Pie Brīvības pieminekļa atklāj informatīvās plāksnes. FOTO
Pie Brīvības pieminekļa šodien plkst.10.30 atklāja tur izvietotās jaunās informatīvās plāksnes, informēja Rīgas dome. Trīs bronzas informatīvo zīmju izgatavošanai un iestrādei pieminekļa laukuma asfalta segumā Rīgas dome piešķīrusi 23 000 eiro.
No bronzas veidotās trīs plāksnes iestrādātas asfalta segumā, un uz tām četrās valodās - latviešu, angļu, krievu un vācu - izvietota informācija par Brīvības pieminekļa autoriem, izveidošanas gadu un to, ka Brīvības piemineklis celts par tautas ziedojumiem.
Plākšņu uzstādīšanu organizēja Rīgas pieminekļu aģentūra. Bronzas plāksnes izgatavoja tēlnieks Kārlis Alainis, projektu izstrādāja SIA "Arhitektu birojs Vecumnieks un Bērziņi", arhitekts - Edvīns Vecumnieks, bet uzstādīšanas darbus veica SIA "Akmens apstrādes centrs AKM" - Pēteris Zvaunis un Guntis Pandars.
Trīs informatīvās zīmes ievietotas Brīvības pieminekļa laukuma asfalta segumā - divas priekšā, viena aizmugurē. Katra zīme veidota no 120 kilogramiem bronzas un kopā ar granīta apmali sver vairāk nekā pustonnu.
Informatīvo plākšņu atklāšana notiek datumā, kad pirms 85 gadiem tika ielikts Brīvības pieminekļa pamatakmens un pirms pieciem gadiem - svinīgi atklāta Goda telpa.
Brīvības piemineklis tika uzcelts par tautas saziedotajiem līdzekļiem un atklāts 1935.gada 18.novembrī.
Atklāj pie Brīvības pieminekļa ierīkotās informatīvās plāksnes
Agrāk problēma, ka pieminekļa pakājē nav pieejama informācija, tika risināta ar pagaidu stendu izvietošanu, kuros trīs valodās tika izklāstīta pamatinformācija par Brīvības pieminekli, paskaidroja RPA Sabiedrisko pieminekļu nodaļas vadītāja Mārīte Šenberga. Tomēr tajā pašā laikā tika domāts par patstāvīga risinājuma atrašanu, tādēļ tika uzrunāts RPA ilggadējais sadarbības partneris SIA "Arhitektu birojs Vecumnieks un Bērziņi", kas izstrādāja skiču projektu, kuru akceptēja Rīgas domes Pieminekļu padome. Projekts tika arī maketēts dabā.
Tā kā Brīvības piemineklis ir skatāms no visām pusēm, informācijas zīmes izvietotas ne tikai pieminekļa priekšpusē - pa labi un pa kreisi no simetrijas ass līdzās ietvei, bet arī tā aizmugurē iepretim kāpnēm. Bronzas zīmju novietojums nav nejauši izvēlēts, paskaidroja Šenberga. Tā ir RPA direktora Gunta Gailīša iecere, izvietot zīmes tā, lai tās vēstītu par pieminekli no vairākām pusēm.
Līdz 2016.gada 7.jūlijam norisinājās iepirkumu konkurss par iespēju izgatavot un uzstādīt arhitektu biroja projektētās bronzas informācijas zīmes. Trīs bronzas informatīvo zīmju izgatavošanai un iestrādei pieminekļa laukuma asfalta segumā Rīgas dome piešķīrusi 23 000 eiro
.
LETA / Foto: Zane Bitere/LETA /