Privātais kapitāls dos uzrāvienu talantīgākajiem jaunajiem sportistiem – LOK gaida pirmā "Olimpiskā drafta" kandidātus
foto: Zane Bitere/LETA
LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks (no kreisās) un LOK prezidents Žoržs Tikmērs ir gandarīti, ka ar privātu uzņēmēju atbalstu būs iespēja talantīgākajiem jaunajiem sportistiem veiksmīgāk sagatavoties viņu pirmajām olimpiskajām spēlēm.
Citi sporta veidi

Privātais kapitāls dos uzrāvienu talantīgākajiem jaunajiem sportistiem - LOK gaida pirmā "Olimpiskā drafta" kandidātus

Māris Siliņš

Jauns.lv

“Ja kāds no jaunajiem sportistiem aizbrauks uz Parīzes vai kādu citu gaidāmo olimpiādi un atcerēsies, ka “Olimpiskais drafts” iedeva pārliecību un nozīmīgu atbalstu pārejā uz pieagušo sportu, mūsu mērķis būs sasniegts,” ar LOK ģenerālsekretāra Kārļa Lejnieka svētību mūsu sportā uzsākts jauns projekts.

Privātais kapitāls dos uzrāvienu talantīgākajiem j...

Labāko jauniešu vecuma sportistu pāreja uz pieaugušo sportu nekad nav bijusi viegla un tas nereti bijis brīdis, kad daudzi talanti tā arī palikuši tikai talantu statusā. Ne vienmēr izšķirošs bijis tikai katra indivīda paša veikums, visbiežāk soli solī iet arī finansiālās iespējas un, ja tās nav pietiekamas, lielā sporta elitē ielauzties ir ļoti grūti. Latvijas olimpiksās komitejas (LOK)  ģenerālsekretāram Kārlim Lejniekam ir arī sava ne pārāk sena pieredze, kad tā pa īstam neizdevās atvērt lielā tenisa durvis. Šī pieredze bija dzinulis, lai, nonākot sporta funkcionāra statusā, kā vienu no prioritātēm tiktu virzīta jauno sportistu atbalsta programma. LOK veidotais “Olimpiskais drafts” ir kaut kas jauns, tā realizācijā izdevies piesaistīt privātos atbalstītājus.

Solīds atbalsts augstvērtīga produkta radīšanai

“Man ir liels gandarījums, ka šo aktualitāti uzklausīja un saskatīja arī citi LOK vadības pārstāvji, ka to ar tādu azartu uztvēra mūsu privātie sadarbības partneri,” Lejnieks sarunā ar Jauns.lv atzīst, ka patiešām ir šīs idejas autors un cer, ka kādam nākamajam olimpietim būs pavisam citas iespējas atvērt lielā sporta durvis.

“Talantu mums netrūkst, tomēr ne vienmēr ir atbilstošs atbalsts, lai pēc augstākā punkta sasniegšanas junioru līmenī varētu veiksmīgi pāriet uz pieaugušo sportu. LOK kā organizācija līdz šim nebija niansēti pievērsusi uzmanību šai problēmai. Mums tā būs jauna pieredze, ar kuru vēlamies lauzt iepriekšējos stereotipus un darīt citādāk. Esam jauna ceļa sākumā ar trīs atbalstītājiem – “Latvijas Valsts Meži”, “Amber Beverage Group” un  “LNK Industries”. Varbūt pēc gada tādi būs jau pieci, varbūt šajā programmā savu līdzdalību redzēs arī valsts. Par to runāsim pēc gada, tad arī vērtēsim – kas ir un kas nav sanācis. Noteikti vēlamies “Olimpisko draftu” realizēt ilgtermiņā,” uzskata Lejnieks.

Kļūstot par programmas nominantiem, jaunie sporta talanti var cīnīties par trīs stipendijām 25 000 eiro apmērā katram un par trim stipendijām 5000 eiro apmērā katram gadā. Sporta veidu federācijas savus kandidātus var pieteikt līdz 8. martam, savukārt uzvarētājus žūrija paziņos 30. martā. Iesūtītos pieteikumus vērtēs LOK valde un žūrija, kurā būs “Olimpiskā drafta” atbalstītāju pārstāvji. Lejnieks lēš, ka interese būs liela un pieteikumu skaits sasniegs vismaz divus desmitus. Kandidāti drīkst būt 16 līdz 20 gadus veci jaunieši un nav noslēpums, ka LOK tādējādi palīdzēs talanatīgākajiem sportistiem realizēt mērķi par dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs 2024. gadā, kā arī Milānas un Kortīnas ziemas olimpiādē divus gadus vēlāk.

“Trīs uzvarētāji saņems solīdu summu, kas nodrošinās konkrētus ieguvumus, piemēram, treniņnometnes sarīkošanu ārzemēs. LOV jaunatnes sastāvā esošajiem sportistiem atbalsts gada laikā ir 2500 eiro, olimpiskajā draftā ir iespēja pretendēt uz desmit reižu lielāku atbalstu. Esmu pārliecināts, ka šos līdzekļus nevajag izšķaidīt uz lielāku sportistu skaitu, tā šis projekts nedos cerēto rezultātu. Jābūt koncentrētam un pietiekamam finansējumam, lai no šiem sportistiem varētu veidot augstvērtīgu produktu,” uzskata Lejnieks, kurš pats savulai nodarbojies tādu salīdzinoši dārgu sporta veidu kā teniss.

LOK atbalstītājus uzrunā mūsu sporta nākotne

“Jaunie talanti sportā ir limitēts resurss. Tāpēc mums jādara viss, lai identificētu katru jauno talantu, nezaudējot katra jaunā atlēta potenciālo pienesumu Latvijas sportam nākotnē. Jaunā iniciatīva dod iespēju tiem, kuri ir tikai savu sasniegumu ceļa sākumā, gūt stabilu atspēriena punktu jaunu un augstu mērķu sasniegšanai. Mēs ar šo iespēju vēlamies palīdzēt Latvijas jaunajiem sportistiem sasniegt izvirzītos mērķus, motivēt un iedvesmot viņus nākamajiem sasniegumiem,” lēmumu kļūt pat “Olimpiskā drafta”atbalstītājiem komentē “LNK Industries” valdes loceklis Kaspars Ratkevičs.

Arī alkoholisko dzērienu ražošanas un izplatīšanas kompānijas “Amber Beverage Group” vadītāju Jekaterinu Stuģi un visu uzņēmumu uzrunājis stāsts par iespēju palīdzēt talantīgākajiem jauniešiem: “Viņi ir mūsu nākotne un nākamie spožie talanti. Kā globāla mēroga tirgus spēlētājs, apzināmies, ka gan biznesa, gan sporta panākumu formula ir atpazīt un virzīt talantus. Ieguldījums talantu attīstībā ir vislabākā investīcija, tādēļ, uzzinot par šo jauno sporta talantu atbalsta programmu, nekavējoties nolēmām kļūt par “Olimpiskā drafta” partneriem.”
Līdz šim “Amber Beverage Group” uzņēmumi ir īstenojuši dažāda mēroga atbalsta un sponsorēšanas projektus, galvenokārt atbalstot jau esošus talantus vai spēcinot jauniem panākumiem nākamo paaudzi. Līdz ar kompānijas darbību globālā mērogā, arī atbalsta projekti norisinājušies vairākās valstīs, no Latvijas līdz pat Meksikai. “Mūsu darbiniekiem ir svarīgi apzināties, ka esam sociāli atbildīga kompānija un sniedzam atbalstu tiem, kam tas ir nepieciešams. Ja Latvijā esam vairākkārt atbalstījuši Bērnu slimnīcas fondu, arī globālā mērogā ievērojam tradīciju atbalstīt kādu sociālu projektu valstī, kurā atrodas kāds no grupas uzņēmumiem,” informē kompānijas vadītāja.

Piemērs katrai federācijai

Arī Jauns.lv uzrunāties sporta funkcionāri uzsvēra, ka “Olimpiskais drafts” palīdzēs kādam jaunam talantam ne tikai noturēties sportā, bet ar pavisam citām kvalitātēm ielēkt pieaugošo apritē.

Latvijas vieglatlētikas savienības ģenerālsekretārs Dmitrijs Miļkevičs norāda, ka lielākā problēma ir saglabāt sporta veidā jauniešus pēc 18 gadu sasniegšanas, kad daudzi izvēlas dot priekšroku mācībām vai darbam, kad skolu absolventi no reģioniem dodas uz galvaspilsētu. “Mums ir daži jaunieši Latvijas Olimpiskās vienības jauniešu programmā, taču ir vesela virkne, kuri vēl nav tikuši pie medaļām Eiropas vai pasaules čempionātos, taču, attīstoties mazliet vēlāk, joprojām ir talantu statusā. Mūsu pašmērķis nav agrīna specializācija vai augstu rezultātu sasniegšana jauniešu vecumā, kas var novest pie ātras izdegšanas un karjeras beigām. Pārējas vecumā uz pieaugušo sportu svarīgākās lietas ir laba treniņu bāze, inventārs un pieejama sporta medicīna,” Miļkevičs norāda, ka šāda  programma noderīgāka būtu tiem sportistiem, kuri vēl nesaņem valsts atbalstu.“

“"Olimpiskais drafts" ir lielisks projekts un prieks, ka to ir pamanījuši privātie uzņēmumi. Tas ir viņu redzējums, kā sadalīt pieškirtos līdzekļus. Man pašam šķistu pareizāk, ka "Olimpiskajā draftā" ir iekļauti vairāk sportisti ar mazliet mazākām naudas summām. Vismaz vieglatlētikas sakarā, lai gan saprotu, ka ir sporta veidi, piemēram, riteņbraukšana, kamaniņas un citi, kur ievērojami līdzekļi nepieciešami arī tehnikai,” piebilst vieglatlētu pārstāvis.  

Savukārt Lejnieks uzsver, ka olimpiskaids drafts var kalpot katrai federācijai kā piemērs, lai ar privāto atbalstītāju piesiasti veidotu līdzīgu projektus organizāciju iekšienē.

Motivējoša programma pandēmijas laikā

LOK viceprezidents un džudo federācijas prezidents Vsevolods Zeļonijs par "Olimpisko draftu" runā ar lielu prieku, jo pašlaik jauniešu sportam ir ļoti grūti laiki. “Visām federācijām ir līdzīgas problēmas – pienāk brīdis, kad jaunieši apsver izvēli starp palikšanu sportā un citiem dzīves piedāvājumiem. Pašlaik ir īpaši sarežģīts brīdis, kad liela daļa treniņu ir atcelti, ir neziņa par rītdienu un tas nav veicinošs fons izvēlei par lielo sportu. Būs milzīgs prieks, ja "Olimpiskais drafts" piepildīs kāda jaunieša sapni aizbraukt uz Parīzes olimpiādi. Vienalga, vai tie būtu džudo, vai citu sporta veidu pārstāvji,” stāsta Zeļonijs.
Sidnejas olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvējs uzskata, ka šajā ierobežojumu laikā ir īpaši jāpiedomā par jaunatnes sportu, lai novērstu pārrāvumu. Tādēļ neatkarīgi no olimpiskā drafta, kas ar finansiālo atbalstu nodrošinās tikai pašus talanīgākos jauniešus, turpinās darbs arī pie olimpiskās jaunatnes akadēmijas izveides.