Studenti gatavu kursa vai bakalaura darbu var nopirkt no 25 līdz 250 latiem
Pat par dažiem desmitiem latiem var nopirkt jau izstrādātu un gatavu kursa darbu, lai to varētu aizstāvēt augstskolā. Savukārt bakalauru darbu students var nopirkt par pāris simtiem latu. Pie tam darbs var būt uzrakstīts visnotaļ profesionāli, lai par to augstskolā nopelnītu astoņnieku.
Kursa darbs uz 25 – 30 lappusēm izmaksā no 25 līdz 180 latiem, bet bakalaura darbs uz 45 – 55 lappusēm no 100 līdz 250 latiem, liecina žurnāla „Ir” veiktā kursa darbu tirgotāju aptauja.
Studentiem krāpties palīdz gan seksuāli atbrīvoti vīrieši, gan universitātes mācībspēki
Kursa un diplomdarba tirgotāji ir ievietojuši vairākus simtus sludinājumu internetā un izvēle tik tiešām ir plaša. Vieni norāda savas darbības specifiku, piemēram, piedāvā darbus konkrēti tikai par uzņēmējdarbību vai tiesībzinātnēm, citi savukārt piedāvā sacerējumus par jebkuru tēmu. Nojaušams, ka vairāki kursu darba rakstītāji apvienojušies savdabīgos koncernos un reklamējas kā „mūsu komanda, kas var uzrakstīt darbu par jebkuru tēmu”.
Tikpat plašs kā tēmu loks ir arī to autoru kolektīvs. Sludinājumos viņi, protams, savu identitāti neatklāj, bet uzrāda tika tālruņa numuru. Interneta meklētājā, pārbaudot šos telefona numurus, uz kuriem zvanīt, lai vienotos par kursa darba pirkšanu, Kasjauns.lv atklāja visnotaļ interesantus faktus. Kāds tālruņa numurs atrodamas arī seksa sludinājumu sadaļā. Tā īpašnieks intīmkontaktiem meklē meiteni, kuru solās nodrošināt ar „visu nepieciešamo”. Acīmredzot, kursa darbu rakstīšana ir ienesīgs bizness, lai varētu atļauties seksuālas vaļības. Savukārt kāds cits uzrādītais tālruņa numurs vienlaicīgi ir arī kādas pazīstamas iestādes sabiedrisko attiecību speciālista kontakttālrunis.
Starp kursa darbu rakstītājiem, pēc visa spriežot, ir arī augstskolu mācībspēki. Žurnālam „Ir”, sazinoties ar vienu no darbu pārdevējiem, darba potenciālā pārdevēja pārvaicājusi: „Kurai universitātei?”, un tad atteikusi: „Diemžēl Latvijas Universitātei es nerakstu. Tāpēc, ka es pati tur piestrādāju.”
Citi rakstītāji eksperimenta laikā bijuši atsaucīgāki un deviņu lappušu referātu „Dzimumu stereotipi reklāmās" solījuši uzrakstīt trīs dienās par 20 latiem. Kursa darbs ekonomikā vasaras sesijas karstumā dabūjams par 75 latiem. Bakalaura darbs maksā 100 - 250 latu, un jārēķinās, ka tas būs gatavs pēc divām četrām nedēļām.
Astoņnieks par 40 latiem
Eksperimenta veicēji 25 lappušu kursa darbu biznesa vadības studentam par loģistikas sistēmu kādā uzņēmumā nopirka par 40 latiem. „Ir” šo darbu lūdza pārbaudīt Rēzeknes Augstskolas lektorei Ivetai Dembovskai un Vidzemes Augstskolas biznesa vadības bakalaura studiju programmas direktoram Aigaram Andersonam. Viņi teic, ka vidējā atzīme desmit baļļu sistēmā šis darbs saņemtu astoņi. Tomēr abi lektori norādījuši uz vairākiem trūkumiem – teorija tikai apkopota, nevis pētīta, literatūra novecojusi un ir arī gramatiskas kļūdas. „Veicot pārbaudi ar antiplaģiātisma programmatūru, tika identificēti vairāki teksta paraugi ievadā un teorijas daļā, kuriem nav norādītas atsauces uz pirmavotu. Analītiskajā daļā pētījums ir uzskatāms par oriģinālu,” secina Andersons.
Krāpšanos ar kursa darbiem pierādīt ir faktiski neiespējami
Jāteic, ka no visiem plaģiātisma paveidiem darbu pasūtīšana ir visgrūtāk atpazīstama. „Ja kāds ir nopircis individuāli izveidotu darbu, kuru kāds rakstījis speciāli šai vajadzībai, tad pierādīt to ir faktiski neiespējami,” teic Rīgas Stradiņa universitātes sociālās antropoloģijas maģistra programmas vadītājs Klāvs Sedlenieks.
Efektīvi pret studiju darbu pasūtīšanu varētu cīnīties vienīgi ar pagrīdes metodēm - iefiltrējoties sistēmā un izveidojot māņu piedāvājumu. Līdz šim gan neviens no „Ir” aptaujātajiem lektoriem ne savā, ne kolēģu praksē neatceras gadījumu, kad students būtu pieķerts akadēmiskā darba pasūtīšanā par maksu. Nevienam nav priekšstata, kādā apjomā studenti piekopj šo praksi.
Jāuzsver, ka vairākām augstskolām ir plaģiātisma atpazīšanas metodes un programmas, bet tās ir lokālas - starpaugstkolu sistēma vēl tikai ir izstrādes procesā. Augstskolās gan nav daudz atklātu studentu darbu plaģiātisma gadījumu, tos var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem. Lielākais sods, ko students par šādu krāpšanos var saņemt ir prasība kursa darbu pārrakstīt.
Kasjauns.lv/Foto: ekrānuzņēmums no ss.lv, Bulls Press