Latvijas cietumos atrodas 63 uz mūžu notiesātie; neviens nav apžēlots
Ieslodzījuma vietās atrodas 63 uz mūžu notiesātas personas, vēsta Tieslietu ministrijas (TM) dati līdz šāgada 8.jūlijam; Valsts prezidenta apžēlošanas dienests kopš tā darbības sākuma nav apžēlojis nevienu uz mūžu ieslodzīto
Uz mūžu notiesātie sodu izcieš Jelgavas un Daugavgrīvas cietumos, sievietes - Iļģuciema cietumā.
Jau izskanējis, ka ceturtdien pirmās instances tiesa ar mūža ieslodzījumu notiesāja kādu sievieti, pēc profesijas medmāsu, par savu bērnu sakropļošanu un nonāvēšanu. Tiesa, spriedums vēl nav stājies spēkā.
Ja piespriests mūža ieslodzījumus, apžēlošanas lūgumu var iesniegt, ja faktiski ir izciests ne mazāk kā 20 gadi brīvības atņemšanas.
Par apžēlošanas lūguma apmierināšanu vai noraidīšanu Valsts prezidents pieņem lēmumu. Atkārtotu apžēlošanas lūgumu var iesniegt ne agrāk kā sešus mēnešus pēc tam, kad Valsts prezidents pieņēmis lēmumu par lūguma noraidīšanu, norādīja Valsts prezidenta apžēlošanas dienestā.
Gadījumos, kad persona notiesāta par smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, atkārtotu apžēlošanas lūgumu var iesniegt ne agrāk kā gadu pēc apžēlošanas lūguma noraidīšanas, ja nav radušies sevišķi apstākļi, piemēram, smaga slimība vai persona ir vienīgais likumīgais aizbildnis vai aizgādnis, vai citi apstākļi.
Apžēlošanas likumā noteikti šādi apžēlošanas veidi: brīvības atņemšanas soda neizciestās daļas aizstāšana ar citu, vieglāku soda veidu; pilnīga vai daļēja atbrīvošana no pamatsoda izciešanas; pilnīga vai daļēja atbrīvošana no papildsoda izciešanas; sodāmības noņemšana.
Kopš 2011.gada 8.jūlija līdz šāgada 26.jūnijam Valsts prezidents Andris Bērziņš izskatījis 799 apžēlošanas lūgumus un apžēlojis 42 notiesātos, taču neviens no viņam nav bijis uz mūžu notiesāts.
LETA, Foto: Ivars Soikāns/LETA