Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Maskavas olimpisko spēļu 1980. gadā emblēmas ar simbolisko Spaskas torni un sarkano zvaigzni autors ir rēzeknietis Vladimirs Arsentjevs. (Foto: Vida Press)

Rēzeknes staciju apgleznotājs kļūst par olimpiādes varoni – Maskavas olimpisko spēļu emblēmas autoru

Sporta zvaigznes
2020. gada 16. jūlijā 05:44 2020. gada 16. jūlijā 05:44
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
19. jūlijā aprit 40 gadi kopš tika atklātas XXII vasaras olimpiskās spēles Maskavā. Daudziem tās prātā palikušas, kā politizētas sacensības, kuras, protestējot pret PSRS iebrukumu Afganistānā, boikotēja Rietumvalstis un ASV, kā ar balonu gaisā pacelto lācēnu, kurš noslēguma ceremonijā saraudināja miljoniem TV skatītāju. Bet ne visi zina, ka šo olimpisko spēļu emblēmas autors ir rēzeknietis Vladimirs Arsentjevs.

1980. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Maskavā medaļas izcīnīja arī vairāki Latvijas sportisti  (tolaik PSRS izlases sastāvā). Pie godalgām tika, piemēram, slavenie latviešu sportisti Uļjana Semjonova, Žoržs Tikmers, Dainis Kūla, bet simboliska medaļa pienākas vēl kādam cilvēkam no Latvijas - Vladimiram Arsentjevam.

Arsentjeva panākums gan bija politizēts, jo tāda bija pati olimpiskā emblēma: piecus olimpiskos apļus „sargāja” stilizēts skrejceļš, kurš pārvērtās Maskavas Kremļa Spaskas tornī (tornī, kurā izvietoti slavenākais Krievijas pulkstenis – Kremļa kuranti) ar sarkanu zvaigzni smailē.

25 gadus vecais Arsentjevs – Baltijas dzelzceļa distances mākslinieks-noformētājs, dizainers, Maskavas mākslas augstskolas students – 1975. gadā uzvarēja Vissavienības mākslinieciskajā konkursā par olimpisko spēļu konkursā, apsteidzot vairāk nekā 26 000 konkurentu iesniegtos priekšlikumus. Par uzvaru konkursā viņš saņēma prēmiju – 1000 rubļus. Viņa radīto ideju arī akceptēja Starptautiskā olimpiskā komiteja savā 78. sesijā 1976. gadā Kanādas pilsētā Monreālā.

Maskavas olimpisko spēļu 1980. gadā emblēmas ar simbolisko Spaskas torni un sarkano zvaigzni autors ir rēzeknietis Vladimirs Arsentjevs. (Foto: Vida Press)

Savulaik par viņa sasniegumu stāstīja gan Latvijas PSR televīzija, gan rakstīja Maskavas izdevniecības „Fizkultūra un sports” enciklopēdiskie izdevumi. Pašlaik Arsentjevs dzīvo Maskavā un strādā lietišķās grafikas jomā poligrāfijā. Pēc viņa kolēģu teiktā, turpmākajā dzīvē Maskavas olimpisko spēļu emblēmas autors vairs neesot sasniedzis kaut cik būtiskus panākumus ne starptautiskajā, ne nacionālajā jomā.

Citi šobrīd lasa

Kārlis Lācis un sievas faktors: "Vīriešiem pēc 40 mīlestība ir... pieaugusi"
VIDEO: Baiba Sipeniece pilda solījumu un lec Daugavā 4
RSU profesors: rudenī uz "Covid-19 brīvu" ikdienu varētu cerēt, ja valdība ietu lokdauna virzienā 14
Pievienot komentāru

И она туда же! Жена Игоря Вдовина повторила фирменное фото его бывшей возлюбленной Волочковой

"Ситуация пока острая": Ольга Бузова выложила первое фото из больницы