Šaha olimpiešu partiju tiešraides Kultūras vasarnīcā Esplanādē
Pasaules Šaha olimpiādē Norvēģijā par iekļūšanu pirmajā desmitniekā cīnās Latvijas šaha olimpieši.
Rīgas kā Eiropas galvaspilsētas gada ietvaros Latvijas valsts izlases partijas tiešraidē pārraida Kultūras Vasarnīcā Esplanādē. Katru dienu visām Latvijas šaha olimpiešu 8 partijām tiešraidē varēs just līdzi no plkst. 15.00 līdz 20.00 Kultūras Vasarnīcas monitoros tā dēvētajā Digitālajā Acī.
Latvijas šaha izlases partiju oficiālā tiešraides atklāšana notiks
Š.g. 5. augustā plkst.15.30
Kultūras Vasarnīcā, Esplanādē
Tiešraidi atklās:
Nodibinājuma Rīga 2014 vadītāja
Pēteris Šmidre Latvijas Šaha federācijas prezidents
FIDE (Starptautiskā šaha federācija) Baltijas zonas prezidents
„Latvijas šaha izlases, sieviešu un vīriešu komandu mērķis Pasaule Šaha olimpiādē šogad ir pirmais desmitnieks. Tas nav uzdevums, bet mērķis, un protams, tā būtu sensācija! Bet vienlaikus jāatzīst, ka šaha valsts vienība gan fiziski, gan garīgi tam ir gatava”, tā atzina FIDE Baltijas zonas prezidents Ā. Ozoliņš
Pasaules Šaha olimpiāde notiek reizi 2 gados. Šogad tā norisināsies Norvēģijas pilsētā Trumsē. Olimpiādē Latvijas šahisti sacentīsies 1500 spēlētāju konkurencē no 170 valstīm.
Tieši šogad paliek 90 gadi, kopš Hermanis Matisons uzvarēja 1924. gadā Parīzē pirmās Šaha olimpiādes individuālajā turnīrā. Tas bija viens no lielākajiem panākumiem Latvijas šaha vēsturē. Tomēr visu laiku izcilākais Latvijas šahists ir Mihails Tāls, starptautiskais lielmeistars kopš 1957. gada.
M.Tāla vārdā ir nosaukta iela Rīgā, uzcelts piemineklis Vērmanes parkā, izveidots fonds, bet Pasaules Šaha olimpiādes Tromso oficiālajā mājas lapā M. Tāls nominēts par visu laiku Šaha leģendu starp 15 pasaules izcilākajiem šahistiem.
Vēsturiski šahu Latvijā augstā līmenī spēlē kopš 19. gadsimta. Visilgstošāko un patstāvīgāko stratēģijas spēli visos laikos Eiropa pazīst kopš viduslaikiem, kad to spēlēja karaļu galmos. Šaha pirmsākumi atrodami Indijā VI gadsimtā, kad to sauca par čaturangu (Wikipedia)
Karaļnamu stratēģijas spēli, kuras pamatā ir zinātniskā domāšana Rīgā publiski parkos spēlē jau vairāk nekā 100 gadu. Kamēr francūžiem par kultūras iezīmi kļuvusi metāla bumbu spēle parkos pentanque, par Rīgas publiskās kultūras zīmi ir šahistu saspringtās muguras un prāti Vērmanes dārzā.
Lavijas olimpiešu
Dana Reizniece- Ozola, Lielmeistare, divkārtējā Eiropas jauniešu čempione un pasaules jauniešu vicečempione, Laura Rogule, Lielmeistare, pasaules jauniešu čempione, Ilze Bērziņa, Lielmeistare, Eiropas čempione ātrajā šahā, Katrīna Šķiņķe, Starptautiskā meistare, Latvijas čempione,
Inguna Erneste, Lielmeistare, Aloizs Kveinis, treneris un komandas kapteinis.
Aleksejs Širovs , Lielmeistars, pasaules vicečempions, Igors Kovaļenko, Lielmeistars, Latvijas čempions , Artūrs Neikšāns, Lielmeistars, Vairākkārtējs Latvijas eksčempions, Normunds Miezis, Lielmeistars, Vairākkārtējs Latvijas eksčempions, Toms Kantāns, Starptautiskais meistars, Pasaules jauniešu čempions šaha ātrspēlē, Mihails Ričagovs, treneris un komandas kapteinis
Latvijas Šaha federācija ir Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) un Eiropas Šaha savienības (ECU) biedre. Latvijā ir 448 šahisti ar starptautisko reitingu un 1560 nacionālo reitingu.
Valstu starptautiskā sarakstā Latvija vīrieši ir 33., bet sievietes 28.vietā. Latvijas šahisti piedalās nozīmīgās pasaules un Eiropas sacensībās – Pasaules šaha olimpiāde, Pasaules prāta spēles, pasaules un Eiropas komandu čempionātos, Eiropas jauniešu un pieaugušo čempionātos.
LŠF prezidents kopš 2011.gada septembra ir Pēteris Šmidre