Strīķe: salīdzinājumā ar šodienu pēc 10 gadiem korupcija Latvijā būs mazinājusies
Salīdzinājumā ar šodienu pēc desmit gadiem korupcija Latvijā būs mazinājusies, jo izpratne par šo parādību pieaug, taču tā noteikti kļūs starptautiska, intervijā atzina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece Juta Strīķe.
Viņa pastāstīja, ka Latvija korupcijas apkarošanā ir uz pareizā ceļa un, ja valstiski turpināsim neatlaidīgi cīnīties pret šo parādību, tad tā arī mazināsies.
Sabiedrības vēlēšanās ziņot par korupciju mazumā nav gājusi, un cilvēki arvien vairāk ir gatavi palīdzēt. Izņēmums gan ir uzņēmēji, jo liela šīs sabiedrības daļa biroju par nelikumībām informē, tikai situācijas spiesta, - kad korumpants prasa vairāk, nekā viņi spēj samaksāt. No vienas puses, tas nemaz nav slikti, jo liecina, ka uzņēmējiem ir, kur vērsties.
"Sadarbību ar uzņēmējiem gribētos labāku, jo acīmredzot uzņēmēji uzskata, ka korupcija veicina viņu personīgo labklājību, vai arī pieļauj, ka sadarbošanās ar KNAB un tiesu aizņems daudz laika. Uzņēmēji ir svarīga ziņotāju daļa, jo viņi saskaras ar augstākām amatpersonām un var sniegt informāciju par liela apmēra korupciju," uzsvēra Strīķe.
Jautājumā par nākotnes prognozēm KNAB priekšnieka vietniece ir pozitīvi noskaņota - viņa domā, ka pēc desmit gadiem korupcija Latvijā salīdzinājumā ar šodienu būs mazinājusies, jo izpratne par šo parādību pieaug, turklāt Latvijā dažādiem sabiedrības slāņiem pieaug rietumnieciskā vērtību izpratne.
"Atcerieties, kas notika pirms desmit gadiem, - korupcija bija teju vai ikdiena, kukuļi tika izspiesti un cilvēki draugu lokā nemaz nekautrējās stāstīt, ka devuši kukuļus. Tajā laikā pat bija dzirdami pazīstamu cilvēku publiski izteikumi, ka korupcija patiesībā veicina ekonomiku un ar to nemaz nevajag cīnīties. Šobrīd mēs esam gājuši tālu ceļu uz priekšu, tāpēc ir svarīgi no tā nenovirzīties," norādīja KNAB priekšnieka vietniece.
KNAB secina, ka šobrīd korupcija nav tik acīmredzama, tā tiek slēpta, korumpanti piedomā pie tā, lai viņus neatklātu. Palielinoties globālajām saiknēm un attīstoties informācijas tehnoloģijām, korupcija, neapšaubāmi, kļūs starptautiskāka. Korupcijas starptautisko vērienu jau šobrīd apliecinājušas "Latvenergo" un "Daimler" lietas.
Starptautiskās korupcijas vērienu veicina tas, ka naudas pārskaitījumus un komunikāciju var veikt, neizkustoties no vietas. Lielos iepirkumos Latvijā piedalās starptautiski uzņēmumi un korupcija jau šobrīd daļēji ir aizgājusi virtuālajā vidē, norādīja Strīķe.
Ja KNAB būtu vairāk darbinieku, kuri nodarbojas ar tehniskām lietām, piemēram, tulkošanu, tad birojs arī varētu izmeklēt daudz raitāk un vairāk ierosināt pašas lietas, uzskata Strīķe.