foto: Fabrizio Corradetti / LaPresse/Sipa USA/ Vida Press
Ukrainas tenisiste Curenko: jārunā par kara šausmām, citādi pasaule tās izvēlas neredzēt
Ukrainas tenisa šā brīža treša rakete Ļesja Curenko.
Sporta zvaigznes
2023. gada 31. maijs, 14:36

Ukrainas tenisiste Curenko: jārunā par kara šausmām, citādi pasaule tās izvēlas neredzēt

Jauns.lv

"Jūs nevarat pat iedomāties, cik daudz emocionālā spēka prasa iziešana kortā pret tā saucamajiem neitrālajiem sportistiem. Ik rīts pienāk, redzot, kādus šausmu darbus viņu atbalstītais režīms atkal paveicis manā dzimtenē, bet pēc tam man ar skaidru galvu jāiet un pret viņiem jāsacenšas. Tās ir neaptverami briesmīgas emocijas," plašā sarunā par karā ierautās Ukrainas sportistu diskrimināciju, sporta vadošo organizāciju attieksmi un uzņemto virzienu, kā arī citu valstu sportistu iespējām palīdzēt ukraiņiem šajā cīņā žurnāla "Sporta Avīzes" maija numurā stāsta Ukrainas tenisiste Ļesja Curenko.

Ukrainas sportiste neslēpj, ka viņai un tautiešiem ļoti nepatīkama bijusi Starptautiskās Tenisa savienības un Pasaules tūres rīkotāju izvēle neizslēgt agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistus no starptautiskām sacensībām, turklāt šo organizāciju attieksme un rīcība vēlāk tikai apstiprinājusi aizdomas par labvēlīgu attieksmi pret viņiem. "Tenisa vadība runā par to, ka nedrīkst diskriminēt šo valstu sportistus, kuri esot politiski neitrāli, taču nekādi nevēršas pret atklātām provokācijām gan šo sportistu, gan viņu atbalstītāju izpildījumā. Manuprāt, Krievijas sportistu izslēgšana no starptautisko sacensību aprites ir ārkārtīgi svarīga, jo arī viņiem ir kaut kas jādara, lai risinātu šo situāciju, lai raisītu par to diskusiju viņu valstī. Kamēr viņi jutīsies ērti savā vidē, tas nenotiks," uzsver Curenko, stāstot, ka Pasaules tūres spēļu laikā bijuši izkārti ne tikai it kā aizliegtie Krievijas karogi, bet pat agresorvalsts prezidenta Vladimira Putina portreti un kara simbolika. Sportiste atgādina, ka pat tad, ka agresorvalstu sportisti šķietami neiestājas par karu, viņu panākumi tāpat nemitīgi tiek izmantoti propagandas materiālos.

Viņa nopietni apsvērusi pārtraukt sportistes karjeru un atgriezties dzimtenē, lai jebkādiem līdzekļiem tai palīdzētu, taču vēlāk, līdzīgi kā vairāki citi vadošie Ukrainas atlēti, sapratusi – vislabāk palīdzēt spēs, turpinot sacensties un atrodoties vidē, kurā var atgādināt par dzimtenē notiekošo. "Ja mēs aiziesim no sporta skatuves, par to runās vēl mazāk," secina ukrainiete, aicinot arī citu valstu sportistus aktīvi runāt par karadarbību un tās izraisīto postu. "Ja jūs vēlaties atbalstīt Ukrainu, runājiet par šausmām, kas tur notiek! Stāstiet par to, ko jūs redzat, kā jūs to saprotat, jo lielākā daļa pasaules to vienkārši neredz. Vai negrib redzēt."

Curenko un citiem Ukrainas tenisistiem regulāri nākas doties kortā pret "neitrālajiem" Krievijas un Baltkrievijas sportistiem, kādu tenisa elitē nav mazums, turklāt viņi pat nedrīkst no spēlēšanas atteikties, jo tad sekos soda sankcijas. Sportiste aicinājusi šo situāciju risināt Pasaules tūres valdes pārstāvjiem, tostarp WTA vadītāju Stīvenu Saimonu, pēc kura atbildes sportiste šī gada pavasarī piedzīvoja panikas lēkmi un nespēja aizvadīt spēli pret baltkrievieti Arinu Sabaļenku. "Es viņam uzdevu tiešu jautājumu: Stīv, kā tu justos, ja būtu manā vietā? Viņš atbildēja – briesmīgi! Es justos briesmīgi! Bet tu turies braši," sarunu atstāstīja Curenko, norādot uz tās laikā nepametušo sajūtu, ka par viņu smejas. "Es turos braši? Tiešām? Jā, varbūt es nestaigāju apkārt, plēšot sev matus un raudot, bet vai viņš spēj iedomāties, cik daudz spēka un laika man ir prasījis, lai es vispār varētu tur būt? Viņu tas neinteresē. Es viņam varētu pavaicāt, kā viņš justos, ja viņam vairs nebūtu māju, kur atgriezties? Ja viņa ģimene ikdienā mēnešu un pat gadu garumā tiktu pakļauta nāves briesmām? Ir ērti par to nedomāt, par to nerunāt un par to neinteresēties. Jo viņam ir mājas, kur atgriezties. Mums, Ukrainas sportistiem, tādas iespējas nav. Mums šobrīd nav māju," emocionāli stāstīja Curenko.

Ļesja Curenko šobrīd ir Ukrainas tenisa trešā rakete, pasaules rangā atrodoties 66. vietā. Otrdien viņa ar uzvaru sāka Francijas atklāto čempionātu, pirmajā kārtā ar 6-2, 6-4 apspēlējot čehieti Barboru Krejčīkovu, kura prestižajā “Grand Slam” turnīrā bija izlikta ar 13. numuru. Pilnu sarunu ar Curenko lasiet maija “Sporta Avīzē”, kas vēl nepilnu nedēļu pieejama preses tirdzniecības vietās.