Interneta vēlēšanas sniegs iespēju nobalsot iepriekš, ne vēlēšanu dienā
Politika

Interneta vēlēšanas sniegs iespēju nobalsot iepriekš, ne vēlēšanu dienā

Jauns.lv

Valdības komiteja pirmdien lems par interneta vēlēšanu sistēmas priekšizpētes uzsākšanu, lai pieņemtu lēmumu par interneta vēlēšanu sistēmas ieviešanas risinājumu; projekts paredz, ka internetā varēs nobalsot iepriekš, nevis vēlēšanu dienā.

Interneta vēlēšanas sniegs iespēju nobalsot ieprie...

Valdības komiteja pirmdien skatīs Satiksmes ministrijas (SM) koncepcijas projektu "Par interneta vēlēšanu sistēmas izveidi". Priekšizpētei šogad nepieciešami 250 tūkstoši latu.

Koncepcijas mērķis ir ieviest jaunu balsošanas veidu – interneta vēlēšanu sistēmu, kas paredz nodrošināt vēlētāju balsošanu internetā, neskarot esošās vēlēšanu sistēmas uzbūvi un normatīvajos aktos nostiprinātos vēlēšanu pamatprincipus. Koncepcijas ietvaros interneta vēlēšanu iespēju tiek piedāvāts realizēt iepriekšējas nobalsošanas formā.

SM skaidro, ka ir tehniski sarežģīti nodrošināt balsojumu vispārējā vēlēšanu dienā gan klātienē, gan elektroniski, jo ir nepieciešams nodrošināt pasākumus, lai mazinātu kiberuzbrukuma risku, kas paralizētu interneta vēlēšanu sistēmas darbību un interneta vēlēšanu norisi, kā arī nepieciešams nodrošināt augstas administratīvās izmaksas visu vēlēšanu iecirkņu darbinieku apmācībai un tehniskai nodrošināšanai. Tādēļ koncepcijas ietvaros interneta vēlēšanu iespēju tiek piedāvāts realizēt iepriekšējas nobalsošanas formā.

Interneta vēlēšanu sistēmas elementi ir vēlētāja identitātes pārbaude elektroniskā vidē jeb autentifikācija, kas ir interneta vēlēšanu ieviešanas tehniskais priekšnosacījums; balsojuma aizklātums un atkārtotas balsošanas iespēja vēlētāju iecirknī vispārējā vēlēšanu dienā.

Interneta vēlēšanu sistēmas tehniskais risinājums paredz, ka interneta vēlēšanu procesā tiks izmantots vēlētāju reģistrs un USPS izveidotā interneta vēlēšanu sistēma, kā arī droša elektroniska paraksta risinājums.

Kā interneta vēlēšanu trūkumu SM norāda sabiedrības neuzticību interneta vēlēšanu rezultātiem. Lai to palielinātu, atbildīgajām institūcijām būtu nepieciešams veikt sabiedrisko apspriešanu un iepazīstināt plašāku sabiedrību ar interneta vēlēšanu sistēma darbību, atzīst SM.

Saskaņā ar pašreiz veikto interneta vēlēšanu sistēmas funkcionalitātes novērtējumu, interneta vēlēšanu sistēmas izstrādes izmaksas paredzamas robežās no 500 000 līdz 700 000 latu, kas tiks precizētas pēc interneta vēlēšanu sistēmu gala prasību nodefinēšanas, tostarp programmatūras izveidei - 400 000 – 600 000 latu, bet interneta vēlēšanu sistēmas tehniskā aprīkojuma iegādei nepieciešamais finansējums - 100 000 latu.

BNS/Foto: Ieva Lūka/LETA