Šodien pretī slovēņi, kuri reiz jau atlaiduši Hariju Vītoliņu
Latvijas hokejistu skrējienā pēc pasaules čempionāta ceturtdaļfināla šodien būs nākamais pretinieks no “obligāti uzvaramo” saraksta – Slovēnijas izlase.
Slovēnijas izlasei pēdējā desmitgadē piestāvētu apzīmējums “liftā iesprūdušie” – šajā gadsimtā viņi septiņas reizes izkrituši no elites grupas un astoņas reizes uz to pakāpušies. Skaistajā kalnu pilsētiņā Bledā 1993. gadā Latvijas izlase uz visiem laikiem pameta pasaules čempionāta C grupu, pie reizes ar 5:1 apsēlējot arī mājinekus slovēņus. Elites grupā komandas tikušās četras reizes un tieši slovēņi kļuva par tiem, kas Latvijas hokeja izlasi aizsūtīja uz kraujas malu, kuras otrā pusē būtu kritiens no elites grupas.
2011. gada pavasari Latvijas hokeja sabiedrība gaidīja ar pacilātām izjūtām. Rīgas“Dinamo” bija aizvadījuši vēl vienu spožu sezonu KHL, Jūliuss Šuplers pa Rīgu jāja baltā zirgā, izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā apspēlējot Latvijas izlases trenera Oļega Znaroka trenēto Maskavas “Dinamo”. Gandrīz visi labākie spēlēja mājās, bet par izlases ģenerālmenedžeri pavasarī tika iecelts Sandis Ozoliņš. Tas izlases ģērbtuvē nozīmēja jaunu, daudz profesionālāku kārtību. Pasaules čempionāts Bratislavā pēdējo reizi tika spēlēts pēc vecās sistēmas, proti, trīs no četrām grupas komandām turpināja cīņu par ceturtdaļfinālu, bet pēdējie tika aizsūtīti uz spēlēm par vietas sagabāšanu elitē. Mūsējie spēlēja gana labi, pacīnījās ar čehiem (2:4), tikai pēcspēles metienos (2:3) zaudēja somiem. Kā jau tika gaidīts, pirmajā posmā izšķirošā spēle bija pret Dāniju. Latvieši dominēja, taču lielo pārsvaru pārvērst uzvarā neprata. Pamatlaikā 2:2, pēcspēles metienos vinnēja dāņi. Lielo cerību vietā pamatīga vilšanās. Vēsture klusē, kā tika remdētas bēdas, taču jau nākamajā vakarā bija jāsāk domāt par pavisam citu mērķi – vietas saglabāšanue elites grupā. Pretī bija slovēņi, kurus par nopietniem pretiniekiem neviens neuzskatīja. Tai spēlei latvieši nebija gatavi, līdz trešā trešdaļas sākumam ielaižot piecus bezatbildes vārtus. Beigās 2:5.
“Vakardienas zaudējums bija negaidīts, tāpēc puiši psiholoģiski salūza. Tagad viņi ir iekļuvuši tādā bedrē, ka grūti viņus no tās būs izvilkt. Principā, zaudejām jau vakar!”, secināja galvenais treneris Znaroks. Tobrīd vieta saglabāšana elites grupā karājās mata galā. Komanda parādīja raksturu, uzvarēja baltkrievus un austriešus, saglabāja vietu elitē, bet slovēņiem tā uzvara tā arī palika vienīgā un viņi krita ārā. Pēc čempionāta savā līmenī jau bija LHF prezidents Kirovs Lipmans. “Ja vien jūs zinātu, cik viņš man prasīja par vienu mēnesi. Tās ir šausmas...”, Kirovs, saķēris galvu, skaidroja Ozoliņa padzīšanu no ģenerālmenedžera amata. Pie reizes tika patriekti arī Znaroks (viņam tāpat beidzās līgums) un viņa palīgs Harijs Vītoliņš. Tā ka Latvijas izlases pašreizējam trenerim pret slovēņiem ir īpaši rēķini. Arī Oskaram Cibuļskim, Robertam Bukartam, Ronaldam Ķēniņam un Anrim Džeriņam, kuri bija tās kaunpilnās spēles dalibnieki. Tāpat arī pašreizējam trenerim Laurim Dārziņam, kurš potītes savainojuma dēļ to spēli noraudzījās no skatītāju vietām.
Latvijas hokeja izlase 2023. gada pasaules čempionātā
Latvijas hokeja izlase 2023. gada pasaules čempionātā - hokejistu, treneru un apkalpojošā personāla oficiālie foto.
Šis ekskurss vēsturē ir vajadzīgs kā atgādinājums, ka hokeju prot spēlēt arī Slovēnijā un pa biksēm no viņiem esam dabūjuši situācijā, kad līdzjutēji bija ne mazāk bravūrīgi kā pirms šodienas spēles. Saprotami, ka lielākā daļa uzskata, ka Slovēnijas hokejs beidzas līdz ar Losandželosas “Kings” spīdekli Anžeju Kopitaru. Viņa “būs vai nebūs Rīgā” bija vienīgā interesantā tēma, kas tika zelēta slovēņu sakarā. Kopitars neatbrauca, pat neraugoties uz to, ka Slovēnijas izlases galvenais treneris ir viņa tēvs Matjažs Kopitars.
Slovēnijas izlasē nav spožu zvaigžņu. Lielākā daļa sezonas laikā spēlējuši Austrijas līgā vai vācu DEL. (trīs no viņiem mūsu vārtsarga Kristera Gudeļevska jaunajā klubā - "Fischtown Pinguins") Ne tās sliktākās līgas, mums tur šosezon spēlēja Rihards Bukarts, Daugaviņš un Indrašis. Pieciem spēlētājiem ir KHL pieredze, šeit Rīgā jau divus vārtus iemetušais Jans Drozgs agresoru līgas Habarovskas komandu pārstāvēja arī šosezon. Laikam jau tieši viņš ir jāizceļ kā šīs komandas līderis – jauniešu vecumā spēlēja Zviedrijā, pirms sešiem gadiem NHL drafta piektajā kārtā viņu izvēlējās Pitsburgas “Penguins”, taču piecu gadu laikā augstāk par fārmklubu sistēmu un AHL līgu neizdevās tikt.
Vakar slovēņi divas minūtes pirms otrās trešdaļas beigām vēl bija 2:0 vadībā pret Čehiju, pirms tam sīksti pacīkstējās ar norvēģiem. Ar vienu slidu slovēņus apspēlēt vairs nevar neviens, tomēr nav šaubu, ka Latvijas izlases līmenis ir augstāks, mūsu spēlētāji spēlē labākās līgās un klubos un atliek to tikai apliecināt laukumā.
Latvija pret Slovēniju pasaules čempionātā:
2005. gada 5. maijā 3:1
2006. gada 9. maijā 5:1
2008. gada 7. maijā 3:0
2011. gada 5. maijā 2:5
Spēle sāksies plkst.16.20, tiešraidē to pārraidot kanālam LTV7.
Četras stundas vēlāk maču sāks Kazahstāna un Slovākija, kas ir Latvijas izlases tiešās konkurentes cīņā par vietu ceturtdaļfinālā. Arī šo spēli translēs kanāls LTV7.
Sestdien Latvija tiksies ar Kazahstānu, bet noslēdzošajā grupas spēlē otrdien stāsies pretī Šveicei.
Latvijas izlase čempionātu sāka ar diviem zaudējumiem, ar 0:6 piekāpjoties Kanādai un 1:2 - Slovākijai, bet pirmdien pirmo reizi pasaules čempionātu vēsturē ar 4:3 papildlaikā tika uzvarēti čehi un trešdien tika izcīnīts vēl viens panākums - 2:1 pār Norvēģiju. Slovēnija līdz šim piedzīvojusi tikai zaudējumus - 0:7 pret Šveici, 2:5 pret Kanādu, 0:1 pret Norvēģiju un 2:6 pret Čehiju, tiesa, mačā ar čehiem vadība tika izlaista no rokām tikai trešajā periodā.
Ar 12 punktiem četrās spēlēs pirmo vietu apakšgrupā ieņem Šveice, 11 punktus guvusi Kanāda, desmit punkti ir Čehijai, bet ceturtā ar pieciem punktiem ir Latvija. Aiz mājiniekiem ar četriem punktiem ir Slovākija un Norvēģija, divus punktus guvusi Kazahstāna, bet bez punktiem četrās cīņās ir Slovēnija.
A apakšgrupā Tamperē plkst.16.20 spēlēs Somija un Ungārija, bet plkst.20.20 būs Vācijas un Austrijas mačs. Šīs spēles varēs redzēt kanālā "Tet hokejs".
A apakšgrupā līdere ar 12 punktiem četrās spēlēs ir ASV, 11 punktus sakrājusi Zviedrija, astoņi punkti ir Dānijai, bet septiņi - Somijai. Četri punkti ir Francijai, trīs - Vācijai, divus punktus iekrājusi Ungārija, bet viens punkts ir Austrijai.
Latvijas izlases sastāvs pasaules čempionātā:
vārtsargi - Ivars Punnenovs ("Lausanne", Šveice), Kristers Gudļevskis (Ērnšeldsvīkas "MoDo", Zviedrija), Artūrs Šilovs (Ebotsfordas "Canucks", AHL);
aizsargi - Uvis Jānis Balinskis (Liberecas "Bīlī Tygrži"", Čehija), Kristaps Zīle, Ralfs Freibergs, Jānis Jaks (visi - Litvīnovas "Verva", Čehija), Kārlis Čukste (Tršinecas "Ocelārži", Čehija), Arvils Bergmanis (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Roberts Mamčics ("Nove Zamky", Slovākija), Oskars Cibuļskis (Kladno "Rytīrži", Čehija);
uzbrucēji - Kaspars Daugaviņš (Izerlonas "Roosters", Vācija), Oskars Batņa (Mikeli "Jukurit", Somija), Dans Ločmelis ("Lulea", Zviedrija), Miks Indrašis (Švenningenes "Wild Wings", Vācija), Renārs Krastenbergs (Stokholmas AIK, Zviedrija), Mārtiņš Dzierkals (Česke Budejovices "Motor", Čehija), Rihards Bukarts (Klāgenfurtes "EC-KAC", Austrija), Ronalds Ķēniņš ("Lausanne", Šveice), Toms Andersons ("La Chaux-de-Fonds", Šveice"), Rodrigo Ābols ("Orebro", Zviedrija), Roberts Bukarts (Vītkovices "Ridera", Čehija), Andris Džeriņš (Herningas "Blue Fox", Dānija), Deniss Smirnovs (Ženēvas "Servette", Šveice), Rūdolfs Balcers (Sirakjūsas "Crunch", AHL).
Slovēnijas izlases sastāvs pasaules čempionātā:
vārtsargi: Luka Gračnars ("Landshut", Vācija), Gašpers Krošeļs ("Mlada Boleslav", Čehija), Žans Uss (Ļubļanas "Olimpija");
aizsargi: Blažs Gregorcs (Augsburgas "Panther", Vācija), Žiga Pavlins ("Pustertal", Itālija), Matics Podlipniks ("Spišska Nova Ves", Slovākija), Miha Štebihs ("Nice", Francija), Aleksandrs Magovacs, Kristjans Čepons, Aļoša Črnovičs (visi - Ļubļanas "Olimpija"), Bine Mašičs (Vāsas "Sport", Somija);
uzbrucēji: Roberts Saboličs, Blažs Tomaževičs (abi - "Villacher SV", Austrija), Žiga Jegličs, Jans Urbass, Miha Verličs (visi - Brēmerhāfenes "Fischtown Pinguins", Vācija), Žiga Pance, Tadejs Čimžars, Miha Zajcs, Niks Simšičs (visi - Ļubļanas "Olimpija"), Roks Tičars ("EC-KAC", Austrija), Kens Ograjenšeks (Grācas "99ers", Austrija), Anže Kuralts ("Fehervar", Ungārija), Luka Mavers ("Pioneers", Austrija), Jans Drozgs (Habarovskas "Amur", KHL).