Raimonds Vējonis ieskicē Latvijas basketbola nākotni
Latvijas Basketbola savienība (LBS) dīkstāves periodā veica visus nepieciešamos darbus, lai līdz ar koronavīrusa noteikto ierobežojumu mazināšanos, komandām pēc iespējas ātrāk būtu iespējams atsākt treniņus, sarunā ar LBS preses dienestu teica organizācijas prezidents Raimonds Vējonis.
Jau ziņots, ka no 1. jūnija mīkstinās ierobežojumus klātienes izglītības, sporta treniņu un amatiermākslas jomās, paredz ceturtdien valdības ārkārtas sēdē papildinātais rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.
Ceturtdien, 21. maijā, notika LBS kārtējā valdes sēde. Organizācijas izpildvara sēdē apsprieda Latvijas izlašu vasaras plānus un reģionālo izlašu programmu, jaunu turnīra izveidi klubiem un iespējas Latvijā rīkot Eiropas čempionātus. Tāpat tika pārrunāti komunikācijas ar valsti un Jaunatnes līgas izspēles sistēmas jautājumi.
"Šo pozitīvo informāciju [no 1. jūnija mīkstinās ierobežojumus sporta treniņiem] saņēmām tieši valdes sēdes laikā. Prieks, ka Ministru kabinets atbalstījis risinājumus, ko sadarbībā ar sporta nozari piedāvāja Saeimas sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Sandis Riekstiņš un Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs," gandarījumu pauž Vējonis.
"Brīdim, kad varēs atsākt normālus treniņus, LBS gatavojās jau laikus, tāpēc valdei īpašs lēmums nebija jāpieņem. Jau izstrādāts grafiks gan sieviešu, gan vīriešu valstsvienību dalībnieku treniņiem, un esam gatavo no 1. jūnija izmantot visas atļautās iespējas."
"Darba plāni gatavi ir arī jaunatnes izlasēm. Jauniešiem pagaidām būs jātrenējas, ievērojot ierobežojumus, taču, cerams, situācijas attīstība ļaus vasaras gaitā ierobežojumus mīkstināt un atsākt sacensības. Ar Lietuvas un Igaunijas basketbola organizācijām jau esam vienojušies par Baltijas kausa izcīņas turnīru rīkošanu U-14, U-15 un U-16 vecuma grupās meiteņu un puišu komandām, tiklīdz to ļaus apstākļi. Jā, šovasar jauniešiem nebūs Eiropas čempionātu, bet tajos aizvadītās spēles ir tikai viens neliels posms jauno basketbolistu sagatavošanas procesā. Ilgtermiņā daudz lielāka nozīme ir kvalitatīvam treniņprocesam izlašu treneru vadībā, arī savstarpējai konkurencei treniņos. To visu vēlamies nodrošināt arī šovasar, lai pēc iespējas mazinātu pandēmijas ietekmi uz jauno sportistu turpmāko karjeru. Ieguldītais darbs atmaksāsies gan nākamajās izlašu sacensībās, gan daudzu gadu garumā.
LBS, gādājot par jauno basketbolistu izaugsmi, arī plāno izveidot reģionālās izlases, kas palīdzēs "nepazaudēt" vēlākos basketbola talantus.
"Veidojot katra gadu gājuma Latvijas izlases komandu, treneri darbā līdz šim varēja pārbaudīt 20, 25, varbūt 30 basketbolistus. Ļoti iespējams šim "sietam" cauri izslīdēja kāds laikus nepamanīts talants," jaunas sistēmas nepieciešamību skaidroja Vējonis. "Lai palielinātu izaugsmes iespējas gan jaunajiem spēlētājiem, gan arī nelielo sporta skolu treneriem, projekts paredz veidot sešas reģionu izlases, kuru dalībnieki trīs reizes gadā skolēnu brīvlaikā pulcētos kopā uz treniņiem, bet vasaras sākumā izspēlētu miniturnīru."
"Aptuveni rēķinot, šāda programma katru gadu aptvertu vismaz 100 jauno basketbolistu, jo katrā darba ciklā katrā no sešiem reģioniem piedalītos vismaz 15 spēlētāji un sastāvs mainīsies. Latvijas izlašu treneru vadībā darbā tiktu iesaistīti 15-20 sporta skolu treneri. Skaidri iezīmētos izaugsmes ceļš: sporta skola - reģionu izlase - jaunatnes izlase. Pirmajā darba gadā plānots šādi organizēt darbu U-14 vecuma grupā puišiem. Detalizēti par projektu varēs pastāstīt tiešie īstenotāji. Kā visām jaunām idejām, arī par reģionu izlašu projektu vēl ir jautājumi, uz kuriem atbildes meklēsim darba gaitā. Jāvirzās uz priekšu."
Vējonis arī norādīja, ka līdzekļi šādai programmai ir un nākotnē tiks piemeklēti. "Nacionālo izlašu programmām piešķirtie līdzekļi ir saņemti un esam gatavi tos izmantot ar ilgtermiņa efektu. Naudu ietaupīsim uz ceļošanas un Eiropas čempionātu dalības maksu rēķina, to liksim lietā treniņprocesā," plānus ieskicēja Vējonis.
"Kopā ar kolēģiem Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas vadībā bijām vizītē pie finanšu ministra, vēršot uzmanību uz krīzes izgaismotajām problēmām gan sportistu sociālajā nodrošinājumā, gan visas sporta sistēmas darbībā. Ministrs apliecināja, ka netiek izskatīts valsts budžetā sporta programmām paredzēto līdzekļu samazinājums. Savukārt Saeimas sporta apakškomisijas priekšsēdētāja Sanda Riekstiņa vadītajā darba grupā izskanēja informācija par līdzekļiem, kas varētu tikt novirzīta krīzes seku mazināšanai. Par šo tēmu vēl būs sarežģītas sarunas un konkurence ar citām nozarēm. Valdē runājām par to, ka basketbola interesēs ir panākt, lai atbalstu saņemtu arī klubi, kas krīzes sekas pagaidām jutuši visasāk."
LBS prezidents arī atklāja, ka Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) vēl neplāno atcelt novembrī paredzēto Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīru vīriešu un sieviešu konkurencē. Tikmēr nākotnes plānos tiek minēta iespēja organizēt 2025.gada Eiropas čempionātu.
"FIBA aptaujājusi nacionālās federācijas, lūdzot apliecināt vispārēju interesi rīkot vīriešu "EuroBasket 2025" un konkrētu vēlmi rīkot Eiropas sieviešu čempionātu 2023. gadā. Uz sieviešu turnīra rīkošanu nolēmām nepretendēt, ņemot vērā, ka pēdējos desmit gados divreiz jau esam to darījuši, bet "EuroBasket 2025" Rīgā būtu labs izaicinājums," pauda LBS prezidents. "FIBA nosūtīts apstiprinājums, ka esam ieinteresēti startēt nākamajā konkursa kārtā."
FIBA tikko atjaunoja starptautisko kalendāru 3x3 basketbolā, paredzot sacensības atsākt augustā. Latvijas izlases dalībnieki pirmos treniņus jau ir aizvadījuši, bet ar 1. jūniju plāno uzsākt pilnvērtīgu sagatavošanos. Vējonis norādīja, ka Latvijas komanda vajadzības gadījumā aizvadīs spēles arī pie tuvākajiem kaimiņiem, savukārt šī basketbola paveida nākotne lielā mērā būs atkarīga no iespējām aizvadīt pilnvērtīgus treniņus.
Tāpat nākamsezon, iespējams, notiks Latvijas kausa izcīņa. Interesi tajā piedalīties izteikušas vairākas 2. un 3.divīzijas komandas, taču lielāka skaidrība šajā sakarā varētu būt pēc 11.jūnijā gaidāmās valdes sēdes. Paredzams, ka šajā sēdē tiks apstiprināts turnīra nolikums.
Vējonis arī norādīja, ka Latvijas Jaunatnes basketbola līgas sakarā jauni lēmumi pagaidām nav pieņemti.
"Manis vadītā LBS valde nav pieņēmusi jaunu lēmumu par LJBL čempionāta norises kārtību. 2019.gada 1.augustā LBS iepriekšējā sasaukuma valde, apstiprināja LJBL čempionāta nolikumu 2019./2020.gada sezonai, kas iepriekš bija izskatīts un pēc nopietnām diskusijām akceptēts LBS Jaunatnes komisijā," skaidroja Vējonis. "Nolikums paredzēja pakāpeniski atgriezties pie 20 gadus (1993.-2012.) LJBL izmantotā sporta skolu komplektu principa, 2019./2020.gada sezonā superlīgai nosakot formulu astoņi komplekti + katrā grupā četras labākās komandas, bet 2020./2021.gada sezonai nosakot formulu 10+2.
"Pamatojums - lielās ceļošanas izmaksas, liekot lielo skolu komandām uz spēlēm doties katrai atsevišķi, kā arī grūtības izveidot un ievērot katrai vecuma grupai atšķirīgu spēļu kalendāru. Pēc 2020.gada sezonas rezultātiem, pārejot uz formulu 10+2, ārpus superlīgas, paliktu sešas komandas, kuras savās grupās rangu tabulā ieņēma 8.-12. vietu."
Iespējams, Jaunatnes turnīra izspēles kārtība tomēr tiks mainīts, jo šādu lēmumu neoficiālā aptaujā pauduši vairāki Latvijas jauniešu treneri. Speciālisti vēlas veikt izmaiņas nolikumā, lai savā starpā tiktos labākās komandas.
"Aprīļa beigās LBS valdes sēdē bez Jaunatnes komisijas viedokļa izskanēja arī citi argumenti - nepieciešamība rīkoties prognozējami, ievērojot iepriekš apstiprināto nolikumu un brīdinājums, ka nedrīkst ignorēt ekonomiskos faktorus situācijā, kad nav iespējams precīzi prognozēt "Covid-19" pandēmijas krīzes ietekmi uz iespējām finansēt jaunatnes basketbola sistēmu, tai skaitā sporta skolu budžetiem," uzsvēra Vējonis.
Organizācijas prezidents pauda, ka pats ar vairākiem LBS valdes locekļiem piedalījies Jaunatnes komisijas sēdē, kurā uzklausīti komisijas argumenti. Plānots, ka LBS valdes drīzumā uzklausīs arī Treneru un Reģionu komisiju viedokļus.