Akuratera muzejā godinās Latvijas pirmo prezidentu Jāni Čaksti
Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes 154. dzimšanas dienas priekšvakarā – 13. septembrī - izcilo valstsvīru godinās Jāņa Akuratera muzejā, kur notiks diskusiju vakars „Latvijas valsts stāv pār visu augstāk”.
Lai godinātu Latvijas Satversmes tēva, Latvijas pirmā prezidenta, valstsvīra un demokrāta Jāņa Čakstes 154. jubileju, kā arī aktualizētu viņa idejas mūsdienās Jāņa Akuratera muzejā (Ojāra Vācieša ielā 6a, Torņakalnā) piektdien, 13. septembrī, pulksten 16.00 notiks diskusiju vakars „Latvijas valsts stāv pār visu augstāk” (ieeja bez maksas).
Pasākumā piedalīsies Jāņa Akuratera muzeja vadītāja Ruta Cimdiņa ar lasījumu „Latvija toreiz un tagad: Čakste, Akuraters un Latvijas valsts”, Jāņa Čakstes dzimtas māju – muzeja „Auči” vadītāja Ineta Freimane ar lasījumu „...viņš bija tāds pats kā visi, bet tāds kā viņš nebija neviens”, vēstures profesors Ilgvars Butulis ar lasījumu „Čakste kā valstsvīrs un pilsonis”, profesors Ainārs Dimants ar lasījumu „Ko Jānis Čakste teiktu par mūsdienu Latvijas demokrātiju?” un tieslietu ministrs Jānis Bordāns ar lasījumu „Čakstes iedibinātie Latvijas valsts demokrātisma un parlamentārisma principi”. Pēc lasījumiem - diskusijas par Jāni Čaksti un viņa idejām pie Akurateru kamīna Latvijas laika noskaņās ar tēju un cepumiem. Noslēgumā plānots piemiņas brīdis Meža kapos pie Jāņa Čakstes pieminekļa.
„Nepelnīti maz Latvijā godina un runā par Latvijas pirmo prezidentu Jāni Čaksti, kurš ir viens no izcilākajiem demokrātiem pasaulē. Viņa personība, pieredze un taktiķa dotības savulaik bija stabils pamats, lai realizētu ideju par Latviju. Jānis Čakste bija izcils politiķis, kurš prata būt kompromisa figūra sarežģītajā Latvijas politiskajā, kultūras un sabiedriskajā dzīvē pagājušā gadsimta sākumā. Pacelt pārējos līdz idejas augstuma un nozīmības vienprātīgai izpratnei noteikti ir liela māksla politikā, Čakstes gadījumā – misija, kuru viņš godam iznesa.
Šobrīd sarunai par Čaksti – Satversmes tēvu - ir īpaša nozīme: tiek veidota Satversmes preambula. Tas politikā ir juveliera darbs, tam vajadzīgi pamati un pieredze, kuru var smelties, lasot Čakstes domas un runas, kas kodolīgi vienmēr iznes galveno – Latvijas valsts stāv par visu augstāk. Bez sarežģītiem vārdiem par drošumspēju, konsolidāciju vai strukturālām reformām, Čakste nesa lielas idejas, kas toreiz lika pamatus mūsu valstij, un šodien viņu ierindo starp pasaules 100 dižākajiem demokrātiem.
Laikā, kad demokrātija attīstās un mainās - reprezentatīvajai atkāpjoties un tiešajai veidojoties, arī saruna par demokrātijas izaicinājumiem, par vēstures un nākotnes saskarsmi šodienā ir ļoti būtiska,” stāsta biedrības „Demokrātiskie patrioti” valdes priekšsēdētāja Liene Cipule.