešais pret savējiem” filmēšanas laukumā. Taču Bens atteicās mīļā miera labad – viņam un Dženiferai Gārnerei esot vienošanās, ka tad, kad strādā viens, otrs uzņemas visas rūpes par mājas dzīvi un bērniem. Un aktrise bija piekritusi atveidot galveno lomu filmā „Timotija Grīna savādā dzīve”. Labas atsauksmes šī filma neizpelnījās...

Nevaldāmās kaislības

„Svešais starp savējiem” tiek demonstrēts daudzās pasaules valstīs – arī Austrālijā, Brazīlijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Indijā, Itālijā, Izraēlā, Īrijā, Japānā, Jaunzēlandē, Kanādā, Krievijā, Lielbritānijā, Norvēģijā, Somijā, Spānijā, Šveicē, Vācijā un Zviedrijā, Un tā fanu pulks pieaug ar katru dienu. Pat Hovards Stērns nav slēpis savu patiku un ietvītojis, ka no visiem seriāliem viņam vislabāk patīk „Deksters” un „Svešais starp savējiem”. Savu sajūsmu nav slēpušas arī citas slavenības. Britu dziedātāja Rita Ora rakstīja: „Esmu oficiāli atkarīga no seriāla „Svešais starp savējiem”.” Arī pusaudžu seriāla „Mazās jaukās meles” aktrise Šaja Mičela ir tā fane, un angļu komiķis Rikijs Džerveizs tvītoja: „„Svešais starp savējiem” ir pašreiz labākais seriāls.” Bet britu rakstniece Džekija Kolinsa regulāri iečivina: „„Svešais starp savējiem” vienmēr beidzas tik ātri! Es gribu vēl!”

Jūsmīgus vārdus seriālam veltījušas arī Latvijas slavenības, kas seriālam līdzi seko internetā, – aktieris Artūrs Skrastiņš un žurnāliste Elita Veidemane. Jau vasarā izdevumam „”UgunsGrēks” „Es vēlos laimēt šo grāmatu!” un citi seriāli Skrastiņš atzina: „Man patīk, ka amerikāņi aizgājuši uz tādu seriālu veidošanu, kur katra sērija ir pielīdzināma labai filmai – ar augstākā līmeņa scenāristiem, aktieriem. Piemēram, šā brīža topa seriāls „Homeland”. Tas ir jāredz visiem, visiem!” Savukārt Elita Veidemane decembra nogalē tviterī rakstīja: „Hallo, „Homeland” fani! 10. sērija pilnībā saspridzināja mieru. Kādi pavērsieni, kādi risinājumi! Seriāla scenāristi un aktieri ir ģeniāli.”

Rudenī neilgi pirms otrās sezonas pirmizrādes, vaicāts par „Svešais starp savējiem” popularitāti, viens no autoriem Alekss Gansa teica: „Ir ļoti grūti atbildēt, vai cilvēki kļūst atkarīgi no mūsu seriāla, un šis ir jautājums, ko man uzdod nemitīgi. Ir kaut kas īpaši piesaistošs, skatoties kā šie divi dzīves nežēlīgi skartie cilvēki iemīlas viens otrā.” Taču par tālākiem notikumiem gan viņš, gan pārējie klusē, vien piebilst, ka pārsteigumi neizpaliks, jo par tiem rūpējas arī producents Hovards Gordons, viens no seriāla „24 stundas” autoriem.

GALVENO LOMU ATVEIDOTĀJI SERIĀLĀ

Kaut apveltīta ar dotumiem, kas ļautu defilēt pa Holivudas sarkanajiem paklājiem, 32 gadus vecā Klēra Deinsa jau sen izvēlējusies citu ceļu – būt laba aktrise un piekrist vien lomām, kas viņai pašai šķiet interesantas. Seriāla „Svešais starp savējiem” producentiem viņa nespēja atteikt vēl viena iemesla dēļ – Kerijas loma tika rakstīta, domājot, ka to atveidos tieši Deinsa. „Tas bija ļoti glaimojoši un mazliet pārsteidzoši. Un mazliet satraucoši,” viņa atzinās kādā intervijā. Lai sagatavotos Kerijas lomai, Deinsa ne vien tikās ar CIP darbiniekiem, bet arī daudz lasīja par maniakālo depresiju, no kuras cieš viņas varone. „Kerija nav līdzīga nevienai, ko esmu spēlējusi,” viņa reiz teica. Dramatiski tēli ir Klēras Deinsas stiprā puse – par galveno lomu seriālā „Temple Grendina” viņa saņēma „Zelta globusu”, pārliecinoši nospēlējot sievieti, kura par spīti autismam kļuva par zinātnieci. Viņas Elīza Brodvejas iestudējumā „Pigmalions” saņēma cildinošas atsauksmes, bet Kerija seriālā „Svešais starp savējiem” aktrisi arī šogad izvirzīja „Zelta globusam”.

Dzimusi mākslinieku-brīvdomātāju ģimenē, jau bērnībā Klēra zināja, ka vēlas būt aktrise, un vecāki meitas izvēli atbalstīja, kā vien spēja. Aktiermeistarības stundas viņa apmeklēja no 10 gadu vecuma un jau drīz nospēlēja pirmo lomu. „Viss notika patiešām ātri. Ļoti neilgā laika sprīdī es guvu panākumus, bet pati vēl biju bērns,” viņa vēlāk atzīs. Par lomu televīzijas drāmā „Mana tā sauktā dzīve” 15 gadus vecā Deinsa saņēma „Zelta globusu”, un Džuljetas lomai mūziklā pēc Šekspīra traģēdijas motīviem viņu izvēlējās Bazs Lūrmens. Taču ar slavenību dzīvi bija gana – Deinsa pameta kino, lai Jēlā studētu psiholoģiju. „Man nudien vajadzēja pauzi, lai saprastu, kas esmu par cilvēku,” viņa stāstīja, taču studijas palika pusratā, jo Deinsa atgriezās kino. Viņa spēlējusi filmās „Mazās sievietes”, „Nožēlojamie”, „Stundas” un „Zvaigžņu putekļi”, bet romantiskā drāma „Vakars” ļāva iepazīties ar angli Hjū Dānsiju. 2009. gadā abi apprecējās un par savām mājām izvēlējās Ņujorku. Pagājušā gada nogalē abi sagaidīja pirmdzimto dēlu Sairusu Maiklu Kristoferu, taču aktrise jau ir paziņojusi, ka mājās ilgi nesēdēs. Jau maijā viņa atgriezīsies seriāla „Svešais starp savējiem” filmēšanas laukumā – trešā sezona skatītāju vērtējumam tiks nodota septembrī.

41 gadu vecais brits Demians Lūiss lielo trumpi izvilka, pateicoties Stīvenam Spīlbergam, kurš viņam uzticēja galveno lomu miniseriālā „Ieroču brāļi”, kas aktierim sagādāja pirmo nomināciju „Zelta globusam”. Dzimis Londonā un vasaras pavadījis ASV, viņš 16 gadu vecumā nolēma, ka kļūs par aktieri. Kopā ar Danielu Kreigu un Džozefu Fainsu studējis aktiermākslu, viņš nonāca Karaliskajā Šekspīra kompānijā, bet loma Maikla Atenboro iestudējumā viņu saveda kopā ar Helēnu Makroriju. Kā vēlāk stāstīs režisors, abu jūtu ķīmija bijusi tik spēcīga, ka „... es varēju sasildīt savas rokas – tas bija kā režisēt uguni”. Skatuves kaisle pārcēlās uz privāto dzīvi, 2007. gadā abi apprecējās un nu ir vecāki sešgadniecei Menonai un piecgadniekam Guliveram.

Dzīvojot starp Losandželosu un Londonu, Lūiss ir izveidojis britu aktiermākslas tradīcijās sakņotu karjeru gan Eiropā, gan ASV. Un, protams, vislielākais paldies par to pienākas seržantam Broudijam seriālā „Svešais starp savējiem”. Lūisa tēlojums ir pārliecinājis pat ASV militāristus, kuri aktieri uzskata par savējo un uzteic paveikto. Bet tas nekad nenotiktu, ja Demians Lūiss nepiekristu nospēlēt vīrieti, kurš mēģina atrast pazudušu meitu, filmā „Kīns”, kas pārliecināja topošā seriāla „Svešais starp savējiem” producentus Hovardu Gordonu un Aleksu Gansu, ka viņi lomu piedāvāja... telefonsarunā. Lūisa atbilde bija viņa varoņa cienīga: „Ja vēlaties, lai es nospēlēju ASV jūras kājnieku, kurš atklāj islama pasauli un pēc tam reliģijas vārdā vēlas nogalināt daudzus amerikāņus, es neesmu ieinteresēts, jo domāju, ka tas būtu bezatbildīgi.”

Nu viņa fanu vidū ir arī ASV prezidents Baraks Obama, kurš Demianu Lūisu reiz uzaicināja vakariņās uz Balto namu un atzinās, ka svētdienu pēcpusdienās, kad Mišela ar meitenēm dodas spēlēt tenisu, viņš, aizbildinoties ar darba darīšanām, dodas uz Ovālo kabinetu, lai noskatītos nākamo sēriju. Divi ne tik slaveni Lūisa fani vada viņa oficiālo mājaslapu internetā, un aktieris neslēpj, ka skumst pēc mammas, kura gāja bojā autokatastrofā un tā arī nepiedzīvoja dēla slavas stundu. Tuvākās nākotnes plāni Lūisam ir skaidri – drīz beigs filmēt „Romeo un Džuljetas” kārtējo ekranizāciju, kur titulpāri spēlē angļu smukulītis Duglass Būts un „Oskaram” nominētā Heilija Stenfelda, bet pārējās lomās iejūtas Eds Vestviks, Pols Džiamati, Stelans Skarsgārds un Nataša Makelhone. Bet pēc tam viņš labu laiku veltīs bērniem. „Vēlos sievai dot iespēju veidot savu karjeru,” Lūiss pasmaida.

Nesen nosvinējis 60. dzimšanas dienu, Mendijs Patinkins var uzgavilēt, ka, gadiem ejot, viņš saņem arvien labākus piedāvājumus. Patinkina karjera ilgst jau 40 gadu, un ar panākumiem viņš strādājis gan Brodvejā („Tony” balva par Če lomu mūziklā „Evita”, 1980), gan kino (muzikālā drāma „Jentls”, 1983, nominācija „Zelta globusam”), gan televīzijā („Čikāgas cerība”, nominācija „Zelta globusam”), un šogad viņš ir viens no aktieriem, kurš iekļauts „Zelta globusu” nominantu listē, un to aktierim sagādājusi Sola loma seriālā „Svešais starp savējiem”. Kā kādā intervijā, vaicāts par savu varoni, atzina Patinkins, „... viņa varoņa uzdevums ir aizsargāt Keriju”, bet, runājot par nākotnes plāniem un to saistību ar seriāla popularitāti, viņš nosmej: „No sirds ceru, ka saņemšu vairāk piedāvājumus koncertēt.” Kā dziedātājs viņš uzstājies gan ASV, gan Kanādā, Austrālijā un Lielbritānijā, izpildot Stīvena Sondheima, Rodžersa un Hameršteina, Ērvina Berlina un citu kompozīcijas, un mūzika ir viņa lielā mīlestība, tāpat kā Ņujorka un „one-man” šovi. Kopš 1980. gada Patinkins ir precējies ar aktrisi Ketrīnu Groudiju, un abiem ir divi dēli. Vaicāts, kāpēc „Svešais starp savējiem” ieguvis tādu popularitāti, Mendijs Patinkins ir lakonisks – pēc viņa domām, skatītājus visvairāk saista ģimenes tēma, kam šajā seriālā ir būtiska nozīme. Un tā ir atbildes reakcija uz 11. septembra teroraktu, amerikāņu paranoju un lielo politiku. „Viss ir par ģimeni,” viņš intervētājam teica, „Broudiju ģimene, Kerija un viņas ģimene, CIP ģimene. Amerika kā viena ģimene, un visa pasaule kā viena ģimene.”

Kadri no seriāla „Svešais starp savējiem”

Kadri no seriāla „Svešais starp savējiem”


Zane Vēvere, žurnāls „Rīgas Viļņi” / Foto: publicitātes, Bulls Press