Ar NBA un Eirolīgas pieredzi: Latviju uzvarējušās Brazīlijas sastāvā kvalitātes netrūka
Lai arī 2023. gada Pasaules kausā Latvijas izlases izdevās pārspēt Brazīliju, tā nenotika 2024. gada vasarā, kad bija jācīnās par vietu olimpiskajās spēlēs. Brazīlija, kuras sastāvā netrūka kvalitātes arī pirms gada, uz šo turnīru bija mērķtiecīgāk gatavojusies, izvēlējusies spēcīgākus pārbaudes spēļu pretiniekus un spēja veiksmīgāk motivēt savus spēlētājus mērķa sasniegšanai.
Iespējams, neitrālajam līdzjutējam Brazīlijas basketbola izlase neko daudz neizsaka, taču kopumā šajā valstī šis sporta veids ir pietiekami aktuāls. Brazīlija ir nozīmīgs tirgus arī NBA un ne velti atsevišķi tās spēlētāji karjeras gaitā pamēģinājuši spēkus basketbola mekā. Uz Rīgu olimpiskajā kvalifikācijā tā ieradās labāk sagatavojusies nekā Latvija, uz ko pēc triumfa norādīja galvenais treneris slavenais horvātu speciālists Aleksandars Petrovičs (leģendārā un priekšlaicīgi mūžībā aizgājušā Dražena Petroviča brālis)
Brazīlijas basketbola izlase jau no laika gala ir viena no Dienvidamerikā. Lai arī valstī reliģija ir futbols, arī basketbolam ir sava vieta sporta veidu hierarhijā. Tāpat nozīmīgs tirgus tas ir NBA. Brazīlija laiku lokos bijusi bieža dalībniece olimpiskajās spēlēs un Pasaules kausos. Ja par visu laiku labākajiem Brazīliajs basketbolistiem Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) turnīros uzskata Oskaru Šmitu (visu laiku pārliecinošo rezultatīvākais Pasaules kausu un olimpisko spēļu basketbolists) un Ubiratanu Pereiru (1991. gadā iekļauts FIBA 50 izcilāko spēlētāju skaitā), tad, iespējams, atsevišķiem līdzjutējiem vairāk zināmi tādi bijušo NBA spēlētāju vārdi kā Leandro Barbosa, Tjagu Spliters, Andersons Varežau un Nene. Viņi visi dzimuši Brazīlijā.
Brazīlijas basketbolisti ar uzviju revanšējas par Pasaules kausu un Latvijas vietā brauks uz Parīzi
Latvijas vīriešu basketbola izlase svētdien Rīgā Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra finālā zaudēja Brazīlijai un neizcīnīja olimpisko ceļazīmi.
Ja analīzē uz Rīgu atbraukušo Brazīlijas sastāvu, tad tajā var redzēt kvalitātes. Jagu dos Santušs un Brunu Kabuklu sezonu pavadīja Eirolīgā – pirmais Belgradas "Crvena zvezda", bet otrais "Partizan". Santušs 28 Eirolīgas spēlēs vidēji iekrāja 8,7 punktus un atdeva 3,9 rezultatīvas piespēles, bet Adrijas līgā izcēlās ar 10,4 punktiem un 4,3 rezultatīvām piespēlēm. Rīgas kvalifikācijas vērtīgākais spēlētājs Brunu Kabuklu Eirolīgā guva vidēji 9,4 punktus, bet Adrijas līgā – 8,3. Viņš savas karjeras laikā spēlējis arī NBA Toronto "Raptors", Sakramento "Kings", Memfisas "Grizzlies" un Hjūstonas "Rockets" rindās. Santuša meistarību šajā vasarā ietekmēja kājas muskuļa savainojums, kurš tika atsvaidzināts finālā pret Latviju, bet Kabuklu saistībā vienmēr bijuši jautājumi attiecībā uz viņa emocionālo stāvokli. Viņš ir viegli nokaitināms, kas, piemēram, bija redzams arī spēlē pret Kamerūnu.
Stambulas "Fenerbahce" pieraksts bijis meistarīgajam aizsargam Raulam Netu, taču jau divas vasaras pēc kārtas viņš iedzīvojies savainojumos – pagājušajā vasarā Pasaules kausa laikā (pēc kura izlaida visu ieprkielšējo sezonu) un šajā vasarā olimpiskās kvalifikācijas cīņā pret Melnkalni. Citi aizsargi – Vitors Benite un Marselinju Uertass, ilgstoši spēlējuši ACB līgā, kas ir Eiropas spēcīgākais vietējais čempionāts. Pēdējo sezonu Benite pavadīja kopā ar Anžeju Pasečņiku "Palencia" komandā, bet Uertass ir ilggadējs "Tenerife" viens no līderiem, kurš pirms nonākšanas Eiropā divas sezonas spēlēja NBA (76 spēlēs 3,9 punkti, 3,1 rezultatīva piespēle). Savu lietderību turnīrā pierādīja Žoržinju de Paula, kurš pēdējo sezonu spēlēja Vācijas Bundeslīgas 2022./2023. gada čempionē Ulmas "Ratiopharm" (9,2 punkti Vācijā, 7,1 punkts ULEB Eirokausā).
Brazīlijas izlasē spēlēja arī viens spēlētājs no NBA – Gui Santušs, kuru 2022. gada draftā ar 55. numuru izraudzījās Goldensteitas "Warriors". Lai arī viņš vairāk spēlējis G-līgā, 2023./2024. gada sezonā Santušs 23 spēles aizvadīja arī NBA, iespējot 3,6 punktus un 2,1 atlēkušo bumbu. Krietni labāka viņa statistika G-līgā – 15,2 punkti, 7,1 atlēkusī bumba un trīs piespēles 30 maču laikā. NBA pieredze ir arī centram Kristiāno Felisiu, kurš no 2015. līdz 2021. gadam aizvadīja 252 spēles Čikāgas "Bulls" (4,3 punkti, 3,9 atlēkušās bumbas). Kopš 2021./2022. gada sezonas viņš spēlē Eiropā – vispirms "Ratiopharm", bet pēcāk ACB līgas klubā "Granada" (10,2 punkti, 5,4 atlēkušās bumbas pagājušajā sezonā).
Vērtīgs spēlētājs kvalifikācijā bija Leo Meindls, kurš pēdējo sezonu pavadījis Uvja Helmaņa vadībā Japānas Tokijas "Alvark" rindās (14,5 punkti, 5,1 Atlēkusī bumba). Vienīgie, kas pēdējo sezonu pavadījuši mazāk zināmos klubos, ir maz pie vārda tikušie Didi Lozada un Žuau Kardoso. Lozada karjeras laikā gan uzspēlējis Portlendas "TrailBlazers" un Ņūorleānas ‘"Pelicans" sastāvos, šobrīd esot Riodežaneiro "Flamengo" spēlētājs. Kardoso pēdējo sezonu spēlēja Meksikā.
Interesanti, ka Netu, Felisiu un Meindls jau bija izbaudījuši, ka "Arēnā Rīga" pieveikt Latviju. 2011. gada U-19 Pasaules kausā šie vīri pieveica Latvijas izlasi ar Dāvi Bertānu un Jāni Timmu astotdaļfināla grupas spēlē ar 88:73.
Brazīlijai kvalitātes bija arī uz trenera tiltiņa. Dažus mēnešus pirms kvalifikācijas sākuma basketbola federācija lēma atkal trenera grožus nodot Aleksandara Petroviča vadībā, kurš pirms tam izlasi bija trenējis no 2017. līdz 2021. gadam. Par viņa asistentu strādāja Tjagu Spliters, kura lielākie basketbolista panākumi saistīti ar Sanantonio "Spurs". Petrovičs ir sistēmas treneris, kurš prata to nodot līdz saviem padotajiem.
"Pārbaudes spēlēs neizvēlējāmies vieglas pretinieces kā Ēģipte, Irāka vai Irāna, kuras var uzvarēt ar 30 punktiem, lai visi apkārt būtu priecīgi. Nē, mēs aizvadījām smagas spēles, un panākumu atslēga bija zaudējums Slovēnijai (80:86) 13 tūkstošu cilvēku priekšā. Tur bija tāda pati atmosfēra kā šeit Rīgā, kur spēlējām perfekti. Teiktu, ka visu spēli, taču īpaši pirmās desmit minūtes,’’ teica Brazīlijas treneris. "Mans vēstījums pirms spēles puišiem bija – 17. jūlijā visai komandai jābūt Zagrebā, 18. jūlijā trenējamies plkst. 11:00," turpināja viņš. Ar to Petrovičs pie reizes paziņoja, kad Brazīlijas izlase sāks gatavoties olimpisko spēļu turnīram.
Brazīlijas izlase tik tiešām turnīram gatavojās plānveidīgāk nekā Latvija. Ja latvieši oficiāli turnīram sāka gatavoties no 17. jūnija, pirms tam basketbolistiem esot iespēja trenēties brīvākā režīmā atvērtajos treniņos, tad Brazīlijas izlase turnīram sāka gatavoties nedēļu ātrāk – no 10. jūnija. Arī pārbaudes spēļu pretiniekus tā bija izvēlējusies nopietnākus – tika aizvadītas spēles pret Poliju, Horvātiju un Slovēniju. Latvijai viena spēle pret Ēģipti, bet cita – Somiju, kas tomēr ir zemāka līmeņa pretinieces par horvātiem un slovēņiem.
Pēc nepiedalīšanās Tokijas spēlēs Brazīlija atgriezusies olimpisko spēļu apritē. Pirms astoņiem gadiem tika izcīnīta devītā vieta, bet labākie panākumi bijuši 1948., 1960. un 1964. gadā – visās šajās reizēs no olimpiskajām spēlēm uz mājām braukts ar bronzas godalgām. Grupā Brazīlijai būs jācīnās pret Vācijas, Francijas un Japānas izlasēm.