Vērts pārbaudīt seksuālo veselību
Sabiedrība

Vērts pārbaudīt seksuālo veselību

Jauns.lv

Nemanāmās seksuāli transmisīvo slimību formas var nopietni apdraudēt veselību.

Vērts pārbaudīt seksuālo veselību...

­

Konsultē ādas un seksuāli transmisīvo slimību ārste, Dr. Elga Sidhoma.­

Sabiedrībā iesakņojies ­viedoklis, ka seksuāli transmisīvo slimību sākuma formas ir tik nepatīkamas, lai pacientam nerastos šaubas par to, ka steidzami jādodas pie ārsta. Taču ārstu praksē ir gadījumi, kad slimību atklāj nejauši un novēloti. Ir virkne nopietnu infekciju, ko var palaist garām agrīnās saslimšanas posmā.

Sifilisa

pirmā stadija ir čūla infekcijas skartajā vietā. Klasisko saslimšanas formu var nepamanīt, ja čūla neatrodas uz dzimumorgāniem – šo vietu biežāk apskatām, bet, iegūta orālā vai anālā seksa laikā, tā atrodas mutes dobumā vai pie anālās atveres. Čūla nepamanīta var sadzīt un pazust. Pacients nezinot sagaida jau nākamās (tā sauktās sekundārās) sifilisa pazīmes, piemēram, rodas izsitumi uz ķermeņa ādas vai sākas matu perēkļveida izkrišana uz galvas, ķermeņa apmatojuma vai bārdā.

Gonoreju pacienti pamana, jo visbiežāk šī slimība izraisa tūlītējas sūdzības. Vīrieši reizēm pat var nosaukt dienu un stundu, kad saslimšana sākusies. Šai slimībai nepamanāmu formu novēro reti.

Toties

hlamidiozi

izraisošās hlamīdijas sevi var «nenodot» vēl ilgi pēc inficēšanās. Ir ļoti liela iespējamība, ka ar hlamīdijām inficētajam cilvēkam nav sūdzību. Lielam pacientu skaitam šo infekciju konstatē garāmejot, veicot izmeklēšanu citu saslimšanu gadījumos vai profilaktiskajās apskatēs.

Arī ureaplazmoze un mikoplazmoze bieži vien analīžu rezultātos ir gadījuma atradne. Tām ir nemanāma pavadošā infekcija, kas var radīt mānīgu iespaidu, ka ar veselību viss kārtībā.

Kāpēc svarīgi atklāt slimību laikus?

•    Pacients, kurš inficējies ar kādu no seksuāli transmisīvajām slimībām, ir bīstams savam partnerim un var inficēt citus līdz brīdim, kad saņēmis pilnu ārstniecības kursu un atkārtoti veicis analīzes, kurās skaidri un gaiši norādīts, ka infekcija izārstēta.

•    Visas minētās infekcijas postoši ietekmē cilvēka veselību: ilgstošas infekcijas dēļ var veidoties saaugumi dzimumorgānos, zust dzimumceļu caurlaidība, sākties neauglība, hroniski orgānu bojājumi, erekcijas traucējumi vīriešiem. Slimība var izraisīt iegurņa iekaisumu, periodiskas sāpes un diskomfortu iegurnī.

Kā pārbaudīties?

Vienīgais veids, kā pārliecināties, ka cilvēks ir seksuāli vesels, ir vērsties pie ārsta, veikt seroloģiskos izmeklējumus un nodot asins analīzes. Vīrietim ir jāapmeklē urologs, sievietēm ginekologs. Pie dermatovenerologa var nosūtīt urologs vai ginekologs, kā arī ģimenes ārsts.

Zināšanai!­

Seksuāli transmisīvas slimības ir infekcijas slimības, kuras iegūst galvenokārt dzimumkontakta laikā ar inficētu partneri, neveicot profilaktiskus pasākumus. Iekaisums parasti skar dzimumceļu un urīnceļu gļotādu.

Ja jums vai jūsu partnerim, vai partnerei diagnosticēta kāda seksuāli transmisīvā infekcija, visā ārstēšanas laikā obligāti jālieto prezervatīvs.

Atceries, ka nedrīkst pašārstēties un lietot antibakteriālus medikamentus, jo, tikai apārstējot slimību, tā var pāriet hroniskā formā. Jāapmeklē ārsts, kurš veiks izmeklējumus, precīzi nosakot diagnozi un medikamentozu ārstēšanos. Turklāt katram no partneriem tiek pielāgota individuāla ārstēšana, vienas universālas metodes nav.