Palameikai katrs metiens bijis citādāks, Mūze tagad grib mainīt visu
foto: Mikus Kļaviņš/Izdevniecība "Rīgas Viļņi"
Līna Mūze pēc olimpiskajām spēlēm ir nobriedusi mainīt trenerus.
Citi sporta veidi

Palameikai katrs metiens bijis citādāks, Mūze tagad grib mainīt visu

Jauns.lv / LETA

Tokijas olimpisko spēļu šķēpmešanas kvalifikācijas sacensībās visi trīs metieni bija atšķirīgi, tāpēc pirms cīņas par medaļu vēl ir pie kā piestrādāt, sarunā ar žurnālistiem teica Madara Palameika.

Palameikai katrs metiens bijis citādāks, Mūze taga...

Jau ziņots, ka Latvijas šķēpmetēja Madara Palameika Tokijas olimpisko spēļu sacensību kvalifikācijā sasniedza rezultātu, kas viņai ļāva optimistiski raudzīties fināla virzienā, kamēr Anetei Kociņai cerības uz finālu bija tikai teorētiskas.

Latvijas šķēpmetējas Tokijas olimpiskajās spēlēs

Latvijas šķēpmetēja Madara Palameika kvalificējās Tokijas olimpisko spēļu finālam, kamēr Anete Kociņa un Līna Mūze nepārvarēja kvalifikāciju.

Pēc kvalifikācijas B grupas sacensību noslēguma kļuva skaidrs, ka Palameika finālā iekļuva kā pēdējā jeb 12.

Palameika jau pirmajā sērijā šķēpu raidīja aiz 60 metriem, ar 60,30 metru tālu raidījumu labojot savu sezonas rekordu. Nākamajā piegājienā nedaudz tuvāks metiens (59,85 metri), bet trešajā mēģinājumā vēlreiz uzlabots sezonas labākais rādītājs - 60,94 metri. 

"Palikšu tepat stadionā un skatīšos, kā sokas otras kvalifikācijas grupas dalībniecēm. Vēl droši nevaru teikt, ka izdevies sasniegt finālu," notikumiem pa priekšu nevēlējās skriet Palameika, uzsverot, ka grupā startē 15 sportistes, bet finālā ir 12 vietas.

Vieglatlēte kopumā bija apmierināta ar sasniegto rezultātu, jo šosezon tālāki metieni nebija padevušies. Visos trīs mēģinājumos Palameika gāja "uz pilnu banku".

"Runājot par tehniskām niansēm, kvalifikācija neaizgāja tā, kā vēlējos. Vēl ir nianses, kas jāpielabo, jo katrs metiens sanāca citādāks. Dīvaini, ka no video atkārtojuma vietas ar treneri bijām diezgan tālu, tāpēc neko nevarēja saprast un redzēt. Pašai bija jāprāto, kas un kā. Protams, treneris redzēja, bet foršāk, ja pats vari apskatīties izpildījumu, tad viss saliekas galvā," skaidroja Latvijas rekordiste.

"Esmu diezgan labā formā, tāpēc cerēju uz labiem rezultātiem. Tāpat kā citas meitenes, uzskatu, ka esmu labi sagatavojusies. Emocionāli gan nedaudz jūtu spriedzi, kas apgrūtina," pauda Palameika.

Tieši pirms Palameikas pirmā mēģinājuma Tokijas olimpiskajā stadionā nolija pamatīgas lietusgāzes. Tas nedaudz satrauca sportisti, jo lietainos laika apstākļos nereti neizdodas parādīt labāko sniegumu.

"Riebjas lietus. Pēdējā startā šausmīgā lietū man bija sezonas sliktākais rezultāts," atminējās šķēpmetēja. "Mazliet saķēru galvu pirms metiena, jo zināju, ka šķēpa aptinums būs slapjš. Ir svarīgi dabūt saķeri ar aptinuma līmi, tāpēc mazliet pārdzīvoju, bet brīdi vēlāk jau uzspīdēja saule."

Silti laika apstākļi šovasar ir arī Latvijā. Palameika pēdējo sagatavošanās posmu aizvadīja Ventspilī, tāpēc Tokijas saule pārlieku netraucē.

Kociņai pirmais metiens bija nesekmīgs, bet pārējie divi nepārsniedza 59 metrus (58,84 un 57,68 metri). Pēc starta sportiste atklāja, ka aizvien nav izdevies izdziedēt elkoņa savainojumu, kas arī liedzis demonstrēt labāku sniegumu. Kopš 26. jūnija Kociņa nav izpildījusi nevienu metienu. Arī Tokijā treniņos Kociņa neaiztika šķēpu, jo nevēlējās kairināt elkoni.

"58 metri nav mans šīs sezonas rezultāts. No sevis gaidīju vairāk," skarba pret sevi bija Kociņa.

"Uztraukums pārņēma visu, ko varēja pārņemt. Olimpisko normatīvu neizdevās sasniegt vienās sacensībās, tāpēc nācās tam skriet pakaļ. Šī iemesla dēļ nedēļas laikā piedalījos divās trīs sacensībās un guvu traumu," atklāja Kociņa. "Laikam ar mēnesi bija par maz, lai pilnībā sadziedētu traumu un atgūtu pārliecību."

Olimpisko spēļu debitante rēķinājās, ka sacensību laikā būs satraukums, bet ne tik liels. Kociņa neslēpa, ka jau iesildoties jutusi sāpes labajā elkonī. Ārsti iepriekš darījuši visu, kas viņu spēkos. Kociņa bija gatava startēt ar sakostiem zobiem.

"Centos sev iestāstīt, ka nesāp un ir jāmet, bet pēc pirmā mēģinājuma sapratu, ka uztraukums ir pārlieku liels - nevaru sevi savākt," valdot asaras, teica Kociņa.

Sportiste cerīgi raugās uz startu 2024.gada olimpiskajās spēlēs Parīzē. 

"Man liekas, ka viss vēl ir priekšā. Lielu lomu šodien nospēlēja uztraukums," piebilda Kociņa. "Ar nepacietību jau gaidu nākamās olimpiskās spēles."

Kvalifikācijas B grupā vēlāk starp 15 sportistēm šķēpu meta Līna Mūze. Viņa pirmajā mēģinājumā šķēpu aizmeta 54,03 metru tālumā, bet otrais piegājiens bija tuvāks - 53,10 metri. Pirms trešā mēģinājuma bija skaidrs, ka finālā būs Palameika vai Mūze. Šķēps piezemējās uz 57,33 metru atzīmes, kas nozīmē, ka vieta finālā ir Palameikai. Viņa vien par 16 centimetriem apsteidza Baltkrievijas pārstāvi Tatjanu Kaladoviču.

"Tas nav mans rezultāts. Ne pirmais, ne otrais. Tas, ko redzēju uz tablo pēc pirmā mēģinājuma, sit pa "pauri"," sniegumu kritizēt nevairījās Mūze. "Nav viegli pēc šādas sezonas."

Mūze bija pārliecināta, ka problēma slēpjas kaut kur dziļāk, jo komercmačos padodas labi starti, bet lielajās sacensībās rezultāti ir diametrāli pretēji. Sportiste nebaidījās teikt, ka, iespējams, nāksies mainīt pilnīgi visu - treneri un pieeju treniņiem.

"Jau pirms pēdējā metiena sapratu, ka tam ir jāslēpjas kaut kur iekšā. Visticamāk, kopš Amsterdamas, kur "saplēsu" celi," skaidroja Mūze. "Čempionātos nevaru ieskrieties, kā tas sanāk komercmačos. Tas nav saistīts ar spēku vai tehniku."

"Sagatavoties psiholoģiski palīdz Aldis Cīrulis, ar kuru arī esmu strādājusi šeit. Viņš teica, ka viss ir kārtībā. Kaut kas notiek, kad izeju uz celiņa," pašai sportistei nebija atbildes, kāpēc trīs metieni bijuši pieticīgi. "Tā nevar būt."

Pirms mēneša Mūze izdziedēja potītes traumu. Kopš tā laika rezultāti treniņos rezultāti lēnām auga. Arī pēdējās sacensībās šķēpu izdevās mest 58 metru tālumā.

Sportiste bija ļoti vīlusies savā sniegumā, tāpēc vēl nezināja teikt, ko plāno iesākt nākotnē. 

"Redzu tikai to, ka jāmaina ir pilnīgi viss. Tostarp arī treneru sastāvs. Šis ar mani notiek jau trešo reizi pēc kārtas, kas nozīmē, ka kaut kas nav kārtībā," uzsvēra Mūze. "Ja jutīšos, ka gribu šo tālāk darīt, mainīšu visu. Negribu mest komercmačos, gribu mest lielajās sacensībās, kur aizstāvu Latvijas godu."

Covid-19 pandēmijas laikā Mūze ar savu treneri somu Kimmo Kinnunenu 12 mēnešu laikā kopā pastrādāja vien divus mēnešus. Vēl sliktāk klājās Riodežaneiro olimpisko spēļu čempionei Sarai Kolakai, kura Tokijā startē bez trenera atbalsta. Viņš uz Japānu nav devies Covid-19 dēļ.

Tāpat finālā pārsteidzoši neiekļuva pieredzes bagātā čehiete Barbora Špotakova, kurai pirms pieciem gadiem Riodežaneiro izdevās izcīnīt bronzu. Vēl iepriekš divās olimpiskajās spēlēs Špotakova tika kronēta par čempioni.

Vīriešu sacensībās šķēpmešanā Latviju pārstāvēs Gatis Čakšs.