Skandalozā Parīzes olimpiskā čempione sieviešu boksā Imane Helifa netiek pielaista dalībai pasaules čempionātā
Parīzes olimpisko spēļu čempione svara kategorijā līdz 66 kilogramiem Alžīrijas boksere Imane Helifa nedrīkstēs piedalīties pasaules čempionātā sievietēm. Šādu lēmumu pieņēmusi sacensību rīkotāja Starptautiskā Boksa asociācija (IBA).
Šis lēmums nav pārsteidzošs, jo Krievijas vadītā IBA jau bija diskvalificējusi Helifu no 2023. gada pasaules čempionāta, kad viņa neizturēja organizācijas noteiktos dzimuma testus. Alžīrijas bokseri plašāka sabiedrība iepazina Parīzes olimpiskajās spēlēs pagājušajā vasarā. Lai gan viņas sniegums ringā bija iespaidīgs, viņa nokļuva mediju uzmanības centrā, jo izraisījās skaļas diskusijas par viņas dzimumu.
Alžīrijas boksere Imane Helifa laiku lokos
Alžīrijas boksere Imane Helifa Parīzes olimpiskajās spēlēs bija viena no visvairāk apspriestajām sportistēm, jo daudzi uzsktīja, ka viņai nebūtu jāsacenšas ...
Pagājušajā gadā Helifa neizturēja Starptautiskās Boksa asociācijas (IBA) dzimuma pārbaudes pasaules čempionātā, tomēr Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) viņai atļāva piedalīties Parīzes spēlēs. IBA prezidents Umars Kremļevs toreiz apgalvoja, ka Helifa un Taivānas bokserei Jū Tinai Linai (arī viņa Parīzē tika pie zelta medaļas) esot "XY hromosomas, un tādēļ viņas tika izslēgtas no sacensībām". Tāpat viņš piebilda, ka “izdevies atklāt sportistus, kuri centās apmānīt savus kolēģus un izlikās par sievietēm”. Patiesībā gan Helifa, gan Juna tiek uzskatītas par interseksuālām personām.
Interesanti, ka Helifa diskvalificēta tikai vien īsi pirms fināla. Alžīrijas Olimpiskā komiteja toreiz vēstīja, ka sportistes diskvalifikācija bija daļa no “sazvērestības”, lai atturētu viņus no zelta medaļas izcīnīšanas, un norādīja, ka augsts testosterona līmenis Helifai ir “medicīnisku iemeslu” pamatā.
Pirms Parīzes olimpiskajām spēlēm SOK paziņoja, ka IBA lēmums sportistēm apturēt dalību 2023. gada pasaules čempionātā bija nepareizs. “Šīs abas sportistes bija pārsteidzoša un patvaļīga IBA lēmuma upuri. Pasaules čempionāta beigās viņas tika pēkšņi diskvalificētas, neievērojot pienācīgu procesu.”
Jāatzīmē, ka Krievijas ietekmētā IBA zaudējusi pozīcijas kā galvenā organizācija olimpiskajā boksā. Tai netika atļauts organizēt boksa sacensības Parīzes olimpiskajās spēlēs - šo uzdevumu pārņēma SOK. Lai glābtu šo sporta veidu, tika izveidota Pasaules boksa organizācija (WB). Savukārt Helifa, iespējams, gatavo prasību tiesā par izteikumiem par viņu.
Francijas laikraksts “Le Correspondant” apgalvo, ka viņu rīcībā esot dokumenti, kuros sīki aprakstītas Helifas fiziskās īpatnības, tostarp viņas dzimumorgāni.
Kas ir interseksuālisms?
Der norādīt, ka interseksuālisms nav seksuālā orientācija. Par interseksuāliem cilvēkiem dēvē tādus, kuriem nav izteiktu vienam dzimuma raksturīgu pazīmju. Tas var būt redzams jau tūlīt pēc dzimšanas vai arī atklāties pubertātes laikā.
Kā vēstīts interneta enciklopēdijā „Wikipedia”, cilvēkiem piedzimstot, bioloģisko dzimumu nosaka pieci faktori: dzimuma hromosomu skaits un tips; gonādu veids – olnīcas vai sēklinieki; dzimuma hormoni; iekšējā reproduktīvā sistēma (piemēram, dzemde sievietēm); ārējie dzimumorgāni. Cilvēki, kuriem šie pieci faktori neatbilst sieviešu vai vīriešu dzimumam, ir interseksuāli. Interseksuālisma īpašības ne vienmēr parādās piedzimstot. Dažiem zīdaiņiem var būt nenoteikti dzimumorgāni, bet citiem nenoteikti iekšējie orgāni (sēklinieki un olnīcas). Daži cilvēki neuzzina, ka viņi ir interseksuāli, ja netiek veiktas ģenētiskas pārbaudes, jo tas neparādās viņu fenotipā.
Interseksuāli zīdaiņi un bērni, kuriem ir nenoteikti dzimumorgāni var tikt ķirurģiski un/vai hormonāli mainīti, lai viņi iederētos sociāli vēlamajā dzimumu kategorijā.
Nebrīvprātīga medicīniskā iejaukšanās, lai pārveidotu interseksuālu cilvēku dzimuma anatomiju, notiek visās valstīs, kur tiek pētītas interseksuālu cilvēku cilvēktiesības. Malta 2015. gada aprīlī kļuva par pirmo valsti, kas ar likumu aizliedza šādu medicīnisku iejaukšanos.