"VEF Rīga" padomes priekšsēdētājs Jānis Blūms: "Katru dienu reāli cīnāmies par izdzīvošanu"
Latvijas čempionvienība basketbolā "VEF Rīga" šosezon svinēs savu otro pilngadību, proti, klubs aizvadīs 18. sezonu kopš tā atjaunošanas. Sezonas pirmajos metros nacionālā informācijas aģentūra LETA uz sarunu aicināja "VEF Rīga" padomes priekšsēdētāju Jāni Blūmu, lai noskaidrotu aktualitātes klubā, šīs sezonas mērķus un viņa personīgo redzējumu par Latvijas basketbolu.
Kādi ir tavi šī brīža pienākumi un rūpes kā padomes priekšsēdētājam?
Komandai ir jauns treneris un asistenti, tāpat arī ir lielas izmaiņas sastāvā. Labi, ka ātri sākām un varējām vismaz mēnesi trenēties kopā. Treneris iejuties jaunajā amatā, un arī basketbolisti visi ir kopā tikpat kā no pirmās dienas. Profesionālais basketbols - tas Latvijā nav bizness, un šobrīd lielākā rūpe ir atrast finansējumu, lai varam funkcionēt.
Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, finansējumu piesaistīt ir vieglāk vai grūtāk, un ko saka uzrunātie uzņēmēji?
Ir ļoti grūta situācija. Visu ietekmē blakusapstākļi, piemēram, gan karš Ukrainā, gan karš Izraēlā. Uzņēmumi, kas atbalsta mūs, no tā ir grūtākā situācijā, un tas attiecīgi ietekmē arī mūs. Ja arī ir līgums, to ne vienmēr var izpildīt, ja gadījušies neparedzēti faktori. Katru dienu reāli cīnāmies par izdzīvošanu.
Vai vasarā nākuši klāt jauni, lieli sponsori?
Pāris lielie sponsori ir aizgājuši, ir arī daži jauni. Taču joprojām esam ģenerālsponsora meklējumos.
Finansējums ir tas iemesls, kāpēc neizdodas noturēt iepriekšējo sezonu labākos ārvalstu spēlētājus?
Viens no mūsu uzdevumiem ir dot ārzemniekam vai pašmāju basketbolistam iespēju sevi parādīt uz Eiropas skatuves. Latvijā esam vienīgā sporta organizācija, kas uzreiz spēlē grupu turnīrā Eiropas līmeņa sacensībās. Parasti visi no "VEF Rīga" aiziet uz labākiem klubiem ar labākiem līgumiem, piemēram, kā tas bija pēc iepriekšējās sezonas. Protams, vēlētos palielināt budžetu, lai dabūtu vairāk Latvijas izlases spēlētāju. Pagājušajā sezonā jaunie spēlētāji deva lielu ieguldījumu, attīstām arī viņus un dodam iespējas.
Latviešu spēlētāju prasības pret atalgojumu ir augušas?
Izlases līmenī - protams. Piektā vieta pasaulē uzreiz pacēlusi latiņu. Izlases spēlētājus ļoti grūti piesaistīt, un arī pašiem noteikti ir ambīcijas. Tas jau tikai apsveicami, ka viņi var spēlēt lielās līgās. Latvietim ir cēlusies vērtība.
Kādā veidā sevi attaisnojusi fārmkluba RSU/"VEF Rīga" funkcija? Vai no komandas ir kāds pienesums pirmajai komandai?
Pagājušajā sezonā bija plānots, ka tur spēlēs Roberts Blūms, taču viņš "izšāva". Arī Pēteris Pinnis kļuvis par stabilu "VEF Rīga" centra spēlētāju. Tāpat arī tur spēlējis Rihards Berkolds, kurš bijis "zeļļos", bet tagad atgriezies pie mums. Šogad fārmklubā spēlēs Dāvis Matīss Žilde un, iespējams, parādīsies vēl kāds jaunais basketbolists. Esam priecīgi, ka ar viņiem izveidojusies sadarbība. Studējošais basketbolists var nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu - var iegūt labu izglītību un, ja ir labs basketbolists, trenēties un spēlēt "VEF Rīga", bet, ja vēl nav tik labs, tad viņam to iespējas ir darīt fārmklubā.
Dēls Roberts par spēlēšanu NCAA izlēma sezonas laikā vai vasarā?
Sezonas laikā jau bija doma doties uz NCAA, jo viņš pats arī gribēja mācīties. Iepriekšējos gadus viņam bija tālmācība, tāpēc pietrūka tā jaunības perioda, kurā var komunicēt ar saviem vienaudžiem. Tagad ASV viņš izbauda katru dienu ar mācībām un treniņiem. Savā veidā izbauda studenta dzīvi - tas ir svarīgi arī jaunietim, kurš spēlē basketbolu.
Šosezon Latvijas-Igaunijas līgā vairs nav "Prometey" - kā "VEF Rīga" raugās uz šāda mēroga kluba aiziešanu no Latvijas?
Man personīgi patika, jo Rīgā bija spēcīga komanda. Tas bija labi gan Rīgai, gan Latvijai, jo daudzas komandas te viesojās, palika viesnīcās un tērēja naudu. Arī mums bija iespēja pārdot vairāk biļešu pret spēcīgu pretinieku. Protams, ka viņiem budžets bija trīsreiz lielāks par mums un "Kalev"/"Cramo" un daudz lielāks par citām komandām. Tas bija motivējošāk basketbolistiem - uzspēlēt pret labu komandu un sevi parādīt.
"VEF Rīga" ir ieguvusi divus spēlētājus no "Prometey" - Isufu Sanonu un Vjačeslavu Bobrovu.
Viņiem patīk Rīga un dzīvošana šeit, it īpaši iedzīvojušās ir ukraiņu spēlētāju ģimenes. Dzīvošanas apstākļiem Rīga ir ideāla pilsēta.
Kā "VEF Rīga" sokas ar biļešu pārdošanu - latvietis ir gatavs par basketbolu maksāt vairāk?
Izlases spēlēs varam redzēt, ka ir pilns, bet klubos mēs cīnāmies. Ceram, ka uz Čempionu līgas spēlēm ieradīsies līdz 5000 skatītāju. Latvijas-Igaunijas līgā ir jāstrādā mārketingam. Superkausā redzējām, ka bija ļoti labas basketbola un volejbola komandas.
Vai Superkausā, kur bija iespēja spēlēt ar ULEB Eirokausa komandām, bija pietiekams sportiskais līmenis? Komandai gan abās spēlēs neizdevās tikt pie kaut vienas uzvaras.
Ja viena spēle beidzas vēlu vakarā un nākamā sākas ļoti agri nākamajā dienā, noteikti, ka spēles kvalitāte ir nekāda. Otrajā spēlē vienīgais mērķis bija nesatraumēties. Bija neprofesionāli salikt tik tuvu tās spēles. Varbūt nākamreiz jādomā Superkausu rīkot bez volejbola mačiem, lai visiem ir spēks arī nākamajā dienā.
Kā līgas vadība, federācija un pašvaldības var palīdzēt klubiem risināt jautājumus par finansēm un skatītājiem?
Pirmkārt, pašvaldībām jāatbalsta savu pilsētu klubi. Lietuvā tu neesi mērs, ja neatbalsti savu pilsētas klubu. Viļņas "Lietuvas rytas" saņem divus miljonus eiro, Klaipēdas "Neptūnas" - 1,7, Kauņas "Žalgiris" - 2,2, Panevēžas "Lietkabelis" - pusmiljonu. Mums ir 150 000 eiro, varbūt 200 000, un tie arī ir jāizcīna. Ja no pašvaldības tikpat kā nav finansējuma, tad ar sponsoru naudu diezgan grūti izdzīvot. Ar domubiedriem katru dienu cīnāmies par izdzīvošanu.
Vairāki mūsu sponsori sākuši strādāt paralēli arī ar federāciju, taču komunikācija ar Latvijas Basketbola savienību (LBS) ir laba. Viņi organizē līgu un arī grib spēcīgas komandas. Iespējams, viņi varētu motivēt valdību atbalstīt ne tikai izlasi, bet arī klubus.
Situācijā, kurā "Arēna Rīga" ikdienas spēlēm šobrīd ir par lielu, Olimpiskais sporta centrs - par mazu, kā "VEF Rīga" raugās uz mājas spēļu aizvadīšanu topošajā komandu sporta spēļu hallē?
LBS ir labi pastrādājusi un ceļ basketbola arēnu, kas Latvijas klubiem būs optimāls variants. Šī halle būs vidusceļš. Arī Latvijas Universitāte (LU) un Rīgas Stradiņa universitāte plāno savas halles. Infrastruktūra paplašinās, un tas uzlabos situāciju klubiem un fārmklubiem. Vēlētos nākotnē "VEF Rīga" komandai savu zāli, taču pagaidām neredzu, kā to izdarīt.
Kādas būs Mārtiņa Gulbja kā galvenā trenera kvalitātes, un kā viņš atšķirsies no Jāņa Gailīša?
Kaut kādā ziņā viņi ir nedaudz līdzīgi ar savu azartisko spēļu vadīšanas stilu. Kas bija svarīgi mums - Mārtiņš ir bijušais "vefietis". Viņš saprot Eiropas basketbolu, komentējot to televīzijā un sekojot līdzi basketbolistiem. Jauns un ambiciozs, grib uzvarēt. Pats kā galvenais treneris sekmīgi vadījis vīriešu komandas, arī kaut ko izcīnījis. Šis viņam ir jauns līmenis, lai turpinātu kāpt pa karjeras kāpnēm.
Kāds būs "VEF Rīga" spēles stils Mārtiņa Gulbja vadībā?
Vairāk agresīvas aizsardzības un ātru pāreju. Ātrs basketbols - tas šogad varētu būt "VEF Rīga" basketbols.
Treneris Gulbis arī teicis, ka likšot uzsvaru uz jaunajiem spēlētājiem. Vai ar šādu pieeju izdosies sasniegt izvirzītos sportiskos mērķus?
Noteikti, ka vairāk minūšu viņiem būs Latvijas-Igaunijas līgā. Ja viņi tur sevi parādīs, tad treneris dos iespēju, tikai jaunajiem spēlētājiem to jāprot izmantot. Pirmssezonā jaunie spēlētāji noteica lielu lomu un bija rezultatīvi. Gaidu ar nepacietību, kā viņi sevi realizēs. Meistarībā un citur viņi ir pielikuši klāt.
"Rīgas zeļļus" jūs uztveriet ne tikai kā konkurentus laukumā, bet arī cīņā par līdzjutēju sirdīm?
Tas ir normāli, ka galvaspilsētā ir vairākas komandas. Arī Viļņā ir divi lieli klubi. Latvijas basketbolam tas ir labi, prasītos vēl kāda, lai kopā būtu astoņas. Tas mums ir Rīgas derbijs, un arī basketbolam tas nācis par labu. Konkurence dzen uz priekšu ne tikai basketbolistus, bet arī kluba vadību.
Gatis Jahovičs iepriekš teica, ka tā neesot, ka sponsori pārceļas pie "Rīgas zeļļiem". Tā joprojām ir?
Kaut kur varbūt konkurējam ne tikai ar citiem basketbola klubiem, bet arī sporta organizācijām citos sporta veidos. Ja redzu, ka kāds uzņēmums sponsorē citu organizāciju, tad nevēršos pie tās kompānijas. Jāmāk cienīt vienam otru.
Vai vēlējāties redzēt "VEF Rīga" rindās kādu no basketbolistiem, kas spēlē citās Latvijas komandās?
Šķita, ka Kristapam Ķilpam jāpamēģina FIBA Čempionu līgas līmeni, bet viņš izlēma palikt "Liepājā", un to arī respektējam. Arī Krišu Helmani vēlējāmies piesaistīt, iespējams, lielākai lomai Čempionu līgā, bet neizdevās.
Kā šādi jauni, spilgti spēlētāji var progresēt "VEF Rīga" rindās, piemēram, kā to iepriekšējā sezonā paveica Roberts?
Negaidījām, ka viņš sevi tā apliecinās. Nezinu, kurš par viņu vēl vairāk trenējas. Redzu, cik daudz viņš ir ieguldījies. Tas darbs ir atmaksājies - viņš sevi parādīja "VEF Rīga" komandā, arī treneris Gailītis deva iespējas, un viņš tās izmantoja, protams, arī kļūdījās. Jebkuram jaunajam basketbolistam ir reāls piemērs, kā izsisties un sasniegt ar savu darbu.
Tu pats ļāvi viņam kļūdīties? Pagājušajā sezonā vienā no spēlēm pret "zeļļiem" viņš svarīgā epizodē pretinieku soliņam parādīja šaušanas žestu un saņēma tehnisko piezīmi.
To konkrēto epizodi mēs pārrunājām. Bija laba spēle, pats bija daudz iemetis un komanda bija vadībā, taču tas varēja spēli pagriezt citādāk. Emocijas ir jāprot valdīt. Domāju, ka viņš to saprata, un finālos viss bija kārtībā.
Pats pārraudzīji arī treniņu procesus vai arī tās bija tikai kluba un viņa attiecības?
Protams, ka kādus padomus devu un nedaudz pakontrolēju. Salīdzinot ar daudziem citiem basketbolistu vecākiem, man bija vieglāk, jo esmu bijis profesionāls spēlētājs. Uzreiz redzēju laukumu uz priekšu, ko viņam vajadzēja darīt. Tas, vai to paņem, ir atkarīgs no viņa paša. Arī tagad sazināmies, kamēr viņš ir ASV.
Kādi būs "VEF Rīga" mērķi FIBA Čempionu līgā?
Lai būtu regulāra "Top 16" komanda, jābūt par kādu trešdaļu lielākam budžetam, par ko piesaistīt kādu latviešu spēlētāju vai ārzemnieku. Mērķim jābūt labāko sešpadsmitniekam, taču sākumā vēlētos tikt "play-in", nodrošinot vēl vismaz pāris spēles "Arēnā Rīga". Attiecīgi caur to tikt "Top16". Grupā varam cīnīties ja ne par pirmo, tad otro vai trešo vietu noteikti.
Cik nozīmīgs ir FIBA maksājums par dalību un sasniegumiem Čempionu līgā?
Salīdzinot ar futbolu, tās ir daudzkārt mazākas summas. Ar to pietiek, lai nosegtu izdevumus varbūt vienam, lielākais, diviem izbraukumiem. Tiekot tālāk, jau diezgan zolīda summa sanāk.
Ko sagaidāt no pārējām Latvijas komandām Latvijas-Igaunijas līgā?
Varbūt LU palikusi tādā pašā līmenī, bet pārējiem izskatās, ka ambīcijas augušas. Komandas parakstījušas labus spēlētājus, tostarp ārzemniekus. Iepriekšējā sezonā gandrīz visos mačos bija jāiespringst un jāspēlē optimālā sastāvā. Tas ir labi, jo neļauj atslābt un nedrīkst šķirot pretiniekus, jāgatavojas katrai spēlei. Kad es biju basketbolists, man katrā mačā bija noteikts mērķis neatkarīgi no pretinieka. Ja tu atslābsti, tad palielinās traumu risks.
Kā raugies uz šī brīža situāciju tradīcijām bagātajā "Ventspils" klubā? Publiski izskanējis, ka viņiem būs par piektdaļu mazāks budžets. Vai pietrūkst lielākas sāncensības tādā līmenī, ka viņi var atņemt čempiontitulu?
Nevaru ielīst viņu ādā, bet redzu, ka pilsētā ir uzņēmējdarbība, cilvēkiem ir darbs. Negribētu ticēt, ka klubam jāsamazina budžets. Mums ir svarīgi, lai lielajās pilsētās ir spēcīgi klubi. Viņiem ir laba jaunatnes sistēma un fārmklubs. Gribētu, lai viņi budžetu palielina. Ventspils ir tā pilsēta, kurai ir bijusi vēsture Eiropas basketbolā. Uzskatu, ka viņiem arī nākotnē tur jābūt. Galu galā tas ir klubs ar vērtībām jau no pirmās dienas.
Kā tu iesaisties dzimtās Saldus pilsētas basketbola procesos?
Saldū man ir divi lieli projekti - "Jāņa Blūma kauss", kas notiks maijā, un šosezon plānojas vairāk komandu nekā iepriekš, kā arī meistarklase kopā ar Edgaru Buiķi. Izveidojusies laba sadarbība ar Saldus pašvaldību. Mērķi ir atrast jaunus talantus un iedot treneriem motivāciju ar starptautisku turnīru un meistarklasi. Arī Saldus pilsētai ir ekonomisks ieguvums no šiem projektiem - atbrauc cilvēki, nakšņo un apmeklē tirdzniecības vietas. Mēģinu Saldum atdot atpakaļ šādā veidā. Arī šosezon Saldū būs "VEF Rīga" spēle pret "Liepāju". Katrā klubā būs pa vienam saldeniekam - "Liepājas" basketbolists Klāvs Dubults ir no Saldus, savukārt "VEF Rīga" komandā strādāju es. Saldū mīl basketbolu, uz katru maču izdodas piepildīt pilnu zāli, apmēram 700-800 cilvēku.