foto: No Inetas Mackevičas privātā arhīva
Latvijas vadošā skvoša spēlētāja Mackeviča atklāj sporta veida specifiku un ieskicē, ko nozīmē nonākšana olimpiskajā saimē
Ineta Mackeviča pēdējos gados paralēli sportistes gaitām uzsākusi arī trenēt jaunos atlētus.
Citi sporta veidi
2023. gada 25. oktobris, 13:29

Latvijas vadošā skvoša spēlētāja Mackeviča atklāj sporta veida specifiku un ieskicē, ko nozīmē nonākšana olimpiskajā saimē

Jauns.lv/LETA

Skvoša iekļaušana 2028. gada Losandželosas vasaras olimpisko spēļu programmā palīdzēs sporta veidam attīstīties gan pasaulē, gan Latvijā, sarunā ar aģentūru LETA uzsvēra Ineta Mackeviča, kura ir vienīgā Latvijas spēlētāja profesionālajā skvošā.

Pagājušajā nedēļā Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) sesijā tika apstiprināti visi pieci 2028. gada olimpisko spēļu rīkotāju piedāvātie papildu sporta veidi spēļu programmā un viens no tiem bija arī skvošs.

Mackeviča, kura šobrīd dzīvo ASV, strādājot par treneri un palīdzot pārvaldīt skvoša programmu klubā, atzina, ka šis lēmums skvoša pasaulē bija ļoti gaidīts, ņemot vērā to, ka tas jau iepriekš kandidēja uz iekļaušanu olimpisko spēļu sacensībās. 

"Līdz pašam pēdējam nenoticēju, ka šoreiz būs, un gaidīju galējo lēmumu. Domāju, ka tas palīdzēs attīstīties skvošam gan pasaulē, gan Latvijā," uzsvēra Mackeviča.

Šobrīd nav publicēti kvalifikācijas kritēriji, taču Mackeviča atzīmēja, ka mēģinās izcīnīt ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm, tajā pat laikā atzīstot, ka 2028. gada olimpiskajās spēlēs viņai būs 36 gadi.

"Skvošā Ir gados ļoti jauni spēlētāji, kuri jau ir pirmajā desmitniekā pasaulē, bet citi progresēt sāk ap 30 gadiem - katram atšķirīgi. Ja skvošu spēlē pēc 35 gadiem, tad tas ir diezgan iespaidīgi," teica ASV dzīvojošā liepājniece.

Mackeviča šobrīd ir vienīgā Latvijas skvoša spēlētāja, kas sacenšas profesionālā līmenī, taču olimpiskās spēles varētu būt motivācija citiem mēģināt iet šo ceļu, secināja sportiste.

"Latvijā attīstās skvošs, ir arī skvoša skola, kas piesaista jauniešus un organizē treniņus. Tagad būs vēl lielāks iemesls trenēties un, iespējams, tādā veidā varbūt attīstīsies kāds talants," teica Mackeviča.

Pēc pārcelšanās uz ASV Mackevičai bija grūti pielāgoties jaunajiem apstākļiem, kuros paralēli dalībai turnīros ir jāstrādā. Tāpat bijis daudz nelielu savainojumu, kas liedza pilnvērtīgi trenēties.

"Pirms tam piecus gadus biju Vācijā, kur trenējos divas reizes dienā kā pilna laika profesionāle, bet pēc Covid-19 viss mainījās. ASV ir divreiz mazāk treniņu, taču tajā pat laikā ir vairāk iespēju celt savu līmeni. Viss it kā iet labi, taču sava ritma atrašana paņem laiku. Lielajos turnīros tieku pie iespējas spēlēt, bet nesanāk nevienam tikt garām. Centīšos - nekas vēl nav galā," par savām sekmēm Profesionālās Skvoša asociācijas (PSA) tūrē stāstīja Mackeviča.

Skvoša lielvalstu pārstāvji par augstvērtīgām pozīcijām rangā saņem arī papildu atalgojumu tam, ko nopelna turnīros. Spēlētājiem, kuriem nav tāda nodrošinājuma, ir jāpiesaista sponsori. 

"Arī es biju situācijā, kurā jāmeklē sponsori, citādāk nebūtu iespēju nekur tikt un spēlēt. Ja neesi kaut kur pirmajā divdesmitniekā, tad tikai ar skvoša spēlēšanu nevar atpelnīt visus izdevumus. Dalība lielajos [Platīna līmeņa] turnīros atmaksājas, bet mazākajos ir jāuzvar pēc iespējas vairāk, lai nosegtu visas izmaksas," stāstīja Mackeviča, kura PSA rangā šobrīd ieņem 56.vietu.

Mackeviča arī piedalās skvoša dubultspēles, kas lielākoties tiek spēlētas ASV un Kanādā, taču šīs sacensības vairāk ir kā izklaide. "Man ļoti patīk, un, ja ir iespēja un laiks, tad labprāt spēlēju. Turnīri parasti notiek nedēļas nogalēs un vairāk ir kā socializēšanās pasākumi," piebilda Mackeviča.

Losandželosas olimpisko spēļu rīkotāji prezentācijā SOK sesijā kā vienu no sporta veida priekšrocībām minēja to, ka skvošu iespējams spēlēt jebkurā vietā ierīkotā kortā ar stikla sienām, tādējādi padarot to atraktīvāku skatītājiem.

"Mans spilgtākais brīdis bija, kad spēlēju "Grand Central" stacijas terminālī Ņujorkā. Kortu var ielikt jebkur. Piemēram, turnīrā Ēģiptē viens stikla korts bija pie piramīdām," atzīmēja Mackeviča.

Bez skvoša 2028. gada Losandželosas olimpisko spēļu programmā iekļaus arī beisbolu/softbolu, karogfutbolu jeb amerikāņu futbolu bez kontakta, kriketa saīsināto versiju jeb T20 kriketu un 6x6 lakrosu.