Izskrietas pasaules skaistākās pilsētas – laiks sevi parādīt mājās! Jānis Matvejs par mērķiem “Rimi Rīgas maratonā”
foto: Publicitātes
“Izdevniecības Rīgas Viļņi” Reklāmas daļas vadītājs Jānis Matvejs ir viens no 12 "Rimi Rīgas maratona" vēstnešiem.

Izskrietas pasaules skaistākās pilsētas - laiks sevi parādīt mājās! Jānis Matvejs par mērķiem “Rimi Rīgas maratonā”

Edvīns Rakickis

Jauns.lv

Šogad, 17. un 18. maijā norisināsies kārtējais “Rimi Rīgas maratons”, kurā, vēstnešu programmas “Mans pirmais maratons” ietvaros distanci skries 12 sociāli aktīvi vēstneši.

Izskrietas pasaules skaistākās pilsētas – laiks se...

Starp tiem arī “Izdevniecības Rīgas Viļņi” Reklāmas daļas vadītājs, ceļotājs, akadēmiķis un topošais doktors Jānis Matvejs.

Iepazīstini ar sevi. No kurienes esi, kādēļ tev jāskrien?

Esmu Jānis Matvejs, “Izdevniecības Rīgas Viļņi” Reklāmas daļas vadītājs un sirdī akadēmiķis, doktora grāda kandidāts ģeogrāfijā. Savu ikdienu pavadu ļoti dinamiskā vidē – nemitīgā komunikācijā ar kolēģiem, sadarbības partneriem, “Excel” tabulās, kā arī lasot lielu daudzumu akadēmisko literatūru. Lielais informācijas apjoms, ar kuru saskaros ikdienā, ir jāspēj kaut kā “nosēdināt” un sastrukturizēt. Cik nu sevi atceros, skriešana man ir bijis pats veiksmīgākais veids, kā es spēju ikdienā iegūto informācijas apjomu apkopot, sašķirot un izdomāt plānu, ko ar to darīt tālāk.

Man dzīvē patīk ātrums, mēdzu būt nepacietīgs un vēlos tūlītējus rezultātus. Iespējams tieši tādēļ man skriešana ir īpaša. Skrienot es nolieku sev mērķi, piemēram, “šodien jūtos lieliski un man ir jāaizskrien no Grīziņkalna līdz Imantai un atpakaļ, tātad kopā 20 km” – nav variantu, nosaku savu vēlamo tempu, velku kājās skriešanas apavus un dodos ceļā. Esot ceļā, es nolieku malā raizes par ikdienu, jo vienkārši nav laiks par tām domāt, bet izvēlos kādu situāciju, kuru vēlos atrisināt. Un 20 km ir pietiekami daudz, lai nonāktu pie rezultāta! Tā mans prāts darbojas – caur fizisku kustību vēlos atrisināt kādu svarīgu jautājumu.

Apkārtējo vidi vislabāk var iepazīt kustībā. Vienmēr esmu aizrāvies ar pilsētas ģeogrāfiju, cenšoties izpētīt dažādu rajonu rašanos vēsturi un nozīmīgākos kultūras elementus. Man skriešana ir lielisks veids, kā kustībā varu atklāt nomaļākos pilsētas nostūrus, kuros citādāk kā pilsētas apmeklētājs neredzētu. Ņujorka, Bukareste, Bangkoka, Florence, Ļubļana, Upsala, Viļņa, Tallina, Sietla, Ankara, Stambula – tās ir tikai dažas pilsētas, kuras nācies izskriet. 

Kas ir Rimi Rīgas maratona programma “Mans pirmais maratons”? Kādi ir galvenie ieguvumi?

Par šo programmu biju dzirdējis jau pirms kāda laika, jo tajā piedalījās mani draugi un kolēģi. Toreiz (un vēl joprojām) šie cilvēki man šķita tādi, kā ar pārcilvēciskām spējām – pakārtot savu ikdienu tā, lai 16 nedēļas no vietas teju katru dienu skrietu un fiziski trenētos vienam skrējienam? Var jau paskriet tā pat, bet kādēļ lai tam veltītu tik daudz laika! Tomēr, pašam arvien vairāk pievēršoties skriešanai, es sāku saprast, ka nemaz tik viegla tā skriešana nav. Jā, noskriet īsāku distanci – 5 km vai 7 km, varu bez liekas piepūles, taču 10 km un vairāk man sagādā fizisku piepūli. Un līdzīgi kā medicīnā – mana diagnoze ir nepareiza skriešana, savukārt zāles – profesionāla pieeja treniņu procesam, ko nodrošina “Mans pirmais maratons” programma.

Pats lielākais ieguvums ir komanda un mani ceļa biedri. Treneri – Anita Siliņa, Jeļena Prokopčuka un Nils Briedis ir tie, kuri palīdz un 16 nedēļu garumā mani noliek uz pareizā ceļa ar pareizo pulsu un ļauj nostiprināt gan veselību, gan arī iemīlēt skriešanu vēl vairāk. Kā minēja mana “maratona mamma” Anita Siliņa: “18. maijā mēs būsim sagatavoti tā, lai tikai atliktu nostāties uz starta līnijas un varētu tikai skriet, par neko citu mums vairs nebūs jādomā.” Un tieši šī pašpārliecinātība man ir pietrūkusi pirms katras garās distances! Bez pašpārliecinātības, trenere Anita Siliņa sekos līdzi manam pulsam, skatīsies kā ķermenis pielāgojas slodzei, sekos līdzi kā ķermenis atjaunojas. Šāda veida profesionāla sagatavošana ir kaut kas neatsverams turpmākajiem maratoniem un fiziskās veselības uzlabošanai. Treneres pavadībā, kaut pavisam nedaudz, bet sāku iejusties profesionāla sportistā ādā – apgūstu terminus un runāju vieglatlētu valodā.

Otrs neatsverams ieguvums ir mani komandas biedri: Intars Busulis, Kristīne Garklāva, Kristaps Blušs, Alise Lazdāne, Elīna Balstakara, Dace Alpa, Zanda Zariņa, Ieva Johansson, Raitis Beķeris, Artūrs Vanags un Ģirts Raģelis. Tas ir nemitīgs atbalsts un kopības sajūta būt ar šiem domubiedriem programmā. Lai gan oficiālie treniņi sāksies tikai janvāra beigās, jau šobrīd mobilajā lietotnē “Strava”, kurā iespējams sekot līdzi skriešanas aktivitātēm, dalāmies ar uzmundrinājumu un sekoju līdzi ar lielu interesi katra personīgajai izaugsmei skriešanas procesā, tas tiešām ļoti palīdz!

Trešais ieguvums – “Mans pirmais maratons” komanda – aizrautīgi skriešanas entuziasti, kuri rūpējas par mums, lai nekas netrūktu un būtu raits pirmais maratons – Rebeka Ozolniece, Antra Sprēde un Elīza Lindāne. Lai sasniegtu rezultatīvāko mērķi, “Mans pirmais maratons” programmā nozīmīgu atbalstu sniedz “Sportland”, nodrošinot skriešanai piemērotāko “Nike” zīmola apģērbu un apavus; “Garmin” viedpulksteni, lai gan individuāli, gan kopā ar treneri varētu sekot līdzi noskrietajiem kilometriem un pulsam skriešanas laikā; “Mēness aptiekas” vitamīnu un uztura bagātinātāju grozs, lai ķermenis būtu vesels, stājoties starta līnijā; kā arī “Mangaļi” minerālūdens, lai veldzētu slāpes skriešanas koptreniņos.

Kā tu gatavojies šim sporta izaicinājumam? Vai esi skrējējs ar stāžu?

Esmu “svētdienas skrējējs” ar stāžu! Pirmo pieredzei ar garākām distancēm atceros no pamatskolas laikiem, kad Saldus 2. vidusskolas fizkultūras skolotāja Irēna Vāce vēlā rudenī un agrā pavasarī dzina iekšā pie skolas esošajā Veides mežā skriet krosu.
Sporta stundas sākās 8:00 no rīta un vēsie skrējieni ļoti nepatika, bet paskriet varēju, piedalījos novada skriešanas sacensībās. Laikam jau šis laiks man piespiedu kārtā lika iemīlēt skriešanu.

Aktīvāk atsāku skriet jau studiju gados, no sākuma tikai pa Rīgas ielām, vēlāk jau piedaloties sacensībās gan Latvijā, gan ārzemēs. Eksotiskākā vieta, kur esmu skrējis, ir Taizeme (Chiang Mai), turklāt starts 4:00 no rīta. Mīļākā vieta, kur esmu skrējis ir Saldus (“Rozentālam pa pēdām”). Tālāk noskrietā distance – 32 km Tukuma Stirnu bukā. Esmu skrējis arī četros Rīgas maratona organizētajos skrējienos. Skriešanas bagāža man ir, bet kā pareizi skriet – to tikai tā pa īstam “Mans pirmais maratons” programmā saprotu, ka iepriekš neesmu mācējis. Gatavošanās skriešanai nekad nav bijusi mērķtiecīga, tādēļ esmu ļoti priecīgs, ka beidzot ir iespēja iepazīt sevi un noteikt sev jaunus skriešanas mērķus. 

Kā tu kļuvi par programmas “Mans pirmais maratons” vēstnesi?

Te man jāsaka milzīgs paldies draugiem, paziņām, kolēģiem, kuri mani atzina par vērtīgu kandidātu, lai kļūtu par programmas vēstnesi. Programmas ietvarā tiku izvirzīts atlases otrajā kārtā, kurā piedalījās 20 lieliski kandidāti – desmit sievietes un desmit vīrieši. Publiskā balsojumā, kas norisinājās 8 dienu garumā, kopā ar citiem septiņiem mērķtiecīgiem skrējējiem, tiku iebalsots “Mans pirmais maratons” programmā, lai kļūtu par programmas vēstnesi. 

Kā pašam šķiet, vai sanāks pieveikt distanci? Kas liekas grūtākais? 

Nav variantu, 42 km būs jānoskrien! Distanci noteikti pieveikšu, bet svarīgi, cik viegli man tas veiksies, kā jutīšos pirms skrējiena, maratona laikā un nākamajā dienā. Tas ir pats būtiskākais, ko programmas ietvarā apgūstu – iepazīstu savu ķermeni un limitus, saklausu sirdi un sadzirdu savu elpu.16 nedēļu laikā vēlos iemācīties pareizi skriet un tā, lai ieskrienot finišā būtu smaids par paveikto.

Pats grūtākais būs darbs ar sevi. Būs man pašam sevi jāpiebremzē, jāklausa trenere, jāiet laukā gan pie mīnuss grādiem, gan agri no rīta un jāizstumj sevi ārpus komforta zonas. Mainīties nekad nav viegli, bet zinu, ka tas ir tikai uz labu!

“Mans pirmais maratons” ir Rimi Rīgas maratona vēstnešu programma, kas 12 skrējējiem nodrošinās visu nepieciešamo atbalstu intensīvam 16 nedēļu treniņu posmam, aktīvi trenējoties gan individuāli, gan kopā ar komandas biedriem divu profesionālu treneru pavadībā, lai sagatavotos savam pirmajam garās distances (21 km vai 42 km) skrējienam. Treneri katram dalībniekam izstrādās individuālu treniņu plānu un sniegs nepieciešamo atbalstu un padomus visas programmas laikā.

Programmā “Mans pirmais maratons” uzņemti 12 sociāli aktīvi vēstneši: dziedātājs Intars Busulis, TV3 ētera personība Kristīne Garklāva, drifta braucējs Kristaps Blušs, Rimi komandas vēstnese Alise Lazdāne, tekstu autore, Latvijas Radio raidījumu vadītāja Elīna Baltskara, aktīva dzīvesveida entuziaste Dace Alpa, mārketinga vadītāja, pasaules apceļotāja un piedzīvojumu meklētāja Zanda Zariņa, izaugsmes programmu, spēļu izstrādātāja un vadītāja, draudzības un sadarbības pasākumu moderatore, izaugsmes platformas “MeYou.One” radošā direktore Ieva Johansson, sociālo mediju komandas vadītājs un mākslinieciskais direktors Raitis Beķeris, režisors, operators Artūrs Vanags, fotogrāfs Ģirts Raģelis un reklāmas daļas vadītājs Jānis Matvejs.

Astoņi programmas dalībnieki tika izvēlēti LSM.lv balsojumā, bet četri dalībnieki programmai pievienojās pēc organizatoru ielūguma. Daļai komandas dalībnieku jau ir pieredze skriešanā, bet dažiem Rimi Rīgas maratons būs pirmais skriešanas pārbaudījums.

Ceļā uz pirmo pusmaratonu vai maratonu skrējēji nebūs vieni, viņus sagatavos divas treneres – godalgotās garo distanču skrējējas Jeļena Prokopčuka un Anita Siliņa. Treneres katram dalībniekam sastādīs individuālu skriešanas treniņu plānu, kā arī reizi nedēļā tiksies ar skrējējiem koptreniņos. Savukārt par dalībnieku fizisko sagatavotību un spēka treniņiem parūpēsies treneris Nils Briedis.

Vēstnešu gatavošanās pirmajam pusmaratonam vai maratonam Rimi Rīgas maratonā būs maksimāli saudzīga, nodrošinot nepieciešamo veselīgiem treniņiem. Programmas dalībnieki jau ir veikuši slodzes testus un veselības pārbaudes Sporta laboratorijā, kā arī saņēmuši Sportland sarūpētu skriešanas ekipējumu. Vēl dalībnieki saņems Garmin viedpulksteņus, vitamīnus no Mēness aptiekas un citus Rimi Rīgas maratona partneru labumus. Treneres J. Prokopčuka un A. Siliņa katram programmas dalībniekam veidos individuālu treniņu plānu, sekos līdzi tā veiksmīgai izpildei, kā arī atbalstīs ar padomiem un ieteikumiem, bet savu fizisko sagatavotību dalībnieki varēs nostiprināt treniņos pie N. Brieža. Dalībniekus arī katru nedēļu sagaida koptreniņi – ziemas sezonā Daugavas vieglatlētikas manēžā un pavasarī stadionā.