Latviešu izcilākie literāti Jumpravas kultūras namā. FOTO
Jumpravas kultūras namā (Lielvārdes novadā) atklātas divas izstādes, kuras veltītas Latvijas rakstniecības dižgariem: gleznotāja Andreja Bovtoviča latviešu izcilāko dzejnieku – gan klasiķu, gan mūsdienu - portretu galerija un Latvijas Nacionālās bibliotēkas veidotā izstāde „Latviešu literārās prēmijas”.
* Latviešu dzejnieku portretu galeriju Andrejs Bovtovičs veidojis par godu šī gada Dzejas dienām un nesen to varēja redzēt Rīgā, grāmatu namā „Valters un Rapa”. Mākslinieks šovasar strādāja pie latviešu dzejnieku portretu sērijas, kuru tagad nodevis skatītājiem - grāmatu draugiem. Portretējamo personāžu izvēle mākslinieka redzes laukā nonākuši pa dažādiem ceļiem, gan no personiskas pazīšanās, gan no „jaunatklājumiem”, kas allaž uzrodas ceļā tādam cilvēkam, kurš meklē.
Šāda literātu portretu sērija mūsu kultūrtelpā ir nebijis notikums, bet, iespējams, ka ne pēdējais, jo mākslinieks sola pie šīs tēmas atgriezties. Šajā ekspozīcijā latviešu literatūras vēsture savijas ar mūsdienām, ar mūsu laikabiedriem, kas satopami ne tikai grāmatās, Kasjauns.lv informēja izstāžu apvienības „Arkādija” vadītājs Mārtiņš Eglītis.
Gleznās portretētie ir: Edvīns Raups, Uldis Bērziņš, Amanda Aizpuriete, Andris Bergmanis, Maira Asare, Austra Skujiņa, Aivars Neibarts, Rihards Bargais, Rūta Mežavilka, Kārlis Vērdiņš, Jānis Rokpelnis, Ināra Eglīte, Leons Briedis, Aivars Eipurs, Aleksandrs Čaks, Rainis, Aspazija, Zenta Mauriņa, Ojārs Vācietis, Imants Ziedonis, Vizma Belševica, Fricis Bārda, Eduards Veidenbaums, Rūdolfs Blaumanis, Krišjānis Barons, Jānis Poruks un Anna Brigadere.
Latviešu dzejnieki mākslinieka Andreja Bovtoviča portretos
Gleznotājs Andrejs Bovtovičs dzimis Rīgā 1959. gadā. No 1983. līdz 1993. gadam Latvijas Mākslas akadēmijā apguvis dizainu un glezniecību. 2005. gadā ieguvis bakalaura grādu biznesa administrācijas specialitātē Rīgas starptautiskajā biznesa administrācijas augstskolā.
Mākslinieks strādā glezniecības un grafikas tehnikās, regulāri piedalās izstādēs gan Latvijā, gan ārpus tās. Strādājis arī kā grāmatu ilustrators - grafiķis. Glezniecībā mākslinieks ir ražīgs ainavists, nereti darbos jaušams ironisks skatījums, neparasti skatu punkti un situācijas, kuras latviešu glezniecībā risina vien retais mākslinieks. Gleznotājam svarīgas cilvēku attiecības, kas bieži redzamas koloristiski spilgtajos audeklos. Mākslinieks glezno daudz, aizrautīgi un vienmēr meklē risinājumus tehniski sarežģītiem paņēmieniem. Kaut arī ierastais darba materiāls ir akrils, nereti gribas to nosaukt par autortehniku, jo krāsa klājas neparasti, arī gleznu krāszieds ir Andreja Bovtoviča raksturīga liecība.
Andreja Bovtoviča gleznu izstāde grāmatu namā „Valters un Rapa” – veltījums Latvijas 98. dzimšanas dienai
Vecrīgā, grāmatu namā „Valters un Rapa”, skatāma Andreja Bovtoviča gleznu izstāde, kas pieskaņota mūsu valsts 98. dzimšanas dienai.
* Savukārt sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku Jumpravā tapusi ekspozīcija „Latviešu literārās prēmijas” par latviešu literātiem un viņu saņemtajām balvām. Izstādē skatītāji var vienkopus iegūt informāciju par literārām balvām Latvijā, kuru mērķis ir apzināt labākos latviešu oriģinālliteratūras darbus, izvērtēt un godalgot vērtīgāko darbu autorus un godināt literātus un tulkotājus.
Izstādes „Latviešu literāti portretos un medaļās” Jumpravas kultūras namā būs skatāmas līdz nākamā gada 8. janvārim.