Mākslīgā apaugļošana kļūst aizvien populārāka: baznīca to sauc par pakļaušanos sātanam
Neauglīgie pāri aizvien biežāk, lai tiktu pie bērniņa, izmanto mākslīgo apaugļošanos. Uz valsts apmaksāto programmu rindā stāv vairāki simti Latvijas sieviešu. Tikmēr Latvijas lielākās baznīcas mākslīgās apaugļošanās procedūru pielīdzina abortiem un to sauc par iekrišanu sātana lamatās.
Augustā pasaulē nāks pirmie mazuļi, kuri valsts apmaksātās programmas ietvaros ieņemti mākslīgās apaugļošanas ceļā. Neauglīgie pāri to uzskata par iespēju beidzot tikt pie sava bērniņa, savukārt gan katoļu, gan luterāņu baznīcu pārstāvji to sauc par velnišķību un uzskata par tikpat lielu nešķīstību kā aborts.
Mākslīgo apaugļošanu gaida 1191 sieviete
Pagājušā gada nogalē valsts sāka apmaksāt mākslīgo apaugļošanu neauglīgajiem pāriem, lai viņi tiktu pie sava bērniņa. Šīs operācijas cena ir ap 700 latiem. Kopš programmas sākuma līdz šā gada martam veiktas 130 medicīniskas apaugļošanas un 39 sievietēm konstatēta grūtniecība. Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga laikrakstam „Diena” atzīmēja, ka šis skaits varētu būt pat lielāks, jo grūtniecību varēja noteikt arī vēlāk.
Vienlaikus uz valsts apmaksāto medicīnisko apaugļošanu jūnija sākumā gaidīja 1191 paciente. Šogad kopumā par valsts naudu tiks veiktas 275 medicīniskās apaugļošanas, savukārt nākamgad - 660, kā to paredz Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns, raksta „Diena”.
Vienīgā iespēja pasaulē laist mazuli
Evijai (vārds mainīts), kurai mazulis gaidāms decembrī, „Dienai” sacīja: „Diezgan negaidīti, valsts sāka domāt arī par mums - pāriem, kam diemžēl dažādu iemeslu dēļ pie bērniņa dabīgā ceļā tikt neizdodas, - un pie pirmās izdevības pierakstījos rindā uz valsts apmaksāto programmu.” Stāstot par procesu, viņa atzīst, ka grūti bijis saņemties pašai poti iedurt vēderā, lai saņemtu noteikto medikamentu devu. Tomēr viss noritējis veiksmīgi.
Evija teic, ka vēlas palikt anonīma, jo cilvēkiem trūkstot izpratnes par mākslīgo apaugļošanu. „Protams, ir ļoti skaisti, un mēs katrs ceram, ka vismaz bērna radīšanas process mums izdosies dabīgi, bet diemžēl arvien vairāk ir pāru, kuriem tas neizdodas, un ne vienmēr pie vainas ir sievietes,” saka Evija. Viņa arī atzīmēja, ka medicīniskā apaugļošana dažreiz ir pāra vienīgā iespēja pasaulē laist mazuli.
Prieks par katru bērniņu
Veselības ministre Ingrīda Circene atzīst, ka patlaban vēl ir pāragri spriest par ieviestās programmas rezultātiem, jo tā tika uzsākta tikai pērn, tomēr prieks ministrei esot par katru bērnu.
Savukārt klīniku pārstāvji norāda, ka rezultāts ir labs. Piemēram, klīnikā „EGV” šogad veiktas 44 procedūras, bet septiņiem pacientiem līdz galam process nenotika sarežģījumu dēļ. Savukārt no 37 pabeigtajām procedūrām grūtniecība iestājās 12 gadījumos. Līdz ar to rezultāts ir labs, „Dienai” stāsta klīnikas ginekologs Māris Arājs. Jāuztraucas būtu, ja efektivitāte būtu zem 20%. Arī klīnikas „AVA CLINIC” medicīnas direktors Jaroslavs Ļakutins pastāstīja, ka rezultāti ir ļoti labi. Šogad no 33 veiktām procedūrām, veiksmīgas bijušas 12.
Pēc Veselības ministrijas aprēķiniem mākslīgās apaugļošanas rezultātā katru gadu dzimst apmēram 200 līdz 300 bērnu. Latvijā gan nav izveidota datu bāze neauglības problēmu risināšanai, un klīnikas nesniedz precīzu informāciju, cik medicīniskās apaugļošanas par klientu līdzekļiem tiek veiktas, tomēr, pēc neoficiāliem datiem, tādas ir apmēram no 1000 līdz 1500 gadā.
Kristieši sasparojas cīņai pret mākslīgo apaugļošanu
Tikmēr kristieši mākslīgo apaugļošanos kategoriski noliedz un to pielīdzina abortam un embrija nogalināšanai. Latvijas kristiešu organizācija „Luterāņi dzīvībai” pirms dažām dienām savā mājaslapā internetā publicējusi ASV mācītāja Džima I. Lemba rakstu, kurā apgalvo, ka mākslīgās apaugļošanas „process ir nepieņemams”. „Mēs vēlamies, lai citi kristieši ir pilnībā informēti un izvairās no sarežģītām situācijām,” uzsver teologs.
Džims I. Lembs raksta, ka mākslīgā apaugļošana nav pieņemama, jo, to izmantojot, „mēs uzticamies tehnoloģijai tik ļoti, ka ignorējam Dieva patiesību” un tādējādi „iekrītam sātana lamatās”. Pie normāla mākslīgās apaugļošanas procesa pieder iespēja, ka embriji tiks iznīcināti, un tas nav pieņemami. „Kristiešiem jāuzskata šos embrijus par saviem tuvākajiem, kurus jāmīl, jārunā viņu labā un jāaizstāv – nevis par lietām, vai jūrascūciņām, kuras var izmantot eksperimentiem,” norāda garīdznieks.
„Jāatceras, ka Dievs dod bērnus ne tikai priekš mums, bet viņiem pašiem. Kā mēdz teikt Dr. Roberts Vīzs no Konkordijas semināra Seintluisā: „Jūs nevarat audzināt sasaldētu embriju”. Bērni mums tiek doti, lai tie būtu daļa no ģimenes, lai tie tiktu aprūpēti un pieaugtu mūsu Kungā,” turpina teologs.
Jūlija beigās pret mākslīgo apaugļošanos uzstājās arī Latvijas katoļu baznīcas priesteris Ilmārs Tolstovs, kurš arhibīskapa Zbigņeva Stankēviča uzdevumā aicināja visus parakstīt Eiropas Savienības iedzīvotāju iniciatīvu „Viens no mums”, kuras mērķis ir aicināt Eiropas Komisiju pārtraukt finansējumu darbībām, kuru īstenošana prasa cilvēka embrija iznīcināšanu. Un tas neattiecas tikai uz abortiem, bet arī mākslīgo apaugļošanu. Tolstovs skaidroja, ka katoļu baznīca neatbalsta mākslīgo apaugļošanu, jo tā ietver embriju sasaldēšanu un nereti arī viņu iznīcināšanu.