FM pieprasa papildu informāciju no Rīgas domes par Olimpiskā sporta centra apakšnomas līgumiem
Finanšu ministrija (FM) gaidīs no Rīgas domes informāciju par noslēgtajiem apakšnomas līgumiem Olimpiskajā sporta centrā, pavēstīja FM pārstāvji.
Piektdien Rīgas dome FM sniedza tikai papildu skaidrojumu par noslēgto darījumu. Vienlaikus pēc piektdienas sanāksmes ar Rīgas domes pārstāvjiem panākta vienošanās, ka dome vēl iesniegs informāciju par noslēgtajiem apakšnomas līgumiem, kas sniegtu ieskatu par faktiski veicamajām darbībām Olimpiskajā sporta centrā. Tāpat, lai pilnvērtīgi sagatavotu atzinumu, FM ir jāsaņem informācija par publisko funkciju īstenošanu Olimpiskā sporta centra telpās no nozares ministrijas - Izglītības un zinātnes ministrijas.
Līdz ar to FM piektdien vēl nav iespējams izvērtēt un nodrošināt atbalstu Olimpiskā sporta centra nomas maksas jautājumā. FM pārstāvji uzsvēra, ka ministrija ir atvērta sadarbībai, lai palīdzētu Rīgas domei pēc būtības rast risinājumu par nomas maksas piemērošanu par īstenoto darbību uz pašvaldībai piederošā īpašuma.
Pagaidām Rīgas dome savā skaidrojumā norādījusi, ka "tai kā zemesgabala iznomātājam atbilstoši noslēgtā zemes nomas līguma nosacījumiem nav pienākums uzraudzīt, kāda veida saimniecisko darbību vai publiskās funkcijas SIA "Olimpiskais sporta centrs" veic vai veiks sev piederošajā ēku (būvju) īpašumā, par ēku (būvju) izmantošanu pilnībā atbildīgs ir pats ēku (būvju) īpašnieks."
FM pārstāvji skaidroja, ka tieši īpašniekam šie nosacījumi ir jāvērtē, lai piemērotu noteikumiem un valsts atbalsta regulējumam atbilstošu nomas maksu.
Jau ziņots, ka ceturtdien, 3. oktobrī, FM notika Rīgas domes un FM tikšanās par Ministru kabineta (MK) noteikumu par publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesībām piemērošanu Rīgas un Olimpiskā sporta centra gadījumā.
Puses vienojās, ka Rīgas dome FM iesniegs dokumentus, kas pamatotu, ka nomas objektā veiktā darbība nav uzskatāma par komercdarbību, un piemērojamā nomas maksa tiktu pārskatīta. Vienlaikus FM ir atvērta turpināt sarunas ar Rīgas domi un citām pašvaldībām, lai tās spētu konkrēto regulējumu piemērot atbilstoši.
MK noteikumi paredz, ka nomas maksas izmaiņas skar tikai daļu no nomas līgumiem, kas noslēgti par apbūvētu zemesgabalu nomu. Attiecīgo zemes nomas līgumu ir noslēgusi Rīgas dome, līdz ar to tieši domes kompetencē un atbildībā būtu izvērtēt konkrēto gadījumu nomas maksas pārskatīšanai pēc būtības, tostarp ņemot vērā, pēc kāda regulējuma noslēgts nomas līgums, kādam mērķim nomas objekts ir iznomāts, skaidro FM pārstāvji.
Ar grozījumiem MK noteikumos tika pārskatīta apbūvēta zemesgabala nomas maksa gadījumos, kad apbūvēts zemesgabals tiek iznomāts ar saimniecisko darbību saistītas publiskas funkcijas vai deleģēta valsts pārvaldes uzdevuma veikšanai un samazinātas nomas maksas piemērošanas gadījumā atbalsts nomniekam kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, vai citos gadījumos, kas nav publiskas funkcijas vai deleģēta valsts pārvaldes uzdevuma veikšana.
Tikai šādos gadījumos, tostarp, lai nodrošinātu komercdarbības atbalsta neesamību saimnieciskās darbības veicējam, nomas maksa ir nosakāma atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai, norāda FM pārstāvji. Tas atbilst arī Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteiktajam pienākumam publiskai personai rīkoties ar mantu lietderīgi, tas ir, manta nododama lietošanā citai personai par iespējami augstāku cenu.
Savukārt, ja apbūvētu zemesgabalu iznomā publiskas funkcijas vai deleģēta valsts pārvaldes uzdevuma veikšanai vai ar saimniecisko darbību saistītas publiskas funkcijas vai deleģēta valsts pārvaldes uzdevuma veikšanai un samazinātas nomas maksas piemērošanas gadījumā atbalsts nomniekam nekvalificējas kā komercdarbības atbalsts, nomas maksa saglabājas 1,5% no zemesgabala kadastrālās vērtības, bet ne mazāka par 28 eiro.
FM pārstāvji norāda, ka tāpēc konkrētajā gadījumā Rīgas domei, kā konkrētā zemes gabala iznomātājam, ir nepieciešams daudz rūpīgāk un pēc būtības izvērtēt Olimpiskā sporta centra gadījumu, tostarp mērķi (publiska funkcija/deleģēta valsts pārvaldes uzdevuma veikšanai vai saimnieciskajai darbībai), kādam tiek iznomāts attiecīgais apbūvētais zemesgabals.
FM pārstāvji piebilst, ka attiecībā uz MK noteikumiem par publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesībām, Rīgas domes amatpersonas bija iesaistītas noteikumu izstrādes procesā un piedalījās saskaņošanas sanāksmēs. Regulējuma izmaiņas stājās spēkā 2024.gada 5.aprīlī ar sešu mēnešu pārejas periodu nomas līgumu pārskatīšanai, tāpēc Rīgas dome varēja savlaicīgi brīdināt apbūvētu zemesgabalu nomniekus, uz kuriem būtu attiecināmas nomas maksas izmaiņas, par paredzamajiem līguma grozījumiem.
Jau ziņots, ka reaģējot uz "Rimi" Olimpiskā sporta centra īpašnieku publiski pausto informāciju par zemes nomas maksas būtisku paaugstināšanu, Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (NA/LRA) uzdeva Īpašuma departamentam meklēt risinājumu nomas maksas nepalielināšanai.
"Bērnu un pieaugušo sports ir viena no Rīgas prioritātēm, tāpēc esmu vērsies pie domes Īpašuma departamenta vadības ar aicinājumu skaidrot situāciju un kopīgi meklēt risinājumus, lai tarifa izmaiņas ir samērīgas un stājas spēkā atbilstošā laika periodā," skaidroja Ratnieks.
Zemes nomas maksa līdz šim bija noteikta 27 988 eiro gadā, bet no 1.oktobra saistībā ar grozījumiem publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumos tā ir 338 661 eiro gadā.
Pašvaldībā skaidroja, ka grozījumi stājās spēkā šogad aprīlī, un tie paredz, ka brīvprātīgi dalītā īpašuma gadījumā apbūvēta zemesgabala nomas maksu nosaka atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai un nomnieks kompensē iznomātājam pieaicinātā neatkarīgā vērtētāja atlīdzības summu, ja to ir iespējams attiecināt uz konkrētu nomnieku. Turklāt iznomātājam sešu mēnešu laikā jāpārskata nomas maksa atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai.
Pēc pašvaldības sniegtās informācijas, nomas maksa noteikta, pamatojoties uz neatkarīga vērtētāja SIA "VCG Ekspertu grupa" noteikto zemesgabala tirgus nomas maksas novērtējumu.
Sertificēts vērtētājs, nosakot zemes nomas maksu, esot ņēmis vērā objekta atrašanās vietu, platību, tehnisko stāvokli, novietojumu, labiekārtojumu, izmantošanas iespējas, piekļuves iespējas, sezonalitāti, auto novietošanas iespējas, komunālo maksājumu apmaksas nosacījumus un citus faktorus.
"Rimi" Olimpiskais centrs pieder Latvijas Olimpiskajai komitejai.
Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Rimi" Olimpiskais sporta centrs 2023.gadā strādāja ar 3,75 miljonu eiro apgrozījumu un 104 907 eiro peļņu. Uzņēmums reģistrēts 2001.gadā, un tā pamatkapitāls ir 17,01 miljoni eiro.