
Aizvien vairāk jauniešu pievēršas maratonam. Šo tendenci daudzi amizanti dēvē par "ceturkšņa dzīves krīzi": 20 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Daudzi ir dzirdējuši terminu "pusmūža krīze", tomēr, pateicoties jauniešiem, kuri aizvien aktīvāk sākuši piedalīties maratonos, sociālajā vientē "TikTok" dzimis jauns jēdziens - "ceturkšņa-dzīves krīze".
Sociālās vietnes "TikTok" un "Instagram" ir pārpludinājuši video ar 20 gadus veciem jauniešiem, kas demonstrē visiem kadrus no saviem treniņiem, norādot, ka gatavojas sava "ceturkšņa dzīves krīzes maratonam". Un tās nav tikai tukšas runas.
Statistikas dati liecina, ka mūsdienās aizvien vairāk jauniešu piedalās maratona sacensībās. 2019. gadā 15% no Ņujorkas maratona finišētājiem bija divdesmitgadnieki, bet līdz 2023. gadam šis skaits pieauga līdz 19%. Losandželosas maratonā šajā pašā periodā 20-gadnieku skaits pieauga no 21% līdz 28%.
"Daudzi jaunie skrējēji uzsāka skriešanu pandēmijas laikā, kad viņi pabeidza augstskolu, bet nebija skaidrības par darbu vai personīgo dzīvi," medijam "Vox" skaidro žurnāliste Megija Mertensa. Treniņu grafiki rada jaunu stabilitātes izjūtu, aizvietojot tradicionālās pieaugušo dzīves neskaidrības, kā, piemēram, raizes par mājokļu iegādi vai laulībām.
Psihoterapeite Satja Doila Baika, daudzi jaunieši mūsdienās nereti jūtas dezorientēti, nezinot, kā virzīties uz priekšu. Šādā kontekstā maratons var kļūt par sasniedzamu mērķi – ja pieturies pie treniņu plāna, rezultāts ir garantēts. Tas sniedz gandarījumu un ļauj atrast jaunu identitātes daļu, kas daudziem kļūst par nozīmīgu atskaites punktu dzīvē. Savukārt Kolorādo Universitātes psiholoģijas profesors Kevins Masters norāda, ka finiša sasniegšana daudziem var palīdzēt atrast jaunu dzīves mērķi.
"Skriešana man atgādina universitātes beigas – mērķis, uz ko tiekties, kāda struktūra dzīvē. Atšķirībā no darba, kurš vienkārši nekad nebeidzas," savu motivāciju sportošanai vietnei "The Atlantc" atklāj skrējējs Mičels Rouzs. "Jūs varat piedzīvot vissliktāko dienu pasaulē, bet, ja esat pieveicis savu ikdienas skrējienu, tas jau ir sasniegums," norāda kāda cita skrējēja.
Savukārt 26 gadus vecā Paskāla atklāj, ka "viņai skriešana palīdzēja atmest kaitīgos ieradumus". "Agrāk es smēķēju, bet, lai labāk skrietu, biju spiesta atteikties no šīs atkarības," atklāj sieviete. Vēl viens iemesls, kāpēc skrējēji pieveicas maratoniem, ir kopienas sajūta. "Skriešanas klubi ir tik populāri, ka mūsdienās tie jau ir kļuvuši par interneta joku tēmu, taču tās ir reālas draudzības," saka Lima.
Arī "Rimi" Rīgas maratonā aizvadītajā gadā krasi pieauga dalībnieku skaits. 2024. gadā maratonam reģistrējās 33 003 dalībnieki no 104 valstīm, kas ir par aptuveni 40% vairāk nekā 2023. gadā, kad reģistrējās 23 751 dalībnieks no 79 valstīm. Tomēr nav skaidrs, cik no viņiem bija jaunieši kuri izdzīvo savu "ceturkšņa-dzīves krīzi".