Kultūras ministre, piedaloties Krievijas kaviāra dzīrēs, pārkāpusi „sarkanās līnijas”. FOTO
Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende saņēmusi daudzu jo daudzu Nacionālās apvienības biedru nosodījumu par piedalīšanos „ienaidnieka ballītē” un sadzerot kopā ar Krievijas vēstnieku Aleksandru Vešņakovu. Ministre rīcība pirmdienas vakarā tiks vērtēta partijas valdē.
Politika

Kultūras ministre, piedaloties Krievijas kaviāra dzīrēs, pārkāpusi „sarkanās līnijas”. FOTO

Jauns.lv

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, piedaloties Krievijas vēstnieka pieņemšanā par godu Krievijas dienai, radījusi neapmierinātību nacionāļu nometnē. Daudzi „Visu Latvijai!”/TB-LNNK biedri pat pieprasa viņas demisiju. Viņai neesot bijusi vieta lielās kaimiņvalsts vēstnieka pasākumā, kur slavināts „Saskaņas centrs”!

Kultūras ministre, piedaloties Krievijas kaviāra d...

Nacionālā kultūras ministre krievu vēstnieka rezidencē ēd ikrus un iedzer par Krieviju

Kasjauns.lv publicētās fotogrāfijas no Krievijas Federācijas vēstnieka Latvijā Aleksandra Vešņakova 12. jūnijā rīkotās pieņemšanas par godu Krievijas dienai izraisījušas mutuļošanu ne tikai sociālajos tīklos, bet arī Nacionālās apvienības biedru vidū. Daudzi uzskata, ka kultūras ministrei Žanetai Jaunzemei-Grendei nav bijis jāpiedalās vēstnieka rezidencē Jūrmalā rīkotajā pieņemšanā, kur skanēja ne tikai Krievijas himna, tika ēsts kaviārs un melno ikru pankūkas, bet arī slavināts „Saskaņas centrs”. Līdz ar Jaunzemi-Grendi pasākumā piedalījās vēl citi Latvijā pazīstami 400 aicināti viesi, tostarp arī oligarhu trijotne (Lembergs, Šķēle, Šlesers), Rīgas mērs Nils Ušakovs un citi.

Nacionāli noskaņotie uzskata, ka Nacionālas apvienības biedrei, kultūras ministrei uz Krievijas sūtņa rezidenci nebūtu bijis jādodas, jo Krievija neatzīst Latvijas okupāciju, nicīgi izturas pret nacionālajiem spēkiem un leģionāriem, tos dēvējot par fašistiem un neonacistiem, ir atbalstījusi vairākus Latvijas nedraudzīgus žestus un tamlīdzīgi.

Jāatgādina, ka 12. jūnijā Krievijas diena tiek atzīmēta, pieminot 1990. gadu, kad šajā dienā Krievijas Padomju Sociālistiskās Republikas parlaments Borisa Jeļcina vadībā pieņēma Krievijas suverenitātes deklarāciju, tādējādi apliecinot vēlmi attālināties no PSRS. Šodien gan 12. jūnijs ir pārvērties par pašreizējā Krievijas režīma slavināšanas dienu un tam ir visai maz sakara ar pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados Krievijā notikušo cīņu par neatkarību atceri.

Ministres rīcību vērtēs partijas valde

Pirmdienas, 17. jūnija, pievakarē notiks Nacionālās apvienības valdes sēde, kurā nacionāļi tad arī lems par kultūras ministres rīcību un spriedīs, kādu sodu viņa ir pelnījusi. Domājams, ka Jaunzemei-Grendei būs jāpiedzīvo neviens vien skarbs pārmetums ne tikai par piedalīšanos Krievijas dienas svinībās, bet arī par partijas tēla graušanu, ko viņa pēdējā laikā kā kultūras ministre atļāvusies gan ar saviem neveiklajiem izteicieniem, gan komandējumiem gan uz Austrāliju, gan Maskavu.

„Visu Latvijai!” valdes loceklis Imants Parādnieks Kasjauns.lv teica, ka „diezgan dīvaina” esot bijusi ministres piedalīšanās pasākumā, kur tiek uzsaukts tosts gan par „Saskaņas centru”, gan Krieviju. Viņai esot vajadzējis prasties attiecīgajā brīdī saviesīgo pasākumu pamest, nebija pieļaujams, ka viņai spiestā kārtā esot bijis jāpaceļ tosts par Krieviju un „Saskaņas centru”. Parādnieks teica, ka atrašanās „ienaidnieka teritorijā” neesot nekas ārkārtējs, bet šo atrašanos Krievijas vēstnieka rezidencē ir nepieciešamas izvērtēt ar vēsu prātu, kas arī pirmdienas vēlā pēcpusdienā notikšot.

Pati Jaunzeme-Grende teic, ka viņa piedalījusies nevis politizētā, bet gan tikai „kultūras pasākumā”, kura galvenais notikums bija Krievijas Nacionālā orķestra koncerts Dzintaru koncertzālē, bet partijas vadība ir citās domās. Par to var spriest arī pēc portāla pietiek.com rīcībā nonākušās partijas biedru iekšējās sarakstes. Lūk, daži viedokļi.

„Tas nav normāli!”

Ģirts Lapiņš: „Vai tas ir normāli, ka Nacionālās apvienības ministre dodas pie Krievijas vēstnieka atzīmēt Krievijas dienu? Nacionālā apvienība to uzskata par svinamu pasākumu un atbilstoši deleģē savu ministri to kārtīgi atzīmēt? (..) Pat ja cilvēkam ir milzīga svētku sajūta par Krievijas dienu un garšo kaviārs, vajadzētu tomēr atturēties no publiskiem pasākumiem, kas var ļoti kaitēt partijai. Pat ja šis cilvēks ir ministrs. Ministram tomēr nevajadzētu stādīt sevi augstāk par partiju.”

Aleksandrs Kiršteins: „Plinneri, ušakovi, savicki.... daži Abrenes atdevēji un, protams, daži zatleri, kam ķīselis galvā. Ja ministre pirms pāris gadiem aicināja valdību veidot ar „Saskaņas centru”, kāpēc, gan, lai (viņa) atteiktos no krievu kaviāra?”

Te jāatgādina, ka 2010. gadā Jaunzeme – Grende pirms Saeimas vēlēšanām uzsvēra, ka koalīcijas, kuru veidoja „Vienotība”, „Visu Latvijai!”/TB-LNNK un ZZS pārstāvji ir iesūnojuši ministrijās, tāpēc nespēj tās apcirpt, vienojoties par drosmīgiem lēmumiem. „Tāpēc ļoti interesanta būtu koalīcija, ko veidotu tikai „Vienotība” un „Saskaņas centrs”,” teica ministre.

Guntars Šīrants: „Diemžēl, „mūsu” kultūras ministre atkal izceļas un atkal ar partijai neglaimojošām lietām.”

Severīns Dūms: „Ja cilvēkam pašam nav skaidrs, ko var un ko nevar atļauties, tas ir jāpasaka citiem, un gana augstā līmenī. (,,) Viņas dalība okupantu pasākumā 14. jūnija priekšvakarā ir absolūti nepieņemama un nosodāma. Jau gana sen ir skaidrs, ka Žaneta Nacionālo apvienību tikai un vienīgi gremdē – pozitīva pienesuma nav nekāda. Kultūras cilvēku acīs viņas autoritāte ir nulle. Mums ko – vajag Ēlerti nr. 2? Nākamajās Saeimas vēlēšanās vajag svītrojumu rekordu?”

Jānis Iesalnieks: „Apskatot tās bildes (no svinīgās pieņemšanas vēstnieka rezidencē), man vienkārši nolaižas rokas. Žaneta kā bija komjauniete, tā acīmredzot palika. Var jau piedot kļūdas (un, cik Raivis ar viņu runājis, viņa uzskata, ka rīkojusies pareizi), bet visam ir savs mērs.”

Juris Bogdanovičs: „Kāda LIEKULĪBA! Droši vien, lielākā daļa no mums to nespētu! Man grūti iedomāties, kā es varētu pēc šāda pasākuma skatīties acīs saviem partijas biedriem, radiem, draugiem, leģionāriem, represētajiem un citiem godīgiem latviešiem. Kā es varētu stāvēt tūkstošiem Dziesmu svētku dalībnieku priekšā.”

Raivis Dzintars: „Šis notikums nav tāds, lai ministre demisionētu”

Viens no Nacionālās apvienības līderiem Raivis Dzintars sarakstē ar saviem partijas līderiem gan ir daudz mērenāks, tomēr arī uzskata, ka ministre pieļāvusi kļūdu:

„Pirmkārt, uzskatu, ka piedalīšanās šajā pasākumā bija kļūda. Augstu amatpersonu līdzdalība šādos saietos leģitimizē to dalībniekus un viņu paustos uzskatus. Bet lielākais mīnuss ir PR puse. To arī pateicu Žanetai telefonsarunā.

Žaneti informēju, ka mūsu viedokļi atšķiras, lai gan arī viņai bija savs pamatojums un redzējums, kuru kā minimums būtu jāuzklausa, pirms izdarīt tik skarbus secinājumus, kā šeit skanējis.

Kāds ir Žanetas viedoklis? Uzreiz brīdinu, ka tas ir mans atstāsts un interpretācija. Viņa šajā pasākumā piedalās otro gadu pēc kārtas. Nekad partija nav aizliegusi vai nosodījusi par dalību šādā pasākumā. Nekad nav teikts, ka nevar, piemēram, tikties ar vēstnieku vai piedalīties tā pieņemšanā. Tas nav 9. maijs. Formāli tas ir kultūras pasākums par godu neatkarības dienai. (..)

Žaneta uzskata, ka viņa bija klāt kaimiņvalsts kultūras pasākumā, kas notika mūsu valsts teritorijā. Viņa uzskata, ka nav jāizvairās no pretēji domājošiem, jo viņa par savu viedokli ir droša un pauž to arī citiem. Viņa bija kā saimniece un atklāti pateica Vešņakovam par to, kur principiāli atšķiras uzskati. Zinu, ko daudzi argumentēs un iebildīs, bet nu kā minimums, manuprāt, vajadzētu atzīt, ka šis notikums nav tāds, kura dēļ būtu jādemisionē.”

Kultūras ministre saviesīgi tērzē ar Krievijas vēstnieku Latvijā Aleksandru Vešņakovu.

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende Krievijas dienas pieņemšanā pie krievu vēstnieka Vešņakova

Latvijas prominences ar Krievijas vēstnieku grandiozi svin Krievijas dienu

Latvijas prominences ar Krievijas vēstnieku grandiozi svin Krievijas dienu

Kasjauns.lv/ Foto: Eduards Paņičevs, Dmitrijs Kijonoks