Latvija reklamējas kā gardēžu zeme, bet aizvien vairāk ēdam burgerus
Lai arī Latvija tiek reklamēta kā vieta, kur nesteidzīgi atpūsties un baudīt lēnu maltīti, fakti liecina, ka nemaz tik nesteidzīgi neesam. Aizvien populārāki kļūst ātrās ēdināšanas restorāni un arī ārzemju viesi kļuvuši steidzīgāki. Tagad ārvalstnieki pie mums pavada uz pusi īsāku laiku nekā pirms 16 gadiem.
„Ātrie restorāni” kļūst aizvien populārāki
Pirmais „McDonald’s” restorāns Latvijā atklāts pirms 18 gadiem un tagad pie mums jau ir 11 šā tīkla ēstuves. Pērn atvērts pirmais „makdonalds” arī provincē – Daugavpilī, bet šomēnes tāds parādīsies arī Jelgavā. Tāpat „McDonald’s” nav atmetis cerības arī iespraukties Liepājā. Viss liecina, ka ātrā ēdināšana pie mums kļūst aizvien populārāka. „McDonald’s” mārketinga direktore Baltijas valstīs Baiba Zaķe „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” gan neatklāj, cik pircēju ik dienas Latvijā ietur pie viņiem maltītes, jo tas esot komercnoslēpums, taču pastāstīja, ka visās trīs Baltijas valstīs kopumā gadā „McDonald’s” restorānus apmeklējot 26 miljoni cilvēku
Otrajā populārākajā ātrās ēdināšanas tīklā – „Hesburger” - restorānos Latvijā ik mēnesi maltītes ietur 300 000 līdz 400 000 cilvēku. Šobrīd Latvijā ir 35 šā tīkla restorāni, bet drīzumā parādīsies vēl pārītis – gan Jelgavā, gan Rēzeknē.
Tas nozīmē, ka gan „McDonald’s”, gan „Hesburger” gada laikā tiek ieturētas apmēram 13 miljoni ātro maltīšu – vairāk nekā miljons maltīšu katru mēnesi. Ja ņem vērā, ka strādā vēl vairāki mazāki ātrās ēdināšanas restorānu, tad to cilvēku skaits, kas ieturas ātrās ēdināšanas restorānos ir visnotaļ iespaidīgs.
Ārzemju tūristi Latvijai izskrien cauri 1,3 dienā
Pretstatā ātrās ēdināšanas restorāniem, kuros ēšanai nevajag tērēt daudz laika, Latvija tūristus vilina ar saukli „Atpūsties bez steigas”, aicinot tūristus samazināt dzīves tempu, apstāties, izbaudīt nesteidzīgu, uz detaļām orientētu atpūtu, izgaršot Latviju.
Pilnībā šim apgalvojumam gan piekrīt vien 49% aptaujāto tūristu, raksta „Neatkarīgā Rīta Avīze”. Lielākais šādi domājošo īpatsvars (vairāk nekā 60%) bija pensijas vecumā un no Krievijas.
Šādai nesteidzīgai atpūtai vajadzīgas vairāk nekā pāris dienas, taču Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka ārvalstnieki Latvijā neuzturas ilgi. 2011. gadā Latvijā viens ārvalstnieks pie mums pavadījis vidēji 1,3 diennaktis, kas ir divas reizes īsāks laiks nekā 1996. gadā. Lielākoties mūsu valsti ārzemnieki apmeklējuši darba vai biznesa darīšanās, un tikai 20% bija ieradušies mūsu valstī, lai atpūstos.