Novadu ziņas

Daugavpilī savairojušies grūti apkarojami priežu kaitēkļi

Jauns.lv

Daugavpils pilsētas teritorijā 50 līdz 100 hektāru platībā savairojušies priežu kaitēkļi - priežu audžu tīkllapsene, pastāstīja Valsts meža dienesta (VMD) speciālists Agnis Šmits.

Daugavpilī savairojušies grūti apkarojami priežu k...

"Pašlaik Daugavpils pilsētas teritorijā ir savairojies kaitēklis priežu audžu tīkllapsene, kas kokiem nograuž skujas. Kaitēklis ir savairojies aptuveni 50-100 hektāru platībā," sacīja Šmits un piebilda, ka priedes, kurās ir novērojama kaitēkļa izplatība, ir ļoti veca priežu audze.

Viņš atzīmēja, ka priežu audžu tīkllapsene ir ļoti grūti apkarojams kaitēklis. "To, ka tie ir grūti apkarojami, pierāda tas, ka kaitēkļus, kas parādījās 1966.gadā, pilnībā apkarot izdevās vien 1982.gadā. Pirmajā gadā no populācijas izlido aptuveni viena piektā daļa kaitēkļu, bet pārējie vēlāk, taču viņiem ir salīdzinoši ilgs klusais periods - starp izlidošanām var būt pat sešu gadu pārtraukums," stāstīja VMD speciālists.

Kā iespējamos variantus cīņai ar kaitēkli Šmits minēja to dabīgos ienaidniekus putnus, kā arī atzīmēja, ka ir iespējams cīnīties ar šiem kaitēkļiem, izmantojot miglošanu, bet tas Latvijā netiek izmantots, jo viela, ar ko tiek migloti kaitēkļi, uzsūcas augsnē.

Tāpat Šmits pastāstīja, ka Latvijā vēl joprojām ir novērojama arī zāģlapsenes izplatība, taču tā nav tādos daudzumos, lai to uzskatītu par būtisku savairošanos.

Kā vienu no variantiem meža pasargāšanai no kaitēkļiem VMD speciālists ieteica putnu būrīšu izvietošanu. "Ir pētījums, kas apliecina, ka starpība starp kaitēkļu izplatību mežā, kur ir un kur nav putnu būrīšu, atšķiras par 30%, tātad ar šādu metodi zināmu efektu var panākt. Taču tas der vairāk tieši profilaktiskos nolūkos. Jāatgādina, ka putnu būrīšiem ir jābūt tīrāmiem un ir jānodrošina, ka putnu būrīšos nevar iekļūt kaitēkļi," teica Šmits.

Meži Latvijā aizņem 2,961 miljonu hektāru jeb 45% no valsts platības. Valsts apsaimniekošanā ir 1,493 miljoni hektāru (50,4%) meža, savukārt pārējie meži 1,468 miljonu hektāru (49,6%) platībā pieder privātīpašniekiem vai pašvaldībām.

VMD  ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas atbild par meža politikas realizāciju Latvijas teritorijā, uzrauga normatīvo aktu ievērošanu un realizē atbalsta programmas ilgtspējīgas mežsaimniecības nodrošināšanai.